İÇ HABERLER
okuma süresi: 5 dak.

TDP, Özyiğit’in Eğitim Bakanlığı döneminde okullarda yapılan bakım, onarım ve tamiratlarla ilgili bilgi verdi

TDP, Özyiğit’in Eğitim Bakanlığı döneminde okullarda yapılan bakım, onarım ve tamiratlarla ilgili bilgi verdi

TDP eski Genel Başkan Cemal Özyiğit’in Eğitim Bakanlığı döneminde uzmanların bilimsel raporlarına dayanılarak boşaltılan, öğrencileri başka okullara taşınan, tamir edilen, bakım onarımları yapılan ve projelendirilerek Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne vizelettirilen okul binaları hakkında bilgileri paylaştı.

Yayın Tarihi: 13/03/23 20:06
Güncelleme Tarihi: 13/03/23 20:51
okuma süresi: 5 dak.
TDP, Özyiğit’in Eğitim Bakanlığı döneminde okullarda yapılan bakım, onarım ve tamiratlarla ilgili bilgi verdi

TDP Basın Bürosu’ndan yapılan yazılı açıklamada, TDP’nin Eğitim Bakanlığı döneminde deprem gündemi olmadığı belirtilerek, birçok okulda güçlendirme çalışması yapıldığı kaydedildi.

“HASPOLAT MESLEK LİSESİ’NİN 4 BÜYÜKLÜĞÜNDEKİ OLASI BİR DEPREME DAYANIKSIZ OLDUĞU ORTAYA KONULMUŞTU”

Haspolat Meslek Lisesi ile ilgili 2018 yılımım Haziran ayında Bakanlığa, binanın 4 büyüklüğündeki olası bir depreme dayanıksız olduğunun ortaya konulduğu raporun ulaştığının aktarıldığı açıklamada, “Rapor üzerine Bakan Cemal Özyiğit, ilgili kişilerle bunu değerlendirerek okulun boşaltılması talimatını vermişti. Okulun nereye taşınacağıyla ilgili sorun yaşanılan bu dönemde de okul Hala Sultan İlahiyat Koleji’ne taşınmıştır” denildi.

Aynı dönemde bazı çevrelerce, TDP’nin asıl hedefinin İlahiyat Koleji’nin kapatılması olduğunun söylendiğinin kaydedildiği açıklamada, “Sayın Özyiğit’in, bu hedefle Haspolat Meslek Lisesi’ni oraya taşıdığı ve İlahiyat Koleji’nin adını da zamanla değiştirip Haspolat Meslek Lisesi yapacağı söylentileri yayıldı. Ancak Sayın Özyiğit bu söylentilere ve baskıya boyun eğmeyerek, Haspolat Meslek Lisesi’ni buraya taşıdı” ifadelerine yer verdi.

“İLK DEFA BİR OKUL BİNASI İÇİN TDP’NİN EĞİTİM BAKANLIĞI DÖNEMİNDE PROJE HAZIRLANARAK VİZELENDİRME İŞLEMİ YAPILDI”

2018-2019 öğretim yılında Haspolat Meslek Lisesi’nin Hala Sultan İlahiyat Koleji içerinde derslere devam ederken, Göçmenköy’de Bayraktar Ortaokulu’nun yerine bir meslek lisesinin yapımı için ihaleye çıkıldığının anımsatıldığı açıklamada, ilk defa bir okul binası için TDP’nin Eğitim Bakanlığı döneminde proje hazırlanarak vizelendirme işlemi yapıldığı belirtildi.

İlk defa vizelendirilme işlemi yapılan Osman Örek Meslek Lisesi’nin ardından ise yine TDP’nin Eğitim Bakanlığı döneminde Girne’de Mustafa Çağatay İlkokulu ve İskele’deki Vakıflar Türk Maarif Koleji binalarının da projelendirildiği ve vizelerinin onaylandığı ancak bu binaların inşaatının sonraki hükümet dönemlerinde başladığı aktarıldı.

“YENİBOĞAZİÇİ İLKOKULU’YLA İLGİLİ RAPOR TDP HÜKÜMETTEN GİTTİKTEN SONRA BAKANLIĞA ULAŞTI”

Açıklamada, TDP’nin Bakanlığı döneminde Yeniboğaziçi İlkokulu’yla ilgili yıkılma tehlikesi olduğu yönünde birtakım şikayetler geldiği ancak Doğu Akdeniz Üniversitesi’nden istenen raporun TDP hükümetten gittikten sonra Bakanlığa ulaştığı da kaydedildi.

Değirmenlik Lisesi ile Minareliköy Şehit Mehmet Eray İlkokulu’nun binalarının da TDP’nin Eğitim Bakanlığı döneminde güçlendirildiğinin aktarıldığı açıklamada, Kumyalı Meslek Lisesi binasının ise bazı bölümlerinin güçlendirilmesi, bazı bölümlerinin de yeniden inşasının gündeme gelerek çalışmalarının yapıldığı, projelendirildiği ve inşaatına başlandığı ancak inşaatın tamamlanmasının bir sonraki hükümet dönemine sarktığı belirtildi.

Açıklamada TDP’nin Bakanlığı döneminde, Serdarlı İlkokulu’nun elektrik ve inşaat yönünden güçlendirildiği; Alsancak’ta iki ayrı binada eğitim yapan ilkokulun biri müstakil anaokulu, biri de müstakil ilkokul olarak iki bölüme ayrıldığı ve binaların güçlendirildiği; Beylerbeyi’nde atıl durumdaki okul binasının ise hayırsever iş insanının katkılarıyla eğitime kazandırıldığı kaydedildi.

“BUGÜN YAŞANANLAR UBP ZİHNİYETİNİN ESERİDİR”

TDP’nin hükümette ve Eğitim Bakanı olduğu dönemde birçok okul binasında bakım, onarım ve tamiratlar yapıldığının yinelendiği açıklamada, bugün yaşananlar “UBP zihniyetinin geçmişten bugüne ülkeye yaptığı kötülük, çocuklarına karşı takındığı umursamaz tavrın sonucu” olarak nitelendirildi.

Öğrencilerin çadırlarda eğitim görmesinden duyulan kızgınlık ve üzüntünün dile getirildiği açıklamada, “Çocuklarımızı bu zihniyetten kurtarmak için mücadele edeceğimizi vurgulamak isteriz” denildi.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.