İÇ HABERLER
okuma süresi: 3 dak.

Başbakan Üstel, Engelliler Federasyonu heyetiyle görüştü

Başbakan Üstel, Engelliler Federasyonu heyetiyle görüştü

Başbakan Ünal Üstel, 3 Aralık Dünya Engelliler Dayanışma Günü dolayısıyla Kıbrıs Türk Engelliler Federasyonu Başkanı Derviş Yücetürk ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Yayın Tarihi: 02/12/22 16:32
okuma süresi: 3 dak.
Başbakan Üstel, Engelliler Federasyonu heyetiyle görüştü
A- A A+

Başbakan Ünal Üstel, 3 Aralık Dünya Engelliler Dayanışma Günü dolayısıyla Kıbrıs Türk Engelliler Federasyonu Başkanı Derviş Yücetürk ve beraberindeki heyeti kabul etti. 

Ünal Üstel, Federasyonun talepleriyle ilgili olarak, ellerinden gelen katkıyı yapacaklarını söyledi. 

İSTİHDAM 2023’DE

Acil olarak istihdam beklenen engelliler konusunda Üstel, uzun zamandır yasa gereği olan engelli istihdamının yapılmadığını, uzun süre istihdam beklenen engellilere atıfta bulunarak “Yeni senede istihdamları yapacağız” dedi. Üstel istihdam beklenen engellilerin tümünün istihdamının ise peyderpey şeklinde mümkün olduğunu ifade etti.

Özel sektörde 25 kişinin üzerinde personel bulunduran işletmelerin bir engelli istihdam etmesini emreden yasa bulunduğuna da işaret eden Üstel, konuyla ilgili daha sıkı bir denetim getireceklerini kaydetti.

"ENGELSİZ YAŞAM EVİ ÖNÜNDEKİ ENGEL 2023’TE KALKACAK"

Minareliköy bölgesinde tamamlanan ancak yasa eksiği nedeniyle iki yıldır açılamayan Engelsiz Yaşam Evi hakkında da Üstel, yasa tasarısının Bakanlar Kurulu’na geldiğini ancak seçim yasaklarının bulunduğunu, gerekli yasal düzenlemenin 2023’te hayata geçireceklerini ifade etti.

"DAİRE İÇİN ÇALIŞMA BAŞLATILACAK"

Engellilerin genel sorunlarını çözecek Engelliler Dairesi’nin kurulamamasıyla ilgili olarak da Başbakan, Dairenin açılmasıyla ilgili bir çalışma başlatma sözü verdi.

"ULAŞIM, DOLAŞIM VE ERİŞİM SORUNLARININ ÇÖZÜMÜ İÇİN BELEDİYELERİN GELİRLERİ ARTTIRILIYOR"

Başbakan Ünal Üstel, yerel yönetimlerin engellilerin ulaşım, dolaşım ve erişim sorunlarını çözememesi konusuna değinirken, yapılan düzenlemelerle belediyelerin gelirlerinin artırılacağını, havuz sistemiyle de ek kaynak sağlanacağını, dolayısıyla engellilere yönelik fiziki düzenlemelerin yapılamaması için gösterilen maddi sıkıntı gerekçesinin ortadan kalkacağını söyledi.

Başbakan Ünal Üstel, sorunların birikmemesi adına daha sık bir araya gelmeleri gerektiğini de ekledi.

YÜCETÜRK

Kıbrıs Türk Engelliler Federasyonu Başkanı Derviş Yücetürk ise görüşmede, engelli sorunlarına değinerek, 650 engellinin istihdam beklediğini ancak 36’sının durumunun acil olduğunu, yasa gereği engellilerin istihdamının zorunlu olmasına rağmen 2006’dan beri engelli istihdamı yapılmadığını söyledi.

Derneğin maddi sıkıntılarına da değinen Yücetürk, pandemi döneminde Derneğin yardım alamadığını, bundan dolayı da ödemelerde zorlandıklarını, Derneğin faaliyetlerinden elde ettiği gelirden yüzde 5 oranında vergi vermek zorunluluğu bulunduğunu kaydederek, bunun sıfırlanmasını istedi.

Yücetürk, devletin Derneğin üstlendiği önemli görevleri de dikkate alarak istihdam konusunda destek olması gerektiğini de ifade etti.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör