İÇ HABERLER
okuma süresi: 5 dak.

Tufan Erhürman: İnsanları daha yasa geçmeden dilekçe toplama noktasına getirdiniz

Tufan Erhürman: İnsanları daha yasa geçmeden dilekçe toplama noktasına getirdiniz

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, depreme ilişkin yapılması planlanan maaş kesintileriyle ilgili olarak, “İnsanları daha yasa geçmeden dilekçe toplama noktasına getirdiniz” dedi.

Yayın Tarihi: 20/03/23 13:45
Güncelleme Tarihi: 20/03/23 14:17
okuma süresi: 5 dak.
Tufan Erhürman: İnsanları daha yasa geçmeden dilekçe toplama noktasına getirdiniz

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman, deprem ardından kurulan Ad-Hoc komiteden, hükümet tarafından hazırlanan bir yasa önerisi üzerinde tartışma durumunda bırakılmalarından dolayı çekildiklerini belirterek, ortak akılla bir çalışma ortaya koyulamadığını söyledi.

Erhürman, kendilerinin komiteden çekilmesine rağmen halen tasarının Genel Kurul’a gelmediğini söyleyerek, toplumun maaş kesintileri ve ek vergilere ilişkin hassasiyetlerine dikkat çekti, “İnsanları daha yasa geçmeden dilekçe toplama noktasına getirdiniz” dedi.

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda 62. madde tahtında CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman konuşma yaptı.

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, burada yaptığı konuşmada, Bakanlar Kurulu kararı ile İskele Belediyesi’nin kanalizasyon katkı payı alması konusunu gündeme getirerek, tüm itirazlara rağmen uygulamanın devam ettiğini bunun hukuka aykırı olduğunu kaydetti.

Kanalizasyon katkı payı alınmasını desteklediğini ancak bunun tek bir belediye tarafından değil tüm belediyeler tarafından ve Bakanlar Kurulu kararı ile değil yasa değişikliği ile olması gerektiğini belirten Erhürman, böyle bir değişikliğin Komite’ye gelmesi halinde destekleyeceklerini söyledi.

Erhürman, bu sürecin devam etmesi halinde ileride ödenenlerin geri alınmasının da gündeme geleceğini öne sürerek, İskele Belediyesi’nin uyarılması çağrısında bulundu.

Erhürman’a cevap veren İçişleri Bakanı Ziya Öztürkler, konuya ilişkin gerekli görüşmelerin yapıldığını, uygulamanın bugün itibarıyla Savcılık görüşü ve yasa çalışmaları başlayana kadar durdurulduğunu bildirdi.

“MUHALEFETİN İYİ NİYETİ SUİSTİMAL EDİLİYOR”

Başbakan Ünal Üstel’in basında yer alan ve kesintiler ve ek vergileri öngören yasa tasarısına ilişkin muhalefetin tutumunu eleştiren açıklamalarına değinen Erhürman, konu hakkında Ad-Hoc komite kurulmasını öngören parti olarak kendilerinin iyi niyetinin suiistimal edildiğini ileri sürdü.

Erhürman, “buraya gelin, yüzümüze söyleyin” çağrısı yaptı.

Deprem ve doğal afetlere ilişkin konularda harcanmak üzere kesintiler ve ek vergileri öngören ve aciliyetinden dolayı ilk olarak yasa gücünde kararname olarak hazırlanan, hükümlerin 1 ay geçmesine rağmen tasarı olarak Meclis Genel Kurulu’na gelemediğini söyleyen Erhürman, bunun nedeninin hükümetin de içeriğinin makul olmadığını bilmesi olduğunu savundu.

Erhürman, “İnsanları daha yasa geçmeden dilekçe toplama noktasına getirdiniz” dedi ve tüm bunlara rağmen Başbakan Üstel’in halen muhalefeti suçladığını iddia etti.

“BAKAN-MÜSTEŞAR DEĞİŞİKLİĞİ TARTIŞMASININ YAPILMADIĞI TEK BİR HAFTA YOK”

Halen bakan ve müsteşar değişikliği olacağına yönelik iddiaların olduğunu ve bunların basında yer aldığını söyleyen Erhürman, UBP’nin seçim döneminde sloganının “istikrar” olduğunu anımsatarak, bakan-müsteşar değişikliği tartışmasının yapılmadığı bir haftanın olmadığını öne sürdü.

Gelecek hafta görevden alınacağını düşünen bir bakan ve müsteşarın görevine konsantre olamayacağını, iş yapamayacağını kaydeden Erhürman, hükümeti “istikrarsız ve dışa bağımlı” olmakla suçladı; “Siyaset oldu rezalet” diye konuştu.

Demokrat Parti Milletvekili Hasan Tosunoğlu’nun "CTP’nin öncüsü olduğu Doğal Afet ve Depremle İlgili Mevzuatın Düzenlenmesine İlişkin Ad-Hoc Komite’den neden geri çekildiği" sorusunu da yanıtlayan Erhürman, ekonomiyi daraltacak, insanların alım gücünü azaltacak işler yapılmaması, katkıların bağış niteliğinde olması gerektiği gibi düşüncelerini aktardıklarını ancak devletin yapacağı tasarrufların metnin içerisinde yer almadığını gördüklerini kaydetti.

Erhürman, hükümet partileri tarafından hazırlanan bir yasa önerisi üzerinde tartışmak zorunda bırakıldıklarını ancak komitenin kurulma amacının tasarının beraber hazırlanması olduğunu savunarak, “Biz, sizin hazırlayacağınız ve komitenin önüne gelecek bir taslak için mi ad-hoc komite  önerdik? Ortak akılla bir çalışma ortaya koymak için komite önerdik” ifadelerini kullandı.

Erhürman’ın cevabı üzerine ise, Milletvekili Tosunoğlu ve komitede yer alan diğer bazı milletvekilleri yerinden söz alarak, tasarının henüz Genel Kurul’a gelmemesinin sebebinin daha sağlıklı tartışılmasına olanak sağlanması olduğunu kaydederek, Komite’nin CTP’nin çekilmiş olmasına rağmen toplum hassasiyetlerini göz önünde bulundurarak çalışmalarını yürüttüğünü belirtti.

Konuya ilişkin, milletvekilleri arasında kısa süreli gerginlikler yaşandı.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.