İÇ HABERLER
okuma süresi: 5 dak.

EMO Başkanı Üner Kutalmış: Elektrik kesintileri için kısa vadede çözüm olmayacaktır

EMO Başkanı Üner Kutalmış: Elektrik kesintileri için kısa vadede çözüm olmayacaktır

KTMMOB EMO Başkanı Üner Kutalmış, ‘Türkiye ile enterkonnekte bağlantı’ hakkında Kıbrıs Postası’na özel açıklamalarda bulunarak, bu projenin elektrik kesintileri için kısa vadede çözüm olmayacağını, yapılacak anlaşmanın oldukça önemli olduğunu ve ülke çıkarlarının gözetilmesi gerektiğini vurguladı.

Yayın Tarihi: 19/01/23 14:06
okuma süresi: 5 dak.
EMO Başkanı Üner Kutalmış: Elektrik kesintileri için kısa vadede çözüm olmayacaktır

Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (KTMMOB) Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Başkanı Üner Kutalmış, ‘Türkiye ile enterkonnekte bağlantı’ hakkında Kıbrıs Postası’na özel açıklamalarda bulundu.

EMO Başkanı Kutalmış, “Odamız, ülkenin enerji arz güvenliğinin sağlanması için yenilenebilir enerjinin ön planda olacağı, daha sürdürülebilir ve çevre dostu yakıt kullanımına dayanan ve mümkün olabilecek bölgesel her türlü enterkonnekte bağlantıyı içinde barındırabilecek ve tabii ki elektrik enerjisi talebini KIB-TEK bünyesinde yapılacak yatırımlar ile karşılayabilecek seviyede olacak bir enerji planlamasını uzun sürelerden beridir vurgulamaktadır” dedi.  

Kutalmış, “Enterkonnekte bağlantılar, şebekelere daha esnek davranma kabiliyeti vermekle birlikte özellikle yenilenebilir enerji potansiyelinin ülkesel kurulu güçle sınırlı kalması problemini ortadan kaldırmaktadır” ifadelerini kullanarak, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Böylece daha fazla yenilenebilir enerji kaynağından faydalanılırken, AB politikaları ile uyumlu olabilecek şekilde daha fazla yenilenebilir enerjinin olduğu üretim havuzunu elde etme fırsatlarını yaratmakta ve tabii ki enerji arz güvenliğinin sağlanmasında da önemli bir sorun çözücü olabilmektedir.”

“SADECE KKTC’NİN DEĞİL, KIBRIS ADASININ ENERJİ İZOLASYONUNA ÖNEMLİ FAYDA SAĞLAYACAK”

Avrupa Birliği’nin 2030 enerji hedefleri arasında en önemli üç hedeften iki tanesini sıralayan Kutalmış, ülkelerin tükettikleri elektrik enerjisinin yüzde 32’sini yenilenebilir enerjiden karşılamalarının ve en az yüzde 15 enterkonnekte bağlantının öngörüldüğünü söyledi.

Kutalmış, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Dolayısı ile ülkemize sağlanacak enterkonnekte bağlantı veya bağlantıların sadece KKTC’nin değil Kıbrıs adasının enerji izolasyonuna da önemli faydalar sağlayacağı ve bir enerji otobanı olma potansiyeli barındıracağını düşünüyoruz.”

“MEVCUT DURUM MASAYA YATIRILMALI”

Enterkonnekte bağlantının teknik açıdan avantajlarından ve gerekliliğinden bahsederken ülkede yaşanan mevcut durumunda masaya yatırılması gerektiğine dikkat çeken Kutalmış, “Bilindiği üzere KIB-TEK siyaset tarafından uzunca bir süreden beridir oyun alanı haline getirilmiş, buna bağlı KIB-TEK bünyesindeki üretim kapasitesi, büyük hızla artmakta olan elektrik enerjisi talebinin oldukça azını karşılayabilmekte ve ciddi elektrik kesintileri yaşanmaktadır” diye konuştu.

Kutalmış, dönemsel olarak ortaya çıkan enerji talebinin ise AKSA ve Güney Kıbrıs’tan üretim bedelinin çok üzerinde bedeller ödenerek, alınmak zorunda kalındığına işaret etti.

“ELEKTRİK KESİNTİLERİ İÇİN KISA VADEDE ÇÖZÜM OLMAYACAKTIR”

“Deniz altı kablo projeleri planlama, projelendirme, ihale ve uygulama süreçleri göz önüne alındığında uzun süreler gerektirecek yatırımlardır” ifadelerini kullanan Kutalmış, açıklamasının devamında ise şunları kaydetti:

“Dolayısıyla halihazırda yaşanmakta olan elektrik kesintileri için kısa vadede çözüm olmayacaktır. EMO olarak yaptığımız birçok açıklamada, yayınladığımız birçok rapor ve düzenlediğimiz bilimsel nitelikli oturumlarda KIB-TEK bünyesinde üretim, iletim ve dağıtım için ayrıntılı yatırım ve iyileştirme planlarının hayata geçmesinin önemini anlatmaya çalıştık. İleride olası su hattında yaşanan sıkıntı gibi yaşanabilecek problemler de düşünülerek kurulu santral kapasitesinin yedekleri ile birlikte emre amade şekilde hazır olması şarttır. Bunların yanında yapılacak anlaşma modeli çok önemlidir. Ülke çıkarları gözetilerek halkımızın daha ucuz elektrik enerjisine ulaşmasına imkan sağlayacak şartlar üzerinde durulmalıdır. Son olarak defalarca ifade ettiğimiz şekilde, özelde elektrik enerjisinin genelde ise enerji konusunun yönetimi için eksik olan yasal mevzuatların acilen yapılması ve çağdışı yasalar ile enerjinin bugünkü yapısında yönetilmesinin imkansız olduğunun farkına varılmasını ümit ettiğimizi tekrar ifade etmek isteriz.”

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör