İÇ HABERLER
okuma süresi: 4 dak.

Hala Sultan imamı Şakir Alemdar: “Orada bize, İslam’a uymayacak şekilde bir eğlence mekanı istemiyoruz”

Hala Sultan imamı Şakir Alemdar: “Orada bize, İslam’a uymayacak şekilde bir eğlence mekanı istemiyoruz”

Hala Sultan İmamı Şakir Alemdar, Hala Sultan’da yaşanan krizle ilgili “Orada bize, İslam’a uymayacak şekilde bir eğlence mekanı istemiyoruz Hala sultan coğrafyanın İslam âleminin en kutsal mabetlerinden biridir. Peygamber mirası, hediyesidir. Olan biten bize verilen sözlere de birçok şeye de aykırıdır. Bu konuda hassasiyet gösterileceğine inanıyorum.” dedi.

Yayın Tarihi: 30/01/23 18:07
Güncelleme Tarihi: 30/01/23 20:26
okuma süresi: 4 dak.
Hala Sultan imamı Şakir Alemdar: “Orada bize, İslam’a uymayacak şekilde bir eğlence mekanı istemiyoruz”

Güney Kıbrıs İçişleri Bakanlığı’nın Larnaka’daki Hala Sultan Tekkesi’nin bahçesine bir taverna yapılması için bir Rum’a izin vermesi sonrası Kıbrıs Vakıflar İdaresi (Evkaf), “Hala Sultan Tekkesi etrafındaki binlerce dönüm arazi Hala Sultan Tekkesi Vakfı’na aittir” diyerek tepki vermişti.

Değerlendirmeler sürüyor…

Evkaf açıklamasında adanın her iki tarafında bulunan ibadet yerlerinin ve tarihi yapıların korunması adına saygı çerçevesinde bilgi alışverişi yapılarak karar verilmesi gerektiğine vurgu yapıldı.

Konuyla ilgili Şakir Alemdar, Hala Sultan’da yaşanan krizle ilgili “Orada bize, İslam’a uymayacak şekilde bir eğlence mekanı istemiyoruz Hala sultan coğrafyanın İslam âleminin en kutsal mabetlerinden biridir. Peygamber mirası, hediyesidir. Olan biten bize verilen sözlere de birçok şeye de aykırıdır. Bu konuda hassasiyet gösterileceğine inanıyorum.” dedi.

Katıldığı tv programında gazeteci Dilek Kırıcı’nın sorularını yanıtlayan Hala Sultan Tekkesi imamı Şakir Alemdar konuyla ilgili yakın geçmişte yaşananları da hatırlatarak şunları kaydetti;

“TÜM GELEN (RUM) HÜKÜMETLER DE BU KARARA UYMUŞTU...”

“1974 ve 2000’li yıllara kadar bir taverna işletmeciliği vardı çünkü başı boştu atıldı, oralar… Vakıf’ların yaptığı bir yerdi geçmişte… Orada cemaat ve gelen giden çoğalınca tahsis alan bir Rum ben de burayı işleteyim, demeye baladı 2009’da..

O dönem şikâyet edildi ve Rum İçişleri Bakanlığı ile bir mücadele ile şikâyetimizi değerlendirerek bunun ayıp olduğunu anlattık.

Onlar da kabul etti ve tahsis edilen kişiyi durdurdular ve hiçbir şey yapılmayacağı hususunda teminat verdiler. Tüm gelen hükümetler de bu karara uydu…”

“GÖRDÜK FOTOĞRAFLAMA YAPTIK”

Şimdi ne oluyor?

Biz de öğrenmek için başvuru yaptık; yeni değil yılbaşından bu yana, Ocak ayından önce Aralık ayı içinde tamirat başladı, gördük fotoğraflama yaptık ve sorduk Güney’de bizle muhatap olan kişilere.. Resmi mektup yazdık. Bize söz verildi dedik.

Araya yılbaşı girdi. Tekrar başladılar tamirata… Orada kedilere bakan bir Rum kadın var. Sabahtan akşama kadar kedilere bakıyor. Millet de alışmış kediler oralara bırakılıyor… Biz de o kadına izin veriyoruz destek oluyoruz. Bu kadın ağlaması ile haykırarak beni pazartesi buradan çıkaracaklar, tutuklayacaklar, dedi… Cumartesinden beri uğraşıyoruz. Birçok resmi kişiye uğraştık. Hayvan severler de paylamışlar…

Bu kadının 3 ay kalmasına izin verildiği söylendi. Yarın da belediye başkanı ile görüşüp ileriye götüreceğiz. Orada bize, İslam’a uymayacak şekilde bir eğlence mekanı istemiyoruz Hala sultan coğrafyanın İslam âleminin en kutsal mabetlerinden biridir. Peygamber mirası, hediyesidir..."

"OLAN BİTEN BİZE VERİLEN SÖZLERE DE BİRÇOK ŞEYE DE AYKIRIDIR"

"Olan biten bize verilen sözlere de birçok şeye de aykırıdır. Bu konuda hassasiyet gösterileceğine inanıyorum.

Konuyu Vakıflar’a da ulaştırdık… Bugün de Vakıflar’dan yetkililer geldiler, ilgilendiler ve bugun de zaten bir açıklama yaptılar…  Sıkıntılarımızı KKTC’de yetkililere ilettik. Sorunlar uluslararası olmaya başladı diye devamlı söylüyoruz, pek dinletemiyoruz...”

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör