İÇ HABERLER
okuma süresi: 4 dak.

Hakan Gündüz: Zehie Helin Reessur’un öldürülmesi cinayetten de öte bir durum

Hakan Gündüz: Zehie Helin Reessur’un öldürülmesi cinayetten de öte bir durum

Sosyolog-Siyasal Bilimler Uzmanı Hakan Gündüz, Zehie Helin Reessur cinayetine işaret ederek bunu ‘bir çocuğun hunharca katledilmesi’ olarak değerlendirdi. Gündüz, “Zehie Helin Reessur’un öldürülmesi cinayetten de öte bir durum” dedi.

Yayın Tarihi: 27/01/23 17:01
okuma süresi: 4 dak.
Hakan Gündüz: Zehie Helin Reessur’un öldürülmesi cinayetten de öte bir durum

Sosyolog-Siyasal Bilimler Uzmanı Hakan Gündüz, Kıbrıs Postası TV’de yayınlanan ve Gökhan Altıner ile Levent Kutay'ın hazırlayıp sunduğu ‘Tek Manşet’ adlı programa konuk olarak katıldı ve gündemi değerlendirdi.

Erkeğin karşısında kadının daha az güçlü oluşunun maalesef kadınların daha fazla şiddetle karşı karşıya gelmesine neden olduğunu ifade eden Gündüz, sırf kadın olduğu için cinsiyeti dolayısı ile şiddet görüyor gibi algılandığını ancak bunu çok doğru görmediğini söyledi.

“Son olayda yaşadığımız bir çocuğumuzun hunharca katledilmesidir” diyerek 16 yaşındaki Zehie Helin Reessur cinayetine işaret eden Gündüz, cinayetin de kendi içinde türleri olduğuna değindi.

“ZEHİE HELİN REESSUR’UN ÖLDÜRÜLMESİ CİNAYETTEN DE ÖTE BİR DURUM”

Gündüz, Zehie Helin Reessur’un öldürülmesinin ‘cinayetten de öte bir durum’ olduğunu ve işin kötü tarafının bunun çok sıklıkla yaşanandığını dile getirdi.

Bunun ise toplumsal büyük bir vahamet olduğunu kaydeden Gündüz, ülke olarak şiddetin ve toplumsal kaosun en uç noktalarının yaşandığını vurguladı.

“Bu kızımızın öldürülme şekli, Din İşleri Başkanı Ahmet Ünsal’ın da yaptığı açıklamanın üstüne gelmesi ile büyük bir etki yarattı” diyen Gündüz, dün ise bir yayın organının Türkiye’de olduğu gibi ‘gece ne işi vardı, erkek arkadaşıydı, evden kaçıyordu’ gibi açıklamalarda bulunduğunu söyledi.

Gündüz, aynı yayın organının bu olayı ‘aşk cinayeti’ olarak nitelendirdiğini ve bunun da büyük tepkilere neden olduğunu ifade etti.

“BİRİLERİNİN MİNİ ETEK GİYDİĞİ VEYA GECE DIŞARI ÇIKTIĞI İÇİN ÖLDÜRÜLMESİ NORMALLEŞTİRİLMEMELİ”

Birilerinin gece dışarı çıktığı, mini etek giydiği, denize gittiği veya biriyle yaşadığı için öldürülmesinin normalleştirilmemesi gerektiğinin özellikle altını çizen Gündüz, “Böyle devam ederse çok daha vahim durumlarla karşılaşabilirz, bu noktaya çok dikkat edilmeli” dedi.

Gündüz, “Biz olaylar olduktan sonra tepki veren bir toplum haline geldik” diyerek, suçun normalleştirilmemesi gerektiğini normalleşirse, her türlü suçu normalmiş gibi algılarsak bu tür olayların kendiliğinden meydana geleceğini dile getirdi.

“O YAPTI BİR ŞEY OLMADI BANA DA BİR ŞEY OLMAZ HALİNDE BİR TOPLUMDA YAŞIYORUZ”

Artık ‘adaletin olmadığı, kolluk kuvvetlerinin yetersiz kaldığı, o yaptı bir şey olmadı bana da bir şey olmaz’ halinde bir toplumda yaşandığına işaret eden Gündüz, “Eğer insan zihninizi kontrol edemiyorsa bu olayları sıklıkla yaşarız” dedi.

Toplum içinde uzun süredir insanlarda ‘değer, saygı sevgi yoksunluğu’ olduğunu belirten Gündüz, “Bizim toplumumuz artık bir şekilde yırtarım devlet zaten kuralsız, yönetenler zaten usulsüzlüğün başı diye yaşıyor” ifadelerini kullandı.

“KAPISINI KİLİTLEMEYEN TOPLUMDAN, YOLDA YÜRÜYEMEYEN TOPLUM HALİNE GELDİK”

“Çok dikktali olunması gerekir, kaosun en uç noktası bu olaylar” şeklinde konuşan Gündüz, kapısını kilitlemeyen, arabasının anahtarını üstünde bırakan bir toplumdan, yolda yürüyemeyen bir toplum haline gelindiğini kaydetti.

Gündüz, bunun çözümünün çok sert cezai işlem ve çok hızlı işleyen adalet sistemi olması gerektiğini kaydetti.

Devletin en önemli noktasının güvenlik noktası olduğuna değinen Gündüz, “Devlet birileri birilerini hunharca ortadan kaldırmasın diye, haklarını gasp etmesinler diye vardır. Devetin asli görevi iç ve dış tehditlerden insanları korumaktır” dedi.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.