İÇ HABERLER
okuma süresi: 7 dak.

40 örgütten Ahmet Ünsal'a ve Kıbrıs Gazetesi'ne tepki eylemi

40 örgütten Ahmet Ünsal'a ve Kıbrıs Gazetesi'ne tepki eylemi

Din İşleri Dairesi Başkanı Ahmet Ünsal’ın infial yaratan sözlerinin ardından eylemler devam ediyor. Örgütler "Sen de gel" sloganıyla Din İşleri Başkanlığı önünde eylem yaptı. Örgütler, Kıbrıs Gazetesi’nin bugünkü sayısında cinayet haberi için kullandığı “Aşk cinayeti” manşetine tepki göstermek amacıyla gazete binasına yürüdü.

Yayın Tarihi: 26/01/23 16:43
Güncelleme Tarihi: 26/01/23 19:11
okuma süresi: 7 dak.
40 örgütten Ahmet Ünsal'a ve Kıbrıs Gazetesi'ne tepki eylemi

Bazı siyasi parti, sendika ve sivil toplumdan oluşan 40 örgüt, Din İşleri Başkanlığı önünde eylem yaptı.

Din İşleri Başkanı Başkanı Ahmet Ünsal’ın istifaya çağrıldığı eylemde, farklı kurumların önünde eylemlerin süreceği kaydedildi.

Ana Muhalefet Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman, bazı muhalefet milletvekilleri, sendika, sivil toplum örgütü temsilcilerinin katıldığı eylemde, “Eşitlikten Vazgeçmiyoruz”, “Emeğimiz, Bedenimiz, Haklarımız Bizimdir”, “Bedenimiz, Emeğimiz, Kimliğimiz, İnancımız Bizimdir, Dokunma”, “Kadın Cinayetlerine Karşı İsyandayız” yazılı pankartlar açıldı.

“Kadınız, Öfkeliyiz, Peşinizdeyiz”, “Ezdirmem Sana Kendimi”, “Kadın Cinayetleri Politiktir” yazılı dövizlerin de taşındığı eylemde, Din İşleri Başkanı Ahmet Ünsal’ı istifaya da çağıran sloganlar atıldı. Polisin güvenlik önlemi aldığı eylemde, eylemciler, kedi maskeleri de taktı.

DERYA

Eylemde ilk sözü CTP Milletvekili ve CTP Kadın Örgütü Başkanı Doğuş Derya aldı. “Ülkenin çok karanlık günlerden geçtiğini” savunan Derya, bir kadın cinayeti haberiyle sarsıldıklarını kaydetti.

“Hükümetin bugüne kadar Sosyal Hizmetlere, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Dairesi’ne gerekli kaynakları ve personeli ayırmaktan imtina ettiğini” ileri süren Derya, iki haftadır ülkenin sağından, solundan ve özellikle kadınlarından yükselen seslere karşın Din İşleri Başkanı'nın görevden alınmasıyla ilgili tek bir adım atılmadığını söyledi.

Buna karşın direnen örgütler olarak, dayanışma içerisinde eylemliliklerini sürdürdüklerini dile getiren Derya, bundan sonraki süreçte eylemlerinin devam edeceğini söyledi.

ORTAK AÇIKLAMA

Daha sonra örgütler adına ortak açıklamayı Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Yürütme Kurulu üyesi Mebruke Diren okudu.

Din İşleri Başkanı Ünsal’ın basına yansıyan sözlerinin üzerinden iki hafta geçtiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Bu süre içerisinde toplumumuzun çok farklı kesimlerinden yükselen itirazlara ve ‘görevden alınma’ talebine karşılık Bakanlar Kurulu, Ahmet Ünsal ile ilgili soruşturma başlatıldığını duyurmuş ancak daha sonra böyle bir soruşturmanın söz konusu olmadığı aynı kabinenin bir bakanı tarafından açıklanmıştır. Devlet yetkililerinin toplumla dalga geçercesine tutarsız söylemleri, bu konuda bir adım atmaya yetkili olmadıklarının da göstergesidir.”

“SESSİZ KALINMASI KABUL EDİLEBİLİR DEĞİL”

“Ahmet Ünsal’ın, görev ve yetkilerini suiistimal ederek, Anayasa ve Milli Eğitim Yasası başta olmak üzere yasaları yok sayarak, ortaya koyduğu gerici faaliyetleri devam ettirdiği” savunulan açıklamada, buna sessiz kalınmasının kabul edilebilir olmadığı ifade edildi.

“Modern hukuk sistemi, laik anayasal düzen, eşitlikçi toplum anlayışına yönelik din sömürüsü üzerinden yapılan saldırıların ülkeye dayatılan toplum mühendisliğinin bir parçası olduğu” öne sürülen açıklamada, toplumun çağdaş, laik ve demokratik yapısına yönelik saldırılara karşı direnen örgütler ve bireyler olarak, dayatılan muhafazakarlaştırma politikalarına “dur” demek için mücadeleye devam edildiği belirtildi.

Ülkede yaşayan her bir bireyin dili, dini, etnik kökeni, sınıfı, cinsiyeti ya da cinsel yönelimi dolayısıyla ayrımcılığa maruz kalmadan yaşamasının savunulduğu açıklamada, “Talep ve önerilerimizin hayat bulması için mücadele etmekte kararlıyız” denildi.

Açıklamada, talepler şöyle sıralandı:

“-Din İşleri Başkanı Ahmet Ünsal derhal görevden alınmalı, anayasal düzenimizi tehdit eden faaliyetlerinden ötürü kendisine verilen istisnai vatandaşlık iptal edilmelidir.

-Eğitim Bakanlığı gereken denetimleri yaparak, çocukların maruz kaldığı istismarı engellemeli ve Milli Eğitim Yasası’na aykırı faaliyet gösteren yapılanmalara müdahale edilmelidir.

-Okullardaki din dersi dersleri, çocukların soyut düşünce yeteneklerinin geliştiği çağda, zorunlu değil seçmeli şekilde müfredata dahil edilmelidir. Daha küçük yaştaki çocuklar için uygulanmamalıdır.

-Din dersi kitapları, farklı din ve inançları içermeli, felsefi ve bilimsel şekilde hazırlanmalıdır. Bu dersler okullarda Sosyoloji ve Felsefe öğretmenleri tarafından verilmelidir.

-İnsan haklarına ve toplumsal cinsiyet eşitliğine dair dersler müfredata dahil edilmeli, ilkokuldan başlayarak, cinsiyetçi ve ayrımcı ifadeler ders kitaplarımızdan çıkarılmalıdır.

-Hem Vakıflar İdaresi’nin hem de Din İşleri Başkanlığı’nın yapısı ve yasal dayanağı yeniden gözden geçirilerek, devlet eliyle topluma tek bir din ve inanç dayatılmamalıdır.

-Sağlıkta, eğitimde ve sosyal hizmetlerde yaşanan sorunlar ortada iken, Din İşlerine ayrılan bütçenin büyük bir kısmı söz konusu alanlardaki sorunları çözmek için kullanılmalıdır.”

Açıklamanın ardından farklı kurumların önünde aynı taleplerle eylemlerin süreceği kaydedildi ve Din İşleri Başkanlığı önündeki eylem sona erdi.

Eylemciler daha sonra 16 yaşındaki Zehie Helin Reessur’un öldürülmesini “magazinleştirdiği” için Kıbrıs Gazetesi önüne yürüyerek, bunu protesto etti. Burada yapılan konuşmalarda kadın cinayetlerinin meşru bir gerekçesi olamayacağı ifade edilerek, Kıbrıs Gazetesi’nin özür dilemesi talep edildi.

Eyleme katılan örgütler şöyle:

“Alevi Kültür Merkezi, Bağımsızlık Yolu, Baraka Kültür Merkezi, Barış Derneği, Basın-Sen, Biyologlar Derneği, BKP, CTP Kadın Örgütü, DAÜ-SEN, DAÜ-Bir-Sen, Girne Düşünce Derneği, Güç-Sen, İnsan Hakları Platformu, Kadın Eğitimi Kolektifi, Kamusen, Kıbrıs Alevi Kültür Vakfı, Kıbrıs Sanatçı ve Yazarlar Birliği, Kıbrıs Türk Barolar Birliği, Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği, Kıbrıs Türk Güzellik Uzmanları Birliği, Kıbrıs Türk Kuaförler Birliği, Kıbrıs Türk Kütüphaneciler Derneği, Kıbrıs Türk Mühendis Ve Mimar Odaları Birliği, Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği, Kıbrıs Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği, Kıbrıs Türk İnsan Hakları Vakfı, KTAMS, KTOEÖS, KTÖS, Kuir Kıbrıs Derneği, Lefkoşa Başkent Lions Kulübü Derneği, Mağusa Kadın Merkezi Derneği, Mağusa Kültür Derneği, Mülteci Hakları Derneği, Sivil Toplum İnisiyatifi Derneği, Sol Hareket, TDP, Vakıflar ve Din İşleri Dairesi Emekliler Derneği, Yeşil Barış Hareketi, YKP”

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.