İÇ HABERLER
okuma süresi: 5 dak.

Nazım Çavuşoğlu: Erhan Arıklı, Ahmet Ünsal konusunda yer yer kendi düşüncelerini söyledi

Nazım Çavuşoğlu: Erhan Arıklı, Ahmet Ünsal konusunda yer yer kendi düşüncelerini söyledi

Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu, hükümet olarak Din İşleri Başkanı Ahmet Ünsal’ın açıklamalrını değerlendirdiklerini belirtti. Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı’nın konuyla ilgili açıklamalarına da değinen Çavuşoğlu, “Erhan Arıklı yer yer kendi düşüncelerini söyledi” dedi.

Yayın Tarihi: 17/01/23 15:00
Güncelleme Tarihi: 17/01/23 17:24
okuma süresi: 5 dak.
Nazım Çavuşoğlu: Erhan Arıklı, Ahmet Ünsal konusunda yer yer kendi düşüncelerini söyledi

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu'nda milletvekillerinin güncel konuşmalarında Din İşleri Dairesi Başkanı Ahmet Ünsal’ın konuşmaları ve hükümetin tavrı eleştirildi. Söz alan bakanlar ise Bakanlar Kurulu tarafından konuyla ilgili açılan soruşturma neticesinde gereğinin yapılacağını söyledi.

Cuhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Milletvekili Doğuş Derya’nın, “Gerici faaliyetlere ve hak gasplarına sessiz kalan devekuşu hükümetine sorular” konulu güncel konuşmasının ardından söz alan Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu, eleştirilere yanıt verdi. Çavuşoğlu ayrıca Doğuş Derya’nın  “Ahmet Ünsal’ı görevden alacak mısınız” sorunu da cevapladı.

Hükümetin Ahmet Ünsal’ın açıklamalarını değerlendirdiğini kaydeden Çavuşoğlu, “Toplumu ilgilendiren her konu gündemimizdedir” dedi.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı’nın dün Meclis’te yaptığı açıklamanın akademik bir tartışmaya döndüğünü ifade eden Çavuşoğlu, “Erhan Arıklı yer yer kendi düşüncelerini söyledi” diye konuştu.

ÇAVUŞOĞLU: TOPLUMU İLGİLENDİREN HER KONU GÜNDEMİMİZDEDİR”

Toplumda din eğitimi konusunda şiddetli bir talep olduğunu ve izinli olması kaydıyla bu talebin karşılanması gerektiğini vurgulayan Çavuşoğlu, “İlahiyat öğretmenleriyle bu dersleri veriyoruz. Sanmayın ki Müslüman olmayan bir çocuğa bu dersi veriyoruz. Zorunlu yaptık ama Türk ve Müslüman olanlara zorunlu yaptık. Çocuk derse ki ‘bu dersi almak istemem’, muaf tutarız. Kimseyi mecbur etmiyoruz” diye konuştu.

Din eğitimiyle ilgili yerleri denetlemek adına büyük efor sarf ettiğini anlatan Çavuşoğlu, 4’lü hükümet döneminde hiç denetim yapılmadığı suçlamasında bulundu.

Okullarda toplumsal cinsiyet eşitliği dersine ihtiyaç olmadığını da söyleyen Çavuşoğlu, “Halkımız arasında cinsiyet eşitsizliği yoktur” dedi.

CTP Milletvekili Doğuş Derya’nın yerinden söz alarak “Ahmet Ünsal ile ilgili neyi araştırıyorsunuz?” diye sorması üzerine Çavuşoğlu, “Tüm sorularınız, tüm değerlendirmeleriniz tarafımızdan dikkate alınmaktadır. Hükümet adına konuştuğum için ona göre konuşuyorum. Burada kişi üzerinden başlatılan tartışma bizim tarafımızdan da değerlendirilmektedir. Toplumu rahatsız eden her konu Bakanlar Kurulu tarafından değerlendirilir. Bir kişi için ‘görevden alınsın’ dendiği zaman, burada hükümet adına konuşan bir bakan olarak beklentiniz doğrusunda bir konuşma yapmam mümkün değil. Ama tüm dediklerinizin dikkate alındığının altını çizmek isterim. Toplumu ilgilendiren her konu gündemimizdedir” yanıtını verdi.

CTP Milletvekili Ceyhun Birinci de yerinden söz alarak, “Bu memurumuzun yasalara aykırı davrandığı ortadayken bize hala görevden alıp almama konusunda kararsız olduğunuzu söylüyorsunuz. Bu kişinin hemen el çektirilmesi gerekir. ‘Biz buradayız ama yetkimiz yoktur’ deyin de bu iş kapansın” dedi.

Bunun üzerine Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu, ülkenin her zaman laik kalacağına vurgu yaparak, CTP’nin dini bilgiler konusunda halktan gelen taleple ilgili vizyonunu sordu. Çavuşoğlu, Din İşleri Başkanıyle ilgili hükümetin bir karar vereceğini ve kendisinin hükümet adına bir karar belirtmesinin doğru olmayacağını da yineledi.

Yine yerinden söz alan UBP Milletvekili Özdemir Berova ise, Doğuş Derya’nın dediklerinin nereye gittiği konusunda farkındalığı olmadığını savundu.

DERYA: HÜKÜMET ZAMANA OYNUYOR

Yeniden söz alarak kürsüye çıkan CTP Milletvekili Doğuş Derya, Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu’nun toplumsal cinsiyet eşitliği derslerine okullarda ihtiyaç olmadığını söylemesini eleştirdi ve ülkedeki kadına şiddet ile çocuk istismarı olaylarından bahsetti.

Din İşleri Başkanının görevden alınmasını tek talep edenin CTP olmadığını vurgulayan Derya, “Dün 47-48 tane örgüt bu talebi ortaya koymuştur” dedi ve hükümete ‘soruşturma açtık’ diyerek zamana oynama eleştirisinde bulundu.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.