İÇ HABERLER
okuma süresi: 3 dak.

Güven Bengihan: Maaş kesintisi kararı Kıbrıs Türk halkının yardımlaşma duygusunu zedeledi

Güven Bengihan: Maaş kesintisi kararı Kıbrıs Türk halkının yardımlaşma duygusunu zedeledi

KTMAS Başkanı Güven Bengihan, maaş kesintisi ile ilgili kararın Kıbrıs Türk halkının yardımlaşma duygusunu zedelediğini belirterek, “Halk, hükümetin ‘maaş kesintisi’ kararını kabullenmedi” dedi.

Yayın Tarihi: 22/03/23 12:50
okuma süresi: 3 dak.
Güven Bengihan: Maaş kesintisi kararı Kıbrıs Türk halkının yardımlaşma duygusunu zedeledi
Özel Haber

Kıbrıs Türk Amme Memurlar Sendikası (KTMAS) Başkanı Güven Bengihan, Kıbrıs Postası TV’de yayınlanan ve ‘Sabah Postası’ adlı programa konuk oldu.

KTAMS Başkanı Bengihan, maaşlardan yapılması planlanan deprem kesintisiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

“HALK, HÜKÜMETİN MAAŞ KESİNTİSİ KARARINI KABULLENMEDİ”

Hükümetin zorunlu maaş kesintilerini bütçe açıklarını düşünerek gündeme getirdiğini kaydeden Bengihan, “Halk, hükümetin bu adımını kabullenmedi” dedi.

Bengihan, halkın yardımlaşma duygusunu kimsenin siyasete alet etmemesi gerektiğine vurgu yaparak, “Hükümet de mevcut durumu fırsata çevirmemelidir” ifadelerini kullandı.

“MAAŞ KESİNTİSİ KARARI KIBRIS TÜRK HALKININ YARDIMLAŞMA DUYGUSUNU ZEDELEDİ”

Zorunlu maaş kesintisi kararı ile Kıbrıs Türk halkının yardımlaşma duygusunun zedelendiğine işaret eden Bengihan, konuyla ilgili açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

“Hükümetin, maaş kesintileriyle ilgili yasa gücünde kararnamesini Anayasa Mahkemesi’ne verdiydik. Sonrasında söz konusu yasa gücünde kararname geri çekildi. Muhalefet ile anlaşıldı ve bu kesinti kararı Meclis çatısı altında kurulan Ad-Hoc Komite’de görüşüldü. Tüm kesimler Ad-Hoc Komite’ye çağrıldı. Bu komitede iki kere toplantı yaptık. Tüm kesimler, hükümete kaynak yaratma ile ilgili önerilerde bulundu. Tasarrufun önce hükümet edenlerden başlaması gerektiğini toplantılarda vurguladık. Birçok konuda kaynak yaratmayla ilgili önerileri yaptık. Maalesef hükümet sorumluluk almadı ve inisiyatif üstlenmedi. Hal böyle olunca hem biz hem de muhalefet komiteden geri çekildik.”

Bengihan, hükümet ortaklarının maaşlardan kesintisi kararı konusunda uzlaşamadığı yönündeki iddiaları da değerlendirdi.

“HÜKÜMETE MENSUP MİLLETVEKİLLERİ TASARRUF TEDBİRLERİYLE İLGİLİ BİR ÖNERİ SUNMADI”

Maaş kesintileriyle ilgili kurulan Ad-Hoc Komite’nin toplantılarında, hükümete mensup milletvekillerinin tasarruf tedbirleriyle ilgili bir öneri sunmadığını kaydeden Bengihan, “Sadece ‘herkes elini taşın altına sokamalı’ tarzında açıklamalar yapıldı” diye konuştu.

Bengihan, hükümetin halk için siyaset yapması gerektiğini ifade ederek, “Hükümet edenler insanca bir koşulları sunmak için uğraşmalıdır” açıklamasında bulundu.

Halkın, yanlış yapan ve sözünde durmayan hükümetlere gerekli cezayı vermediğini dile getiren Bengihan, “Bu ülkeye yanlış yapanlara ceza kesemediğimiz sürece hiçbir şey değişmez” dedi.

“ŞU ANKİ BÜROKRATLARIN BELİRLİ BİR KISMIN MAAŞLARINDAN KESİNTİ YAPILMASINI İSTEMİYOR”

Bengihan, şu anki bürokratların belirli bir kısmının maaşlarından kesinti yapılmasını istemediğini kaydederek, “Çünkü onların maaşlarından daha fazla kesinti olacak” ifadelerini kullandı.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.