İÇ HABERLER
okuma süresi: 4 dak.

Hükümet, maaş kesintisine ilişkin kararnameyi geri çekti

Hükümet, maaş kesintisine ilişkin kararnameyi geri çekti

Hükümet, maaşlardan kesintiye ilişkin Yasa Gücünde Kararname ve yasa tasarılarını geri çekti.

Yayın Tarihi: 20/02/23 17:20
Güncelleme Tarihi: 21/02/23 11:51
okuma süresi: 4 dak.
Hükümet, maaş kesintisine ilişkin kararnameyi geri çekti
A- A A+

Başbakan Ünal Üstel, Meclis Genel Kurulu kürsüsünden yaptığı açıklamada, Türkiye'de ve Suriye'de meydana gelen deprem felaketinde hayatlarını kaybedenlere Allah’tan rahmet, ailelere sabır ve başsağlığı, yaralılara da acil şifalar diledi.

Bu tür felaketlerin bir daha yaşanmaması temennisinde bulunan Başbakan Üstel, felaketin yaşandığı günden itibaren ülkedeki vatandaşlar, kurum kuruluşlar ile siyasi partilerin birlik beraberlik ve dayanışma ruhu içinde çalıştığını, hayatını kaybeden görev şehidi şampiyon meleklere ulaşmak için canla başla mücadele verildiğini kaydetti.  

Gelinen noktada bu tür felaketlerin bir daha yaşanmaması adına ülkede birtakım çalışmalar yapıldığını ve bu çalışmaların birlik beraberlik içinde ülkenin geleceğini daha sağlam temellere oturtabilmek adına yapıldığına dikkat çeken Başbakan Üstel, bu çalışmaları yaparken uzlaşı kültürüyle hareket edildiğini söyledi.

YASA TASARISI GERİ ÇEKİLDİ

Başbakan Üstel, hükümetin, Doğal Afet ve Ülkedeki Ekonomik Kayıpları Gidermek Amacıyla Bazı Mükellefiyetlere İlişkin Gelir Kesintilerinin ve Vergilerin Yeniden Düzenlenmesi Hakkında Yasa Tasarısı'nı geri çektiğini kaydetti.

İnsanların gösterdiği dayanışmaya mali kaynak yaratmak adına, UBP ile koalisyon ortakları ve muhalefet partisi milletvekilleriyle görüşerek bir uzlaşı sağladıklarını ifade eden Başbakan Üstel, Meclis'in de bu sebeple geç açıldığını kaydetti.

ÜÇ KOMİTE OLUŞTURULDU 

Doğal Afet ve Ülkedeki Ekonomik Kayıpları Gidermek Amacıyla Bazı Mükellefiyetlere İlişkin Gelir Kesintilerinin ve Vergilerin Yeniden Düzenlenmesi Hakkında Yasa Tasarısı geri çekilirken üç tane de geçici komite oluşturulduğunu belirten Başbakan Ünal Üstel, bu komitelerin yarından sonra ivedi bir şekilde çalışmalarına başlayarak, ülkenin yaralarının sarılması yoluna gidileceğini ve bu konuda tüm milletvekillerinin katkıda bulunduğunu kaydetti.

Başbakan Üstel komitelerin adlarını, Türkiye Cumhuriyeti’ndeki Depremle İlgili Hukuki ve Adli Sürecin İzlenmesine dair geçici ve özel Ad-Hoc Komite, Depreme Dair Mali İdari ve Sosyal Önlemlerin Takibine İlişkin geçici ve özel Ad-Hoc Komite, Doğal Afet ve Depremle ilgili Mevzuatın Düzenlenmesine İlişkin oluşturulan geçici ve özel Ad-Hoc komite olarak açıkladı.

Komitelerde, mecliste temsil edilen siyasal parti guruplarının meclisteki temsiliyet oranlarına göre, grubu bulunmayan siyasi partilerin ise 1 üyesi olmasına ve komitelerin toplam 7 üyesi olması oy birliğiyle kabul edildi.

Başbakan Üstel, katkı koyan tüm milletvekillerine teşekkür etti.

KARARNAME 

Alınan bilgiye göre, Doğal Afet ve Ülkedeki Ekonomik Kayıpları Gidermek Amacıyla Bazı Mükellefiyetlere İlişkin Gelir Kesintilerinin ve Vergilerin Yeniden Düzenlenmesi Hakkında Yasa Gücünde kararname de Bakanlar Kurulu tarafından alınacak kararın Resmî Gazete'de yayımlanmasının ardından iptal edilecek.

Son toplantısını 31 Ocak’ta yapan Meclis Genel Kurulu’nun, 6 Şubat Pazartesi, 7 Şubat Salı, 13 Şubat Pazartesi ve 14 Şubat Salı günkü birleşimleri Türkiye'de meydana gelen deprem nedeniyle gruplar arası mutabakatla ertelenmişti.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör