İÇ HABERLER
okuma süresi: 7 dak.

İzlem Gürçağ Altuğra: Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesi’nde depremzedelerin sağlık ihtiyaçları için ek bir poliklinik hizmete girecek

İzlem Gürçağ Altuğra: Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesi’nde depremzedelerin sağlık ihtiyaçları için ek bir poliklinik hizmete girecek

Sağlık Bakanı İzlem Gürçağ Altuğra, sadece devlet hastanelerine müracaat eden depremzede sayısının 300’ün üzerinde olduğuna değinerek, “Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesi’nde depremzedelerin sağlık ihtiyaçları için ek bir poliklinik hizmete girecek” dedi.

Yayın Tarihi: 22/02/23 13:10
Güncelleme Tarihi: 22/02/23 13:43
okuma süresi: 7 dak.
İzlem Gürçağ Altuğra: Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesi’nde depremzedelerin sağlık ihtiyaçları için ek bir poliklinik hizmete girecek

Sağlık Bakanı İzlem Gürçağ Altuğra, Kıbrıs Postası TV’de yayınlanan ve Gökhan Altıner’in hazırlayıp sunduğu ‘Sabah Postası’ adlı programa konuk olarak katıldı.

Türkiye’de yaşanan deprem felaketinde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet dileyerek konuşmasına başlayan Altuğra, “Ülkemize gelen depremzedelerimiz var” dedi.

Asıl amaçlarının depremden kaçarak KKTC’ye gelen insanlara, ‘insanı koşullarda yaşama hakkı’ sunmak olduğunu ifade eden Altuğra, gelen her vatandaşın sağlık, eğitim, iş, barınma gibi ihtiyaçları ile birlikte geldiğini ifade etti.

“SADECE DEVLET HASTANELERİNE MÜRACAAT EDEN DEPREMZEDE SAYISI 300’ÜN ÜZERİNDEDİR”

Altuğra, “Bizde bunun için plan ve program çerçevesinde önlemlerimizi alıyoruz, dün Mecliste'de ifade ettiğim gibi sadece devlet hastanelerine müracaat eden depremzede sayısı 300’ün üzerindedir” diyerek, bunun dışında hastanelere müracaat etmeyen depremzedelerin de olduğunu dile getirdi.

Sağlık Bakanlığı olarak görevlerinin toplum sağlığını korumak ve kontrol etmek olduğunu söyleyen Altuğra, “Enfeksiyon Kontrol Komitesi'ni dün kurduk” dedi.

“ÜLKEYE GİRİŞ YAPAN HER DEPREMZEDE KAYITLARDA”

Ülkeye giriş yapan her depremzedenin de kayıtlarda olduğundan bahseden Altuğra, “Ülkeye kimin, ne zaman girdiğinin takibini yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

Sağlık ekiplerinin hastaneye müracaat etmeyen depremezedelerin evine gideceğinin altını çizen Altuğra, ülkeye gelen herkesin sağlık durumlarına bakılacağını, çocukların aşılarının da kontrol edileceğini söyledi.

“DR. BURHAN NALBANTOĞLU HASTANESİ’NDE DEPREMZEDELERİN SAĞLIK İHTİYAÇLARINA ÖZEL EK BİR POLİKLİNİK HİZMETE GİRECEK”

“Yarından sonra özellikle Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesi’nde depremzedelerin sağlık ihtiyaçlarına özel ek bir poliklinik hizmete girecek” diyen Altuğra, çocuklara psikolojik destek verilmesi programının da başladığının altını çizdi.

İskele’de ve Mağusa’daki öğretmenlerin tamamına bilgilendirme toplantıları yapıldığını ve yapılmaya devam edileceğini kaydeden Altuğra, bu psikolojik desteklerden ülkedeki her vatandaşın ilgili çağrı merkezine ulaşarak yararlanabileceğini, çağrı merkezinin duyurusunu da ayrıca yapacaklarını söyledi.

“EKİPLERİMİZ İLK GÜNDEN İTİBAREN ADIYAMAN’A GİTTİ”

6 Şubat günü yaşanan Kahramanmaraş merkezli depremden bahseden Altuğra, “Türkiye depremi derinden etkileyen acısı tarifsiz bir travmaydı... İlk günden itibaren gruplar halinde sağlık ekiplerimizi Adıyaman’a gönderdik” dedi.

Altuğra, Sivil Savunma, AKUT gibi emek veren tüm kesimlerin canla başla çalıştıklarını canlı yada cansız bedenlerin çıkarılmasına yardımcı olduklarını ve bunun çok önemli olduğunu ifade etti.

Sağlık ekiplerinin yaralılara gerekli tedaviyi uyguladıklarını cansız bedenler içinde gerekli işlemleri yaptıklarını dile getiren Altuğra, “DNA testleri de Sağlık Bakanlığı ekipleri tarafından yapıldı... Antropoloğumuz ve ekibi bu noktada çok önem kazanıyor” dedi.

Adıyaman’dan 35 insanın cansız bedenine ulaşıldığını üzüntü ile söyleyen Altuğra, “Bende havaalanında ailelerimize destek amacı ile cenazelerimizi karşıladım” şeklinde konuştu.

“NALBANTOĞLU HASTANESİ’NE TESLİM EDİLEN 35 CANSIZ BEDENE TEK BİR ADLİ TIP UZMANIMIZ GEREKLİ İŞLEMLERİ YAPTI”

Ercan Havaalanı’nda da sağlık ekiplerinin aktif olduğunu ve görevlerinin başında olduklarını belirten Altuğra, “35 cansız bedende Nalbantoğlu Hastanesi’ne teslim edildi, tek bir adli tıp uzmanımız vardı, uykusuz ve zaman kavramı olmadan 35 bedene de gerekli işlemi yaptı” dedi.

İlaç konusunda yaşanan eksikliklerden de bahseden Altuğra, bunun global bir sorun olduğunu ama mutlaka bir imkan yaratmaya çalışma arayışında olduklarını söyledi.

Türkiye ile ilaç konusundaki yazışmalarının devam ettiğinden bahseden Altuğra, “Türkiye’deki ilaç stoku imkanı neyse bizim ülkemize de ilaç akışı devam ediyor” dedi.

Altuğra, bunu ilaç konusunda sorunun ‘tamamen çözüldüğü’ anlamına gelmeyeceğini de belirtti.

“Teşkilat yasası çok yakından takip ettiğim bir yasa tasarısı” diyen Altuğra, bu yasanın ivedilik ile geçmesi gerektiğini çünkü istihdam için bu yasaya ihtiyaç duyduklarını anlattı.

2023 yılında ise 500 yataklı hastanenin açılmasının öngörüldüğünü kaydeden Altuğra, gündemin acı bir yaşanmışlık ile değiştiğini bunu şuan sorgulamanın yersiz olabileceğini ifade ederek, “Ama bunun rafa kalkmadığına da inanıyorum” dedi.

“PLANLAMA İNŞAAT DAİRESİ'NE YAZILI TALEPTE DE BULUNMUŞTUK”

Altuğra, Planlama İnşaat Dairesi'ne yazılı talepleri olduğunu güçlendirme ve yapılandırma çalışmalarının hayata geçmesi gerektiğini söylediklerini ifade etti.

“Bunun akabininde de komiteler kuruldu ve dün ilk toplantısı da gerçekleştirildi” diyen Altuğra, komitenin alacağı kararlar doğrultusunda binaların sağlamlığı ile ilgili raporların çıkarılacağını söyledi.

Hastanelerin öncelik sırasında ilk sırada olduğunu ve ilk önce denetleneceklerini ifade eden Altuğra, "Bizde bunun takipçisiyiz, ekiplerin bir an önce harekete geçmesi adına denetlemeleri bir an önce başlansın diye bizzat ilgileniyorum” dedi.

“BAZI BİNALARIN YIKILIP YENİDEN YAPILMASI GEREKTİĞİ İLE İLGİLİ RAPORLAR GÖRMEMİZ OLASIDIR”

Depremin hemen arifesinde ise Değirmenlik Sağlık Merkezi'nin ne kadar yıpranmış olduğunu gördüklerinden bahseden Altuğra, bazılarının yıkılıp yeniden inşaa edilmesi gerektiği ile ilgili raporları görmenin de olası olduğunu belirtti.

Altuğra, “Değirmenlik Sağlık Merkezi'nin tahliyesini de yaptık. Alacağımız rapora göre önümüze bakacağız” şeklinde konuştu.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.