İÇ HABERLER
okuma süresi: 2 dak.

Şehir Plancıları Odası: Mehmetçik İmar Planı’na aykırı hareket ediliyor

Şehir Plancıları Odası: Mehmetçik İmar Planı’na aykırı hareket ediliyor

KTMMOB Şehir Plancıları Odası, Çayırova bölgesindeki bir inşaat iznini örnek göstererek, Mehmetçik İmar Planı’na aykırı hareket edildiğini belirtti.

Yayın Tarihi: 24/01/23 14:10
okuma süresi: 2 dak.
Şehir Plancıları Odası: Mehmetçik İmar Planı’na aykırı hareket ediliyor
A- A A+

Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (KTMMOB) Şehir Plancıları Odası, 14 Haziran 2022’de yürürlüğe giren Mehmetçik İmar Planı’nda kazanılmış haklardan yararlanma başvuruları için verilen 6 aylık sürenin, 14 Aralık 2022’de sona erdiğini açıklayarak, Çayırova bölgesinde bir inşaat şirketinin, İmar Planı’nın kazanılmış haklar maddesine aykırı olarak planlama makamı tarafından izinlendirildiğini kaydetti.

Oda tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Mehmetçik İmar Planı yürürlüğe girmeden önce Çayırova bölgesinde bir inşaat şirketi, daha önce yürürlükte olan mevzuata göre ruhsat almış, ancak ruhsat tarihleri içerisinde inşaata başlamamış ve ruhsat süresini doldurmuştur. Şirket, 18-19 katlı binalardan ve yaklaşık 650 haneden oluşan projesi için 14 Aralık tarihinden önce Planlama Makamına başvurmamış, dolayısıyla kazanılmış haklar maddesinden yararlanamamıştır. Ancak, 14 Aralık tarihinden sonra, bir şekilde ilgili proje Planlama Makamına sunulmuş ve Mehmetçik İmar Planı’nın 5. maddesi olan Kazanılmış Haklar maddesine aykırı olarak izinlendirilmiştir.” denildi.

Açıklamada, projeye ait parsellerin, Mehmetçik İmar Planı’nda tarımsal gelişme alanı ve eski eser alanında yer aldığı vurgulandı.

"Böylesi büyük bir yatırımın, hakkını kaybettiğinin ve tarımsal gelişme alanı içerisinde yer aldığının bilinmesine rağmen gayriyasal olarak izinlendirilmesinin hangi mantığa sığdığı" sorulan açıklamada, “gayri yasal olarak verilen planlama onayı ve yapılan uygulamanın bölgenin, tarım alanlarının ve eski eser alanlarının tahrip edilmesine yol açacağına" işaret edildi.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör