İÇ HABERLER
okuma süresi: 4 dak.

Talip Atalay: Ahmet Ünsal o tonlamayı kullanmamalıydı

Talip Atalay: Ahmet Ünsal o tonlamayı kullanmamalıydı

YDP Milletvekili, Genel Sekreteri ve din işlerinin eski başkanlarından Talip Atalay, Din İşleri Başkanı Ahmet Ünsal’ın toplumda infial yaratan sözleriyle ilgili, “Ahmet Ünsal, o tonlamayı kullanmamalıydı" dedi. Atalay, zorla ilişkinin her türlüsünün tecavüz olduğunun da altını çizdi.

Yayın Tarihi: 24/01/23 13:00
Güncelleme Tarihi: 24/01/23 17:11
okuma süresi: 4 dak.
Talip Atalay: Ahmet Ünsal o tonlamayı kullanmamalıydı

Yeniden Doğuş Partisi (YDP) Milletvekili, Genel Sekreteri ve din işlerinin eski başkanlarından Talip Atalay, Kıbrıs Postası TV’de yayınlanan ve Gökhan Altıner’in hazırlayıp sunduğu ‘Sabah Postası’ adlı programa konuk olarak katıldı.

İnancın bireysel olduğunu ve dinde zorlama olmadığını dile getiren Talip Atalay, “Allah kalbe ve niyete bakar” dedi.

Atalay, ‘rıza’ kavramını kalplerin ortasına oturtmak gerektiğini ifade ederek, “Bunu yapsaydık şu an olan kavgalar olmazdı” şeklinde konuştu.

“DİN OLMAMASI GEREKEN BİR KONUMDA TARTIŞILIYOR”

“Din çok olmaması gereken bir konumda tartışılıyor, İslam'ın temel kaynakları bilmeyen kişiler tarafından anlatılmaya başlanıyor” ifadesini kullanan Atalay, anlatan kişi bilse bile dinleyenin bilmediğini dile getirdi.

Ağızdan çıkan sözü kulağın duyması gerektiğini vurgulayan Atalay, “Küçük bir toplumuz konuşurken niyetimiz iyi olabilir ama sonunun nereye gideceğini bilmemiz lazım” diyen Atalay, Din İşleri Başkanı Ahmet Ünsal’a işaret ederek, bu şekilde olmasına üzüldüğünü belirtti.

“KURUM ALGISININ DEĞİŞMESİNE ÜZÜLDÜM”

Din İşleri Başkanı Ahmet Ünsal’ın toplumda infial yaratan sözleriyle ilgili, “Keşke olmasaydı” diyen Atalay, 10 yıllık emeklerine ve kurumun algısının değişmesine üzüldüğünü ifade etti.

İftiranın, sözünde durmamanın ve yalan söylemenin İslam'da yasak olduğunu hatırlatan Atalay, “Dolayısıyla bunu kendiniz yaptığınız da güveni kaybedersiniz” dedi.

“ÜNSAL İFADELENDİRMESİNİ YANLIŞ YAPTI, YOKSA BUNLAR TOPLUM İÇİNDE DE KONUŞULUYOR”

Ünsal’ın kadın cemaate yaptığı konuşmada ifadelendirme ve ses tonlamasının hatalı olduğunu söyleyen Atalay, “Kullanmasa aslında bunlar toplum içinde de konuşulan şeylerdir” şeklinde konuştu.

“EVLİLİĞİN AMACI ZİNAYI ENGELLEMEKTİR”

Evliliğin amacının ise zinayı engellemek olduğunu söyleyen Atalay, “Kadının erkeğin, erkeğin kadının ihtiyaçlarını gidermesi tavsiye edilir” dedi.

Bunun ise manevi bir durum olduğunu dile getiren Atalay, erkeklerin de kadınlara nasıl davranması gerektiği ile ilgili bilgilerin olduğunu, örflere vurgular yapıldığını kaydetti.

“ZORLA İLİŞKİNİN HER TÜRLÜSÜ TECAVÜZDÜR”

“Kadın ve erkek aralarına başka birini almadan özel bir durumları yoksa birbirlerini gözetmekle mükelleftir” diyen Atalay, zorla ilişkinin her türlüsünün ise tecavüz olduğunu dile getirdi.

'Karılarınızı dövmeyin' şeklindeki açık hadise değinen Atalay, buradaki temel problemin oturmuş geleneğin tek taraflı anlatılması olduğuna dikkat çekti.

“ÜNSAL, O TONLAMAYI KULLANMAMALI VE SÖYLEDİĞİ SÖZLERİN ARKASINDA DURMALIYDI”

Atalay, “Ünsal erkeklerinde aynı şeylerden sorumlu olduğunu söylemeliydi, o tonlamayı kullanmamalı ve söylediği sözlerin de arkasında durmalıydı” dedi.

“KURUM NE BANA NE DE ÜNSAL’A AİT, KURUM BU MİLLETE AİT”

Bu kurumun ne kendisine ne de Ünsal’a ait olduğunu söyleyen Atalay, bu kurumun millete ait olduğunu vurguladı.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör