İÇ HABERLER
okuma süresi: 3 dak.

Kudret Özersay: Kıbrıs Türk kimliğini var etme mücadelemize devam edeceğiz

Kudret Özersay: Kıbrıs Türk kimliğini var etme mücadelemize devam edeceğiz

HP Genel Başkanı Kudret Özersay, ülkede laiklik karşıtı faaliyetlerde bulunanların var olduğuna dikkat çekerek, "Atatürk’ün ortaya koyduğu medeniyete dair değerler temelinde bu topraklarda Kıbrıs Türk kimliğini var etme mücadelemize devam edeceğiz." dedi.

Yayın Tarihi: 04/01/23 17:00
okuma süresi: 3 dak.
Kudret Özersay: Kıbrıs Türk kimliğini var etme mücadelemize devam edeceğiz
Sosyal Medya
A- A A+

Halkın Partisi (HP) Genel Başkanı Kudret Özersay, sosyal medya hesabı üzerinden bir açıklama yaptı.

HP Genel Başkanı Özersay, “Kıbrıs Türk kimliğinin bazı konularda kendine has ve farklı olmasının bir olumsuzluk değil bir zenginlik olduğunu görmek yerine, milli ve manevi değerlerimizin “yetersiz” olduğu savsatasıyla ülkemizde laiklik karşıtı faaliyetlerde bulunanlar var” dedi.

Bu faaliyetlerin bir bölümünün Anayasaya da aykırı olduğunu belirten Özersay, “Çünkü Anayasamıza göre “din eğitim ve öğretimi devletin gözetim ve denetimi altında” yapılmak zorundadır” ifadelerini kullandı.

Özersay, bazı derneklerin devletin gözetim ve denetimi olmaksızın din eğitim ve öğretimi niteliğindeki faaliyetleri ile dini siyasete alet eden siyasi içerikli faaliyetlerinin yürürlükteki yasalara da aykırı olduğunu söyledi.

“Bu ülkede din ve vicdan hürriyeti vardır, benimsenmiştir ve herkes kendi çocuğuna kendi dinini öğretebilir, bu da bir haktır” diyen Özersay, açıklamasına şöyle devam etti:

“Öte yandan din eğitim ve öğretimi esasen bir eğitim faaliyetidir, çocukların yaşına bağlı olarak içeriği şekillendirilmeli, çocuk istismarı tehlikesi bertaraf edilecek şekilde bilimsel bir yaklaşımla devlet gözetim ve denetimiyle yapılmalıdır. Aynen Anayasamızda vurgulandığı gibi…

Kıbrıs Türkü bu adada yıllarca tüm imkansızlıklara rağmen bayrağından, kimliğinden, inancından ve kendine has ibadetinden vazgeçmeyerek bu topraklarda bir kimliği, yani Kıbrıs Türk kimliğini var etti, yaşattı. Biz 1950’lerde yetkililer Türkiye’nin Kıbrıs meselesi diye bir meselesi yoktur derken bile bu adada kimlik mücadelesini bırakmadık, bundan sonra da bırakmayız. 

Atatürk’ün ortaya koyduğu medeniyete dair değerler temelinde bu topraklarda Kıbrıs Türk kimliğini var etme mücadelemize devam edeceğiz. Bu mücadelede devletimizin laik ve demokratik karakteri olmazsa olmazdır, o nedenle ülkemizdeki bazı derneklerin faaliyetleri derhal denetim altına alınmalıdır.”

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör