İÇ HABERLER
okuma süresi: 8 dak.

Kıbrıs Postası'na anlattı: KKTC'de Twitter kullanıcıları Türkiye'de gündem yaratmaya devam ediyor

Kıbrıs Postası'na anlattı: KKTC'de Twitter kullanıcıları Türkiye'de gündem yaratmaya devam ediyor

İsias davasıyla ilgili süreçte Twitter'dan yürütülen İsias Adalet Nöbeti kampanyasının örgütleyicilerinden Mehmet Ekin Vaiz, 40 gündür devam eden kampanya ve Kuzey Kıbrıs’ın Twitter alışkanlıklarıyla ilgili Kıbrıs Postası'nın sorularını yanıtladı...

Yayın Tarihi: 19/03/23 11:00
Güncelleme Tarihi: 19/03/23 14:00
okuma süresi: 8 dak.
Kıbrıs Postası'na anlattı: KKTC'de Twitter kullanıcıları Türkiye'de gündem yaratmaya devam ediyor

KKTC, Maraş'taki ikiz deprem sonrası bir ayı aşkın bir süredir sosyal medyada Türkiye gündemine kesintisiz girmeye devam ediyor... 

Empati dahi yapmanın imkânsız olduğu acıların ortasında KKTC, adaleti gözlüyor... 

İsias Davasıyla ilgili süreçte Twitter'dan yürütülen İsias Adalet Nöbeti kampanyasının örgütleyicilerinden Mehmet Ekin Vaiz, 40 gündür devam eden kampanya ve Kuzey Kıbrıs’ın twitter alışkanlıklarıyla ilgili Kıbrıs Postası'nın sorularını yanıtladı...

Her şeyden önce kampanyayı başlatmak için neden Twitter uygulamasını seçtiniz? 

"Kuzey Kıbrıs’ta uzun zamandır sosyal medya alanında yaptığımız çalışmalar olduğu için ülkemizdeki genel sosyal medya kullanım alışkanlıklarının Facebook ve Instagram üzerine yoğunlaştığını biliyorduk. Ancak bu uygulamalar kişilerin daha çok kendi arkadaş çevreleri ile etkileşime girdiği, başka bir deyişle “yankı odası” olarak sınırlı sayıda insana erişebileceği şekilde tasarlanmış uygulamalar.

Oysa ki böylesine önemli bir davanın özellikle Türkiye Gündeminden düşmemesi için Twitter gibi ülke gündemlerinin 24 saatliğine ilan edildiği, daha politik bir mecraya ihtiyacımız vardı. Bu sebeple kampanyayı başlatmak için mecra olarak Twitter'i tercih ettik..." 

“İsias Adalet Nöbeti” başlayalı 40 günü geçti. Bugün her yaştan birçok insan her gece 19:00’da twit atmak için telefonuna Twitter yüklüyor. Peki ilk gün böyle bir kampanyaya başlamaya nasıl karar verdiniz? 

"İsias Otelde kaybedilen çocukların, öğretmenlerin, rehberlerin acısı gerçekten çok büyük. Özellikle çocukların kaybı hepimizi derinden etkiledi, bu o kadar büyük bir acı ki ailelere Allah’tan sabır dilemek dışında elimizden bir şey gelmiyor, empati dahi yapamayacağınız kadar büyük bir acı var ortada. İsias Otel’in yapılış süreciyle ilgili detaylar ortaya çıkmaya başlayınca burada yürütülecek ciddi bir hukuk süreci olacağı görüldü.

Türkiye genelinde deprem bölgesindeki yapıların müteahhitlerinin de tutuklanmaya başlamasıyla birlikte bu davayı gözden kaçırmamak gerektiğini düşündük. Bu bağlamda 14 Şubat 2023 tarihinde “#isiaskatilleritutuklansın” başlığı ile bunu ilk kez denemeye karar verdik.

Neydi Olacağı sayfasının hem Kıbrıs’ta hem Türkiye’de takipçi sayısı fazla olduğu için kampanyayı önce oradan bir video ile duyurduk. İlk gece yaklaşık 7,000 tweet ile Türkiye Gündemleri listesine girdik. Ertesi gece ise insanlar böyle bir şeyin mümkün olduğunu görünce daha da yoğun bir katılım oldu. O günden sonra her gece ortalama 40,000 tweet ile Türkiye gündemleri listesine giriyoruz. Bazı günlerde bu rakam 80,000-90,000 tweet bandına dayanıyor."

“ÇAYI MASAYA KOY ŞAZİ, SAAT 7 OLDU ŞİMDİ TWEET ATACAĞIM…”

Birçok insan daha önce hiç kullanmadığı halde bu kampanyaya ses vermek için twitter açtı. KKTC’nin Twitter kullanma alışkanlıkları için neler söyleyeceksiniz? 

"Ailelerle dayanışma ve birlik duygusu çerçevesinde dediğiniz gibi birçok insan ya ilk kez Twitter hesabı açtı ya da kullanmadığı hesabını aktif hale getirdi. Burda hiç unutmadığım olaylardan birisi Göçmenköy’de Zehraba Ev Yemeklerinin iki değerli emektarı arasında geçen diyalog: Şazi Demet Paşaoğlu annesi Sevgen Ablaya çay yapmış, çayını uzatıyor. O da kendisine cevap olarak diyor ki “Çayı masaya koy Şazi, saat 7 oldu şimdi tweet atacağım.” Aslında biz birlik olduğumuz zaman böyle bir halkız.

Her gece çok ciddi bir katılımla, yine Twitter da oylama ile belirlenen başlıkları duyurmak için çalışan onlarca gönüllü insanın desteği ile devam ediyor kampanya..."

SPAM VE ASKIYA ALMALAR... "ZAMANLA BİZ TWİTTER YAZILIMINA ALIŞTIK, ONLAR DA BİZE ALIŞTI"

"Tabi ilk başta Twitter yazılımı aniden binlerce insanın sürekli şekilde twit atmasını, retweet yapmasını “spam” olarak adlandırdıkları bir tür saldırı olarak algıladı...

Bu yüzden yazılım yeni açılan ve aniden çok aktif olan hesapları şüpheli faaliyet görüp askıya aldı. Zamanla biz Twitter yazılımına alıştık, onlar da bize alıştı.

Burada artık şunu biliyoruz ki Twitter yazılımı aniden başlayan aşırı etkinliği normal akışın dışında görüp “Spam” kategorisine alabiliyor. Mesela bir akşam 35,000 tweet ile Türkiye Gündemi sıralamasında 1. sıraya yükseldik ancak başka bir gece 65,000 tweet ile listeden çıkarıldık çünkü yine yazılım bizi “normal dışı aktivite” sebebiyle bot veya trol hareketi olarak algıladı. Bu sebeple bilişimci arkadaşlar normal kullanım çerçevesinde 1 dakika içerisinde 20’den fazla twit veya retweet atmamayı öneriyor..." 

“BU ÖYLE AĞIR BİR HİS Kİ İNSAN ÇARESİZLİĞİNDEN UTANIYOR”

Dava süreçleri malum uzun süreçler, ilerleyen aşamada bu kampanyaya katılımın düşeceği veya insanların ilgilisini kaybedeceği yönünde bir endişeniz var mı? 

"Geçmişte Avukatlık yapmış birisi olarak mahkeme süreçlerinin uzun sürebileceğinin bilincinde olarak bu yola çıktık. Burada diğer kampanyalardan farklı olarak iki temel konu var. Birincisi bu kampanyaya başlarken yüreğimizde hissettiğimiz derin acı ve çaresizlik hissi.

Bu öyle ağır bir his ki insan “Çaresizliğinden utanıyor”. Bu çocukların mezarlarına baktığınız zaman, gözü yaşlı ailelere baktığınız zaman insan kendini borçlu hissediyor ve benim gözlemlediğim herkeste şu hissiyat var: “Herkes vazgeçse de 1 kişi bile kalsak her gece bu alışkanlığı sürdüreceğiz.” Burada aslında alışkanlık meselesi ikinci temel farkı oluşturuyor. Yapılan araştırmalarda insan beyninin düzenli olarak 21 gün aynı davranışı tekrarladığı zaman bunu artık bir alışkanlık haline getirdiği görülüyor.

Biz 21 günü geçeli çok oldu. Dolayısıyla “İsias Adalet Nöbeti” bizim halk olarak hep beraber geliştirdiğimiz bir tür beraber yas tutma ve dayanışma alışkanlığımıza dönüştü. İçerisinde acı var, hüzün var ancak toplumsal olarak beraber hareket ettiğimiz zaman ortaya çıkan ve çok ender olarak hissettiğimiz birlik duygusu da var." 

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Kıbrıs’a gelişi ve akşamına da tweet atarak kampanyaya destek vermesiyle ilgili ne düşünüyorsunuz? 

"Kemal Kılıçdaroğlu Türkiye’de gündemi belirleme kapasitesine sahip liderlerden birisi. Hem ülkemize sade bir ziyaret yaparak Ailelere başsağlığı dilemesi hem de o gece için belirlenen başlığımız olan #isiashepimizindavası yazarak İsias Adalet Nöbetine de destek vermesi bizim için çok anlamlı bir davranış oldu. Kendisi yakın zamanda gerçekleşecek olan Cumhurbaşkanlığı seçiminde iddiası yüksek adaylarından birisi. Bu çerçevede İsias Davasıyla ilgili sürecin bizzat takipçisi olacağını duyurması, hem hukuk sürecinin adil ve düzgün işlemesi bakımından hem de hızlı ilerlemesi bakımından çok önemliydi. Kendisine bu duyarlılığından dolayı teşekkür ediyoruz."

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.