İÇ HABERLER
okuma süresi: 6 dak.

TKP’nin 47. Kuruluş Yılı Resepsiyonu gerçekleştirildi

TKP’nin 47. Kuruluş Yılı Resepsiyonu gerçekleştirildi

TKP’nin 47. Kuruluş Yılı Resepsiyonu dün Rüstem Kitabevi’nde “Gelenekten Geleceğe” sloganıyla gerçekleştirildi.

Yayın Tarihi: 26/03/23 20:00
okuma süresi: 6 dak.
TKP’nin 47. Kuruluş Yılı Resepsiyonu gerçekleştirildi

Toplumcu Kurtuluş Partisi’nin (TKP) 47. Kuruluş Yılı Resepsiyonu “Gelenekten Geleceğe” sloganıyla dün yoğun bir katılımla Rüstem Kitabevi’nde gerçekleştirildi, yeni bir siyaset anlayışı ve özgürlük mücadelesi vurgusu yapıldı.

2006 yılından sonra ilk kez tüm sosyal demokratların bir araya geldiği resepsiyona yoğun katılım gösterildi. Resepsiyona, TKP-YG’nin kısa süre önce tek çatı altında birleştiği Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Mine Atlı, TDP Genel Sekreteri Nevzat Özkunt, Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Başkanı Mehmet Harmancı, Dördüncü Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve eşi Meral Akıncı, TDP eski Genel Başkanları Cemal Özyiğit, Mehmet Çakıcı, Hüseyin Angolemli, eski milletvekilleri Zeki Çeler, Mustafa Emiroğluları, Mehmet Emin Karagil, Çetin Veziroğlu, Esat Varoğlu, TDP ve TKP-YG’li Merkez Yürütme Kurulu ve Parti Meclisi üyeleriyle TDP üyeleri ve sempatizanları katıldı.

Resepsiyon, Türkiye’de Kahramanmaraş merkezli gerçekleşen ve başta Melekler Takımı olmak üzere hayatını kaybedenlerin anısına bir dakikalık saygı duruşuyla başladı.

SURURİ: NALBANTOĞLU, RIZKI, KORELİ VE MERTEKÇİ’Yİ ANMADAN GEÇMEMELİYİZ

Resepsiyonda konuşan TKP-YG Genel Sekreteri ve TDP&TKP MYK Üyesi Ersen Sururi, gerek partiye emek vermiş gerek partinin kuruluşunda rol almış gerekse sonrasında partinin ilerlemesi için mücadele etmiş, merhum tüm yoldaşların önünde saygı ile eğildiğini söyleyerek başladı.

Sururi, “Aynı zamanda topluma da mâl olmuş olan; Dr. Burhan Nalbantoğlu, Ziya Rızkı, uzun dönem Milletvekili yapmış efsane sendikacı İbrahim Koreli ve iki dönem milletvekilliği yapmış olan Tahsin Mertekçi’nin de adını anmamız gerektiğini düşünüyorum” dedi.

“BARIŞ, DEMOKRASİ, ÖZGÜRLÜK, ADALET VE HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜNÜ SAVUNAN BİR SİYASİ AKIMIN TEMSİLCİLERİYİZ”

Sururi, bundan 47 yıl önce 18 Mart 1976’da kurulan TKP’nin, o günden bugüne Kıbrıs’ın siyasal yaşamında ve sol siyasette; her zaman etki sahibi olmuş bir parti olduğunu söyleyerek, barış, demokrasi, özgürlük, adalet ve hukukun üstünlüğünü savunan bir siyasi akımın temsilcileri olduklarını vurguladı.

Sururi sözlerini, “TKP mücadelesini; 1976’da kurulduğu günden bugüne ilkelerine bağlı kalarak ve yükselterek sürdürmeye devam etmiştir ve edecektir. Bugünün düzenlenmesinde emeği geçenlere ve burada bulunan herkese teşekkür ediyorum” diyerek noktaladı.

ATLI: İSİAS OTEL’DE ÇOCUKLARIMIZI BİZDEN ALAN KATİLLERİN PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIZ

Sururi’nin konuşmasının ardından sözü alan TDP Genel Başkanı Avukat Mine Atlı, ülke olarak çok zor günler geçirdiğimizi, bu çatı altında şu an bulunan her bireyin hayatı boyunca karşı durduğu ne varsa enkaz halinde karşılarında bulunduğunu ve o enkazın altından Kıbrıs’ın çocuklarını ve geleceğini kurtarmak zorunda kaldıklarını söyledi.

Atlı, “TDP olarak Isias Otel’de çocuklarımızı bizden alan katillerin peşini bırakmayacağız. Türkiye’deki adalet mücadelesini sürdüreceğiz. Bugün fazlasıyla birbirimizi hissetmeye ihtiyacımız olduğu bir alandayız” dedi.

“İYİ Kİ TDP VAR, NİCE YAŞLARIMIZ OLSUN”

Yolsuzlukların, liyakatsizliğin, patronaja dayalı siyasetin, savaş naralarının ve iradesizliğin getirdiği bu günlerde; TDP ve TKP’lilerin her şeye rağmen umut olarak toplum karşısına çıktıklarını vurgulayan Atlı, toplumun ve ülkenin barış mücadelesine en çok ihtiyacı olduğu bu zamanlarda, herkesin birbirine sırtını dayayarak çok güçlü durmak zorunda olduğunu kaydetti.

Atlı, “Partimizin en zor günlerinde en zor görevleri alan İlçe Eş Başkanlarıma, MYK üyelerime, iki Genel Sekreterime ve tüm Parti Meclisi üyelerime teşekkür ederim. Sizlerin sayesinde bugün bizlerin güvenli bir mücadele alanı var. Biz sizlerin sayesinde onurla, gururla, zorlu bir mücadele veriyoruz. İyi ki TDP var, nice yaşlarımız olsun” ifadelerini kullandı.

HARMANCI: 47. SENEYİ ONURLA VE GURURLA KUTLAMAKTAN DOLAYI ÇOK MUTLUYUM

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Başkanlığını 25 Aralık 2022’de yapılan seçimle TDP adayı olarak üçüncü kez kazanan Başkan Mehmet Harmancı da uzun yıllardır birlikte mücadele ettiği, beraber ağladığı, beraber güldüğü, sosyal demokrat bu ailenin her bir ferdi ile birlikte 47. seneyi onurla ve gururla kutlamaktan dolayı çok mutlu olduğunu belirtti.

Harmancı, “Ülke zor dönemlerden geçiyor, biz de parti olarak zor dönemlerden geçtik. Ama ağır bir sorumlulukla görevi devralan mevcut yönetici arkadaşlarımız ve iki partinin bir araya gelmesi önemliydi, bu başarıldı. Sosyal demokrat bir aile olarak bu birliktelik önümüze daha iyi bakabilmemiz açısından kayda değerdir” dedi.

“GEÇMİŞİ SAĞLAM TEMELLERE DAYANAN BU YAPI; BİR ANKA KUŞU GİBİ KÜLLERİNDEN YENİDEN DOĞACAKTIR”

Bundan sonrasının nasıl işleyeceğinin de çok önemli olduğunu ve yenilenmeyi başarmaları gerektiğini kaydeden Harmancı, yeni bir siyaseti topluma ısrarla anlatmak zorunda olduklarını aslında siyasetlerinin her dönem pragmatik ve vicdani bir siyaset olduğunu vurguladı.

Harmancı, “Bugün bazı partilerin hayal edemediklerini uygulamış öncü bir partiyiz. O yüzden geçmişi sağlam temellere dayanan bu yapı, hiç merak etmeyin; bir Anka kuşu gibi küllerinden yeniden doğacaktır” ifadelerini kullandı.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.