İÇ HABERLER
okuma süresi: 4 dak.

Bakanlar Kurulu’ndan deprem felaketine yönelik yeni kararlar

Bakanlar Kurulu’ndan deprem felaketine yönelik yeni kararlar

Bugün toplanan Bakanlar Kurulu, deprem felaketine yönelik yeni kararlar aldı.

Yayın Tarihi: 17/02/23 20:30
Güncelleme Tarihi: 17/02/23 21:44
okuma süresi: 4 dak.
Bakanlar Kurulu’ndan deprem felaketine yönelik yeni kararlar

Başbakan Ünal Üstel başkanlığında bugün toplanan Bakanlar Kurulu, deprem felaketine yönelik yeni kararlar üretti.

Kararlar arasında Başbakan başkanlığında Deprem Denetim Komitesi kurulması; bütçedeki bazı yardım kalemlerinin Acil İhtiyaçlar Projesi Kalemine aktarılması; eğitim kurumları, hastane ve devlet dairesi binalarına depreme dayanıklılık testi yapılması; okullarda afetlere yönelik eğitimler verilmesi; Sivil Savunma ve İtfaiye ekipman ve personel eksiklikleri giderilmesi; Adıyaman’da hayatını kaybeden Gazimağusa TMK öğrencilerinin adını taşıyacak spor salonu için yer tespiti ve planlamasına yönelik çalışmaların başlatılması; Osmaniye’de hayatını kaybeden vatandaşın kaldığı Uçar Otel’de ilgili yasal işlemlerin başlatılması; Meclis’teki tüm siyasi partilerden ve bağımsızlardan ve diğer bazı kurumlardan uzmanların katılımıyla Deprem Yasal Süreç Takip Komitesi kurulması yer alıyor.

Kararlar şöyle:

"1. Başbakanlık Deprem Denetim Komitesi’nin Başbakan’ın başkanlığında Başbakanlık Müsteşar İçişleri Bakanlığı Müsteşar Jeoloji ve Maden Dairesi Temsilcisi, Planlama İnsaat Dairesi Temsilcisi, Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği temsilcisi İnşaat Mühendisleri Odası temsilcisi, Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği temsilcisi 2 deprem bilimci ve alanında uzman bir akademisyenin katılımı ile 11 Üyeden oluşturulmasına karar verilmiştir.

2. Hane Halkına ve Tüm Dernek, Birlik ve Kuruluşlara Yardım Kalemleri’nin bakiyelerinin Türkiye’de meydana gelen depremle ilgili Başbakanlık bünyesinde oluşturulan Acil İhtiyaçlar Projesi Kalemi’ne aktarılmasına karar vermiştir.

3. Devlete ve özele ait tüm eğitim kurumları ile hastane ve sağlık ocaklarının ivedikle denetimlerinin gerçekleştirilerek depreme dayanıklılık testlerinin yapılmasına karar verilmiştir.

4. Kamuya ait tüm binaların 4 belirlenecek bir takvime göre denetimlerinin gerçekleştirilerek depreme dayanıklılık testlerinin yapılmasına karar verilmiştir.

5. Milli Eğitim Bakanlığımızın ilk, orta ve liselerde doğal afetlere yönelik eğitimlerin artırılması ve çeşitlendirilmesi için gerekli çalışmayı başlatmasına karar verilmiştir

6. Sivil Savunma Teşkilatı’nın ekipman ve personel eksiklerinin teşkilat başkanlığı tarafından saptanarak gerekli çalışmaların ivediklikle başlatılmasına karar verilmiştir.

7. İtfaiye Teşkilatı’nın ekipman ve personel eksiklerinin belirlenerek bunların giderilmesine yönelik çalışmaların başlatılmasına karar verilmiştir.

8. Gazimağusa’ya yapılacak ve Şampiyon Meleklerin isimlerini taşıyacak spor salonu ile ilgili olarak yer tespiti ve planlama çalışmalarının başlatılmasına karar verilmiştir.

9. Türkiye’de yaşanan deprem felaketinde Osmaniye’de hayatını kaybeden vatandaşımızın kalmış olduğu Uçar Otel’le ilgili yasal İşlemlerin başlatılmasına yönelik gerekli girişimlerin yapılmasına karar verilmiştir.

10. Cumhuriyet Meclisi’nde temsil edilen siyasi partilerden ve bağımsızlardan birer milletvekilinin, hukukçuların, Başsavcılık temsilcisinin, Dışişleri Bakanlığı temsilcisinin ve konusunda uzman bilim insanlarının yer alacağı Başbakanlığa bağlı Deprem Yasal Süreç Takip Komitesi’nin kurulması için gerekli istişarelerin yapılmasına karar verilmiştir."

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.