İÇ HABERLER
okuma süresi: 4 dak.

Ürün Solyalı: Kamu kaynaklarını rant olarak gören; rüşvet geleneğinin olduğu bir sistem

Ürün Solyalı: Kamu kaynaklarını rant olarak gören; rüşvet geleneğinin olduğu bir sistem

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda konuşan CTP Milletvekili Ürün Solyalı, “Kıbrıs’ta Yolsuzluk Algısı 2022” başlıklı konuşma yaptı. Solyalı konuşmasında, kamu kaynaklarını rant olarak gören; rüşvet geleneğinin olduğu bir sisteme işaret edildiğini belirtti.

Yayın Tarihi: 07/03/23 13:30
okuma süresi: 4 dak.
Ürün Solyalı: Kamu kaynaklarını rant olarak gören; rüşvet geleneğinin olduğu bir sistem

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu güncel konuşmalarla devam ediyor.

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Milletvekili Ürün Solyalı, “Kıbrıs’ta Yolsuzluk Algısı 2022” başlıklı konuşma yaptı.

Geçen sene de yolsuzluk algısı raporunu kürsüden paylaştığını dile getiren Ürün Solyalı, bu sene durumun daha da ileri bir noktada olduğunu anlatmak için bu yılki raporun kapağına bir bomba resmi konduğunu kaydetti.

Bu yapılan çalışmaların uluslararası örgütler gözetiminde yürütüldüğünü ifade eden Solyalı, raporda kamu kaynaklarını rant olarak gören; rüşvet geleneğinin olduğu bir sisteme işaret edildiğini belirtti.

“EMİRNAMELERİN BİR GÜNDE KALDIRILMASI YOLSUZLUK DEĞİL Mİ?”

Sağlık, eğitim, enerji alanlarınki yolsuzlukların halkın günlük hayatını etkiler halde olduğunu söyleyen Solyalı, yatırım eksikliği ve ihalesiz yakıt alımlarının yarattığı elektriksizlik gibi sonuçlara işaret etti.

Atamaların liyakatsiz olduğunu tartışmaya bile gerek olmadığını söyleyen Solyalı, Başbakan Ünal Üstel hakkında hala açıklanmayan bir “jet raporu” bulunduğunu söyledi.

“Emirnamelerin bir günde kaldırılması yolsuzluk değil mi?” diyen Solyalı, ihale kapsamını daraltacak uygulamalar, haksız ödüllendirmeler olduğunu kaydetti.  

Solyalı, gerekli denetlemeler yapılsa bugün kaynak yaratmak için “devletin elini halkın cebine sokmasının” gerekmeyeceğini söyledi.

KKTC’nin ülke puan ortalamasının 2017’de 40 iken 2021’de 28’e, bu sene de 27’ye düştüğünü ifade eden Solyalı, Gambiya’nın ülke puanının 34 olduğunu ifade etti, “anlıyorum neden sürekli oralara kutlamalar yolladığımızı” dedi.

Rapordaki 180 ülkenin ortalamasının 43 olduğunu, KKTC’nin 140’ncı sırada bulunduğunu kaydeden Solyalı, bunun utanılacak bir şey olduğunu ifade etti.

“Siz ya da bir tanıdığınız işinin olması için devlet kademesindeki yöneticilere rüşvet verdiniz mi?” sorusuna, ankete katılanların yüzde 40’ının evet yanıtını verdiğini kaydeden Solyalı, yüzde 63’ün teşviklerin yolsuz şekilde dağıtıldığını düşündüğünü belirtti.

Yolsuzlukla mücadele edilmemesinin sosyal dengenin ciddi şekilde bozulmasına neden olduğunu ifade eden Solyalı, katılımcıların yüzde 84’ünün hükümetin yolsuzluğa katılımı olduğunu düşündüğünü belirtti, “Size güvenmiyorlar” dedi.

TAÇOY: “BU DÜZELTİLMEK İSTENİYORSA PROTESTO EDEREK DEĞİL HEP BİRLİKTE HAREKET EDEREK OLUR”

Cevap vermek için kürsüye çıkan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hasan Taçoy, Solyalı’nın anlattıklarının tüm siyaset kurumunun eksiği olduğunu ifade etti. “Bu düzeltilmek isteniyorsa protesto ederek değil hep birlikte hareket ederek olur” dedi.

Yolsuzluklar incelenecekse yola 42-2006’yı düzelterek çıkılması gerektiğini ifade eden Taçoy, bugünkü muhalefet tarafından hazırlanan bu yasaya UBP’nin ret oyu verdiğini kaydetti.

Eğer UBP bahsedilen meselelerin soruşturmasını yapmamış olsa mahkemelerde görüşülen dava sayısının da 21’e çıkmış olmayacağını kaydeden Taçoy, Kamu İhale Yasası üzerinde 39 gün aralıksız çalıştığını belirtti. Taçoy, eldeki olanaksızlıklar ve denetim mekanizmaları eksikliği nedeniyle Rekabet Kuruluna görev verildiğini söyledi.

Taçoy siyasete güven sağlamak için Meclise büyük görevler düştüğünü belirtti, bu konuda birlikte hareket etmek gerektiğini anlattı.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.