İÇ HABERLER
okuma süresi: 3 dak.

Kıbrıs Postası, hükümetin planladığı "maaş kesintisi"nin detaylarına ulaştı

Kıbrıs Postası, hükümetin planladığı "maaş kesintisi"nin detaylarına ulaştı

Hükümetin "maaş kesintisi" planının taslağı ortaya çıktı. Söz konusu kesintilerle ilgili hazırlanan yasa önerisine göre, 15 bin TL’nin üstündeki maaşlardan kesinti yapılacak. Hazırlanan projeksiyon çalışmasında ise farklı meslek gruplarında çalışan 30 bin 897 kişinin maaşlarından kesinti yapılacağı ve 16 milyon 325 bin 426 TL 26 kuruş kaynak oluşturulacağı belirtiliyor.

Yayın Tarihi: 06/03/23 14:10
Güncelleme Tarihi: 06/03/23 14:33
okuma süresi: 3 dak.
Kıbrıs Postası, hükümetin planladığı "maaş kesintisi"nin detaylarına ulaştı

Cumhuriyet Meclisi Doğal Afet ve Depremle İlgili Mevzuatın Düzenlenmesine ilişkin oluşturulan Geçici ve Özel (Ad-Hoc) Komite, maaş kesintileriyle ilgili yasa önerisini hazırladı.

Maaş kesintileriyle ilgili yasa önerisi, bugün Ad-Hoc Komite’de görüşülecek ivedilikle Meclis Genel Kurulu’na sevk edilecek.

15 BİN TL’NİN ÜSTÜNDEKİ MAAŞLARDAN KESİNTİ YAPILACAK

Kıbrıs Postası’nın ulaştığı ve “Deprem ve Diğer Doğal Afetlere Yönelik Mali Yardım ve Hazırlık Yasa Önerisi” başlığı altında hazırlanan öneride, 15 bin TL’nin üstündeki maaşlardan kesinti yapılacağı belirtiliyor.

Söz konusu yasa önerisinde, asgari ücret ve 15 bin TL’nin altındaki maaşlardan kesinti yapılmayacağı hususu da yer alıyor.

Öte yandan hükümetin planında yer alan bir maddeye göre, maaşından veya ücretinden kesinti yapılacak kişiler, önerilen yasanın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 15 (on beş) gün içerisinde bağlı oldukları kamu, kurum veya kuruluş veya işyerine yazılı olarak başvurarak herhangi bir kesinti yapılmaması veya belli dönemler için kesinti yapılmasını talep edebilecek. 

Yapılması planlanan kesintilerin detayları ise şu şekilde:

-15.000,01-TL - 30.000,00-TL arası yüzde 1

-30.000,01-TL - 55.000,00-TL arası yüzde 1,5

-55.000,01-TL - 75.000,00-TL arası yüzde 2

-75.000,01-TL ve üzeri için yüzde 5

Hazırlanan yasa önerisi taslağında, maaş kesintilerinin gerekçesi olarak ise şu ifadelere yer yerildi:

“6 Şubat 2023 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti’nde meydana gelen deprem nedeniyle, Türkiye’de ortaya çıkan barınma ihtiyacının karşılanmasına katkı koyabilmek, ülkemizde ortaya çıkan ihtiyaçların tespiti ve giderilmesi ile ileriki süreçte doğabilecek doğal afetlerle mücadele kapsamındaki hazırlıkların tespiti ve giderilmesi amacıyla mali kaynağın oluşturulması için bu Yasa Önerisi hazırlanmıştır.”

16 MİLYON 325 BİN 426 TL 26 KURUŞ KAYNAK OLUŞTURULMASI HEDEFLENİYOR

Öte yandan Kıbrıs Postası, maaş kesintilerinin detayları ilgili hazırlanan projeksiyon çalışmasına da ulaştı. Söz konusu çalışmada, maaş kesintileriyle toplamda 16 milyon 325 bin 426 TL 26 kuruş kaynak oluşturulacağı belirtiliyor.

Farklı meslek gruplarında çalışan 30 bin 897 kişinin maaşlarından yapılacak olan kesinti kararı, Resmi Gazete’de yayımlandığı tarihten itibaren yürürlüğe girecek.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.