İÇ HABERLER
okuma süresi: 3 dak.

CTP Genel Sekreteri Asım Akansoy: “Türkiye ile saygı temelinde sürekli diyalog gereklidir”

CTP Genel Sekreteri Asım Akansoy: “Türkiye ile saygı temelinde sürekli diyalog gereklidir”

Genel Sekreter Asım Akansoy, UBP ile ve birlikte özellikle son dönemde Türkiye ile ilişkilerin daha da bozulduğunu, temelsiz ve zeminsiz bir hal aldığını ifade ederek “Ben, Türkiye ile sürekli saygı temelinde diyalog, diyorum… KKTC-TC ilişkileri hiç iyi durumda değildir ve tamamen göstermelik diyaloglar söz konusudur. KKTC’nin gelişmesi için ortak akıl arayışı da yoktur…” dedi.

Yayın Tarihi: 05/01/23 17:27
okuma süresi: 3 dak.
CTP Genel Sekreteri Asım Akansoy: “Türkiye ile saygı temelinde sürekli diyalog gereklidir”

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Sekreteri, Mağusa Milletvekili Asım Akansoy, 2023’ü, 2021-2022 yıllarından özellikle ekonomik anlamda farklı görmediğini ifade ederek “günlük tavırlarla hükümet edenlerle” bir yere varılamayacağını ifade etti.

Asım Akansoy, UBP ile ve birlikte özellikle son dönemde Türkiye ile ilişkilerin daha da bozulduğunu, temelsiz ve zeminsiz bir hal aldığını ifade ederek “UBP döneminde Türkiye ile ilişkiler daha da bozulmuş haldedir… Ben, Türkiye ile sürekli diyalog diyorum. Saygı temelinde sürekli diyalog… KKTC TC ilişkileri hiç iyi durumda değildir tamamen göstermelik diyaloglar söz konusudur. KKTC’nin gelişmesi için ortak akıl arayışı da söz konusu değil…” ifadelerini kullandı.

Kıbrıs Postası TV’de Erçin Şahmaran’a konuşan Akansoy, şu ifadeleri kullandı:

“2022 daha çok seçimlerin ne zaman yapılacağı üzerinden şekillenirken bir taraftan da ekonomik kriz gibi pek çok konuda ciddi sorunlar yaşayarak geçti. 2022 bence iktidarsızlık yılıydı. 2023 yılına da bakınca çok bir değişiklik gördüğümü söyleyemem. Özellikle ekonomik gelişimler bu yıl bizleri daha çok sarsacak gibi.

Ülkede günlük tavırlarla hükümet edilmesi, insanlarımız da depresif bir ortam yaratıyor; gençler geleceklerini göremiyor... Kıbrıslı Türk gençlerin 1950’lerde başlayan göç maceraları yine aynı sebeplerle nüksetti ve tavan yaptı…

'SİYASET YETERİNCE GÜÇLÜ ÇIKIŞLAR YAPAMADI'

Siyaset yeterince güçlü çıkışlar yapamadı. CTP muhalefet kapasitesini zorlama konusunda mecliste elinden gelen çabayı ortaya koydu kanaatindeyim. Toplumsal gündemi meclise taşımayı ve meclis gündemini de toplumla paylaşabildi. Ekonomiyle birlikle, sosyal sıkıntılar, külliye sıkıntıları gibi olumsuz hava süregeldi… Aynı zamanda sosyal sorunlar, dayatmacı yaklaşımlar… Bunlar da olumsuz havanın içinde.

'BEN, TÜRKİYE İLE SÜREKLİ DİYALOG DİYORUM. SAYGI TEMELİNDE SÜREKLİ DİYALOG'

Siyasete küserek hiç bir yere varmak mümkün değildir, siyaseti sorgulamak siyasetçiyi eleştirmek sorun çözümlerine olanak sağlar. KKTC TC ilişkileri hiç iyi durumda değildir tamamen göstermelik diyaloglar söz konusudur. KKTC’nin gelişmesi için herhangi bir adım yoktur. KKTC’nin gelişmesi için ortak akıl arayışı da söz konusu değil…

Bunun dengesi saygı, adil, kardeşlik hukukudur. Ortak akıl, iyi akıl… Diyalog ister bu iş. Bu genel konsept kurulamadığı için sorun var… UBP döneminde Türkiye ile ilişkiler daha da bozulmuş haldedir… Ben, Türkiye ile sürekli diyalog diyorum. Saygı temelinde sürekli diyalog.. Türkiye cephesinden de tahribatların derin olduğunu ifade edeyim; Yani ben sadece bizim cephemizden kaynaklı, demiyorum.”

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.