İÇ HABERLER
okuma süresi: 3 dak.

Devrim Barçın: 12 maddelik yasa tasarısının yarısından fazlasını Genel Kurul'da düzeltirseniz böyle hatalar olur

Devrim Barçın: 12 maddelik yasa tasarısının yarısından fazlasını Genel Kurul'da düzeltirseniz böyle hatalar olur

CTP Milletvekili Devrim Barçın, Cumhurbaşkanlığı tarafından Meclis’e gönderilen, maaşlardan kesintiyi de öngören depremle ilgili yasa tasarısı ile ilgili olarak yaptığı konuşmada, “12 maddelik yasa tasarısının yarısından fazlasını Genel Kurul'da düzeltirseniz böyle hatalar olur.” ifadelerini kullandı.

Yayın Tarihi: 11/04/23 12:50
Güncelleme Tarihi: 11/04/23 13:08
okuma süresi: 3 dak.
Devrim Barçın: 12 maddelik yasa tasarısının yarısından fazlasını Genel Kurul'da düzeltirseniz böyle hatalar olur

Cumhurbaşkanlığı tarafından Meclis’e gönderilen, Deprem ve Diğer Doğal Afetlere Yönelik Mali Yardım ve Hazırlık Yasası Genel Kurul’da tartışmalara neden oldu.

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Lefkoşa Milletvekili Devrim Barçın, Cumhurbaşkanlığı tarafından Meclis’e gönderilen, Deprem ve Diğer Doğal Afetlere Yönelik Mali Yardım ve Hazırlık Yasası’yla ilgili yaptığı konuşmada, “12 maddelik yasa tasarısının yarısından fazlasını Genel Kurul'da düzeltirseniz böyle hatalar olur.” dedi.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın yasa tasarısını Meclis’e gönderme gerekçesini “Başbakan Ünal Üstel’le gerçekleştirdiği görüşme sonucu gerekli düzeltmelerin yapılması için… ” şeklinde ifade ettiğini belirterek, bunun kuvvetler ayrılığı ilkesine aykırı olduğunu, yasaları Başbakanın ya da hükümetlerin yapmadığını söyledi.

Barçın, bu gerekçeyi “tam bir skandal”  ifadesiyle niteledi.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Cumhurbaşkanlığı Müsteşarı Okan Donangil ve Başbakan Ünal Üstel’in bu konudaki açıklamalarını kürsüden okuyan Barçın, Tatar ve Donangil’e kürsüden çağrı yaptı, “Bu yasayla ilgili Savcılıktan yazılı görüş talep ettiniz mi? Bu konuda görüş geldiyse, bunu kamuoyuyla paylaşın” dedi.

Muhalefet milletvekilleriyle iktidar milletvekilleri arasında zaman zaman sesler yükseldi.

Barçın, “Bu yasa anayasa aykırı değilse neden burada? Siz de Anayasaya aykırı olduğunu biliyorsunuz” şeklinde konuştu.

Yasa tasarısında tespit ettiği hatalara değinen Barçın, “12 maddelik yasa tasarısının yarısından fazlasını Genel Kurulda düzeltirseniz böyle hatalar olur” dedi.

ŞAHİNER: “SUNİ GÜNDEMLERLE VAKTİMİZİ BOŞUNA HARCIYORUZ”

Cumhuriyetçi Türk Partisi Lefke Milletvekili Salahi Şahiner, güncel konuşmasında hükümeti yabancı sermayenin dostu olmakla suçladı.

Sağlık, eğitim, turizm, Türkiye ile imzalanan protokol gibi konulara değinen Şahiner, bugün en basit ağrı kesicilerin bile hastanelerde olmadığını, sağlık çalışanlarının kamu hastanelerinin fiziki yapısından endişeli olduğunu, Sağlık Bakanlığı’na yeterli kaynak aktarılmadığını savundu.

Depremin Akdeniz bölgesinde korku yarattığını ifade eden, Güney Kıbrıs’ta turizm iptallerinin gündemde olduğunu belirten Şahiner, “Suni gündemlerle vaktimizi boşuna harcıyoruz…” dedi.

Depremle ilgili yasa tasarısına işaret eden Şahiner, “Halkın kesintilerle ilgili duruşu nedir? Bugün mevduat faizlerinden kesen yarın anaparadan da keser… Halkı tedirgin ediyorsunuz…” ifadelerini kullandı.

Salahi Şahiner, “Yaptıklarınız da yapacaklarınız da kamuoyu vicdanında ret alıyor” şeklinde konuştu.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.