İÇ HABERLER
okuma süresi: 2 dak.

Mehmet Çetereisi: Veteriner Dairesi'nin verilerine göre canlı hayvan sayısında düşüş yok

Mehmet Çetereisi: Veteriner Dairesi'nin verilerine göre canlı hayvan sayısında düşüş yok

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiriciler Birliği Yönetim Kurulu üyesi Mehmet Çetereisi, Kasaplar Birliği’nin Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz ile görüşmesi sonrası yaptığı açıklamanın ardından ithal etin serbest bırakılması halinde, hayvancının bunun altında kalmayacağının altını çizerek, “Ya her şeyi Güney Kıbrıs’a ya da Türkiye’ye eşitlesinler.” dedi. Çetereisi ayrıca Veteriner Dairesi’nin verilerine göre canlı hayvan sayından azalma olmadığına vurgu yaptı.

Yayın Tarihi: 29/11/22 14:11
okuma süresi: 2 dak.
Mehmet Çetereisi: Veteriner Dairesi'nin verilerine göre canlı hayvan sayısında düşüş yok

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiriciler Birliği Yönetim Kurulu üyesi Mehmet Çetereisi, Kıbrıs Postası’na açıklama yaptı.

“YA HER ŞEYİ GÜNEY KIBRIS’A YA DA TÜRKİYE’YE EŞİTLESİNLER”

Kasaplar Birliği’nin Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz ile yaptığı görüşmenin ardından birliğin açıklamasını değerlendiren Çetereisi, ithal etin serbest bırakılması halinde, hayvancının bunun altında kalmayacağının altını çizerek, “Ya her şeyi Güney Kıbrıs’a ya da Türkiye’ye eşitlesinler... ‘Serbest piyasa’ denilerek kasapları denetlemiyorlar” vurgusunu yaptı.

“BİR BÜYÜKBAŞ HAYVANIN GELİRİYLE 5 TON ARPA ALAMAM”

Et ithalinin serbest bırakılması halinde, hayvancıların biteceğini kaydeden Çetereisi, geçen yıl kasaba daha düşük fiyata verdiği büyükbaş hayvanın geliriyle 6 buçuk ton arpa alınabildiğini, bu yıl ise daha yüksek fiyata verdiği büyükbaş hayvanın geliriyle 5 ton arpayı alamadığını anlattı.

 Hükümetin hayvan üreticisi için politika üretmesi gerektiğine vurgu yapan Hayvan Üreticileri ve Yetiştiriciler Birliği Yönetim Kurulu üyesi Mehmet Çetereisi, hayvancının kullandığı tüm malzemelerden girdi maliyeti alınmaması gerektiğini söyledi.

“BAZI KASAPLAR ‘AÇ GÖZLÜLÜK’ YAPIYOR”

Etin kasap reyonlarında cinsine göre ayrılması gerektiğini ifade eden Çetereisi, kasapların hayvancıdan canlı et alırken, cinsin ayrımı yaptığını; fakat reyonlarda etin ayrıştırılmadığını kaydetti.

Bazı kasapları ‘aç gözlülük’ ile suçlayan Çetereisi, etin kilosunu daha düşük satan kasapların olduğunu, onların düşük fiyata rağmen kar ettiğini söyledi.

“KASAPLARI DENETLEYEBİLİYOR MUSUNUZ?”

“Canlı hayvan fiyatlarını sabitleyebiliriz.” vurgusunu yapan Çetereisi, “kasapların fiyatları sabit durabilir mi? Onların da kontrol alınmasını talep ettik; ama ‘serbest piyasadır’ diyorlar.” dedi.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör