İÇ HABERLER
okuma süresi: 4 dak.

Özdemir Berova: Maaş kesintisi, kaynağın yüzde 30’unu oluşturacak

Özdemir Berova: Maaş kesintisi, kaynağın yüzde 30’unu oluşturacak

UBP Milletvekili Özdemir Berova, Kamu Mali Yönetimi Yasası ile 1 milyar kaynak hedeflendiğini, bunun yüzde 30’unun maaş kesintilerinden olacağını söyledi. Berova, yapılacak kesintinin okullar ile hastanelerin bakım ve onarımına harcanacağının altını çizdi.

Yayın Tarihi: 14/03/23 11:45
okuma süresi: 4 dak.
Özdemir Berova: Maaş kesintisi, kaynağın yüzde 30’unu oluşturacak

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Milletvekili Özdemir Berova, Kıbrıs Postası TV’de yayınlanan ‘Sabahın Haberleri’ isimli programa konuk oldu.

Berova, Başbakan Ünal Üstel’in en temel hedefinin kötü süreci atlatabilmek için siyasi kaygılardan uzak ve partiler üstü bir formasyon oluşturmak olduğunu ifade etti.

Herkesin fedakarlık yapması gerektiği bir süreçten geçildiğini dile getiren Berova, Kamu Mali Yönetimi Yasası’nın geçtiği  zaman fonlardan arındırılmış bir devlet politikası hedeflendiğini söyledi. Toplam 1 milyar kaynak hedeflendiğini, bu kaynağın yüzde 30’luk dilimini maaş kesintilerinin oluşturacağını belirtti.

“MAAŞ KESİNTİLERİNDEN GELECEK PARA SADECE OKULLAR VE HASTANELERE HARCANACAK”

Okulların ve hastanelerin acil bakım ve onarım ihtiyacı olduğunun altını çizen Berova, maaş kesintilerinden gelecek paranın sadece okul ve hastaneler için kullanılacağını, bu ifadenin de yasanın içerisinde yer alacağına vurgu yaptı.

Başbakan Üstel’in izaz ikram kesintileri için de Maliye Bakanı Alişan Şan’a talimat verdiğine  işaret eden Berova, Maliye Bakanlığı’nda gerekli hesaplamaların yapıldığını ve 100 milyon TL’nin de izaz ikramdan kesileceğini belirtti.

“KİMSE KİMSEYE GÜVENMİYOR”

“Bizim ülkede kimse kimseye güvenmiyor. Neden böyle olduğunu anlamadık.” diyen Berova, Başbakan Üstel’in konuyla ilgili bir komite kurulmasını ve komitede sivil toplum örgütlerinin de olması gerektiğini istediğini söyledi ve bunu da yasaya ekleyeceklerini belirtti.

Yasa ile yapılacak diğer kesintilerden de bahseden UBP Milletvekili Berova, motorlu araçlar, özel plaka yapımı, kumarhaneler, telekomünikasyon şirketleri, patent tescilleri, kuyumcuların yaptığı eritme işlemi, Taşınmaz Mal Stopaj Vergisi ve güneyden kuzeye yapılan geçişler için çıkartılan sigortalardan da oluşturuklacak kaynağa para aktarılacağını söyledi.  

“4’LÜ HÜKÜMET DÖNEMİNDE BİR ÇİVİ BİLE ÇAKILMADI”

Eski bir eğitim bakanı olarak çadırda eğitimi de değerlendiren Berova, “Prefabrik sınıflar konusunda çalışma başlatıldı ama hiçbir şey bugünden yarına olmuyor... Zoru yaşayan bilir. Yeniceköy Polis Okulu’nun hızlıca hazırlanmasıyla Cumhuriyet Lisesi oraya aktarılacak...” dedi.  

Berova, okulları yenileme sürecinin başladığını ve hayırseverlerden katkı alındığını fakat 4’lü hükümet döneminde bir çivi bile çakılamadığını belirtti.  

“ÇOCUKLARIN GÜVENLİĞİ ÜZERİNDEN ŞANTAJ YAPILMASI KABUL EDİLEBİLİR DEĞİL”

Okul denetim raporuna da değinin Berova, CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman’ın “Biz, KTMMOB Başkanı ile görüştük. Çalışmanın sonuçlarını ilgili yasa önerisi Meclis’ten çekilmezse okul denetim raporunu açıklamayacaklar” ifadesini duyduğu andan itibaren beyninden kaynar sular döküldüğünü belirtti. Berova, çocukların güvenliği üzerinden şantaj yapıldığını ve bunun kabul edilebilecek bir şey olmadığını da sözlerine ekledi.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.