İÇ HABERLER
okuma süresi: 3 dak.

Asım Akansoy: Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin çağrısına kulak verilmelidir

Asım Akansoy: Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin çağrısına kulak verilmelidir

CTP Genel Sekreteri Asım Akansoy, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin, “siyasi eşitliğe sahip iki toplumlu, iki bölgeli federasyona dayalı çözüm için müzakerelere dönme çağrısında” bulunduğunu belirterek, bu çağrıya kulak verilmesini istedi.

Yayın Tarihi: 31/01/23 15:15
okuma süresi: 3 dak.
Asım Akansoy: Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin çağrısına kulak verilmelidir

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Sekreteri Asım Akansoy, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK), “siyasi eşitliğe sahip iki toplumlu, iki bölgeli federasyona dayalı çözüm için müzakerelere dönme çağrısı” ile ilgili yazılı açıklama yaptı.

Akansoy yazılı açıklamasında, BMGK’nın, 30 Ocak 2023 tarihli toplantısında oy birliği ile “siyasi eşitliğe sahip iki toplumlu, iki bölgeli federasyona dayalı” çözüm için müzakerelere dönme çağrısında bulunduğunu kaydetti.

Akansoy, “Ortak zeminin bozulduğu, tarafların çatışmacı ve maksimalist söylemlerle, müzakere aklını ve duyarlılığını bozmaya çalıştığı bir dönemde, BM Güvenlik Konseyinin iradesini adada yaşayan toplumlardan yana kullanması, toplumlara kulak vermesi oldukça önemlidir ve bu tarihi bir vurgudur” değerlendirmesinde bulundu.

Adada bir çözümün, BM Güvenlik Konseyi kararları çerçevesinde mümkün olduğuna vurgu yapan Akansoy, şöyle devam etti:

“Bunun dışında olası tüm öneriler, adada statükonun devamına yarar ve burada cezalandırılan taraf Kıbrıslı Türkler olur. Kıbrıslı Türklerin hak ve çıkarlarının korunacağı, siyasi eşitliğe dayalı adil bir çözümün yolu, BM Güvenlik Konseyi kararları çerçevesinde müzakere masasının kurulmasıdır.

Sonuç odaklı ve zaman düzenlemesi olan bir çözüm metodolojisi ile sonuca varılabilir. Bahse konu raporda; ‘Çözüm bulma sorumluluğu her şeyden önce Kıbrıslıların kendisine aittir’ ifadesi de tarihsel bağlamda değerlidir. Bu ifade toplumların kültürel bağlarla bağlı olduğu ve uluslararası hukuk bakımından 1960 Kıbrıs Cumhuriyeti’nin, anayasal düzeni, toprak bütünlüğü ve bağımsızlığını korumak ve yeniden kurmakla yükümlü garantör ülkelerin sorumluluklarını da hatırlatmaktadır.

Kıbrıs adasında özne, Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum halklarıdır. CTP olarak, siyasi eşitliğe dayalı kapsamlı bir çözüm için verdiğimiz haklı mücadeleye bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da devam edeceğimizi belirtir, bu yönde çok yönlü temaslarımızı her düzeyde artıracağımızı halkımızla paylaşmak isterim.”

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.