İÇ HABERLER
okuma süresi: 4 dak.

Başkana ‘kıyak’ iddiası ile Sayıştay’ın görevi, yasa değişikliği sonrası 5 yıl uzayacak

Başkana ‘kıyak’ iddiası ile Sayıştay’ın görevi, yasa değişikliği sonrası 5 yıl uzayacak

Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Yasası kapsamında tüm devlet kurumları kendi yasalarını yeniden düzenlemesi gerekiyor. Bu değişikliğe sadece Sayıştay’ın “hazır olduğunu” belirterek meclise başvurması dikkat çekti. Sayıştay Başkanı Osman Korahan'a yasa yoluyla adeta "kıyak çekilmeye çalışıldığı" ifade ediliyor.

Yayın Tarihi: 16/04/23 14:40
Güncelleme Tarihi: 16/04/23 16:06
okuma süresi: 4 dak.
Başkana ‘kıyak’ iddiası ile Sayıştay’ın görevi, yasa değişikliği sonrası 5 yıl uzayacak

Cumhuriyet Meclisi, Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi bugün Komite Başkanı Ulusal Birlik Partisi (UBP) Milletvekili Resmiye Eroğlu CANALTAY başkanlığında önceki gün toplandı.

Komite gündeminde bulunan “Sayıştay (Değişiklik) Yasa Tasarısı”nı ele alarak madde madde görüşmesini tamamlarken, tasarının ivediliği olmadığından üçüncü okunuşu olan bütünü üzerindeki oylama bir sonraki toplantıda yapılacağı belirtildi.

Komite toplantısına davetli olarak, Sayıştay Başkanı Osman Korahan’ın yanı sıra Maliye Bakanlığı ve Personel Dairesi’nden yetkililer katılarak konu ile ilgili görüşlerini aktardı.

Toplantıya Komite Üyesi UBP Milletvekilleri Hüseyin Çavuş, Hasan Küçük ve CTP Milletvekili Salahi Şahiner, Devrim Barçın katıldı.

SADECE SAYIŞTAY HAZIR OLDUĞUNU BİLDİRDİ; KOMİTEDE, KİŞİYE ÖZEL YASA SORUSU, GÜNDEME GELDİ…

Kıbrıs Postası’nın edindiği bilgiye göre daha önce meclisten geçen 41/2019 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Yasası’na göre tüm devlet kurumları kendi yasalarını yeniden düzenlemesi gerekiyor…

Bunu hiçbir kurum yapmadı.

Sadece Sayıştay, geçtiğimiz yaz aylarında buna hazır olduğunu belirterek konuyu meclise taşıdı

Başkan ve üyelerini yaşının yüksek mahkeme yargıçlarının yaşı ile eşitlenmesi hedefleniyor.

Komitede muhalefet parti vekillerinin “kişiye özel yasa” eleştirisi yaptığı ve söz konusu değişikliğin “Mevcut başkanı kapsamaması” gerektiği görüşünü dillendirdiği öğrenildi.

Sayıştaylık raporlarının ülke siyasi gündemindeki kritik yeri ve önemi biliniyor.

Değişikliğin bayramdan sonra meclis genel kuruluna gelmesi bekleniyor.

Genel kanaat mevcut Sayıştay Başkanına yasa yoluyla "kıyak çekilmeye çalışıldığı" yönünde...

KOMİTE BAŞKANI RESMİYE CANALTAY: “YAŞ KONUSU DİĞER KURUMLARLA EŞİTLENDİ; ÖNEMLİ EKSİKLİKLER GİDERİLDİ...”

Kıbrıs Postası, ilgili komite başkanı Resmiye Canaltay'a söz konusu iddiaları ya da komitede yaşanmış tartışmaları dile getirmeksizin yapılan değişikliği sordu. 

Kıbrıs Postası’na konuşan Resmiye Canaltay, Sayıştay Başkanı’nın yaşını 60’dan 65’e çıkardıklarını, bu yaş durumunu bir eksiklik olduğu için diğer kurumlarla eşitlemiş olduklarını dile getirdi.

Sayıştay’ın işleyişinde de bazı düzenlemeleri güncellediklerini kaydeden Canaltay, “Yasada kamu maliyesine uygun olacak şekilde bazı düzenlemeler yaptık. Önemli eksiklikler böylece giderilmiş oldu.” dedi.

SAYIŞTAY BAŞKANI KİMDİR?

Osman Korahan, 1963 yılında (60 yaşında) Girne’de doğdu. 1985 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Maliye bölümünden mezun oldu.

1987 yılında Sayıştay Başkanlığında Denetçi olarak çalışmaya başladı. Denetçiliği sırasında çeşitli yurt dışı denetim görevlerinde bulundu.

Sayıştay denetçisi olarak çalıştığı yıllarda Sayıştay Denetçiler Derneği Başkanlığını yürüttü. Bunun yanında uzun yıllar Kooperatif Merkez Bankası basketbol takımı antrenörlüğü ve yöneticiliği yapmıştır.

Denetim ekip sorumlusu olarak uluslararası denetim standartları ve performans denetimi konularında eğitimlere katıldı.

Ekim 2009 tarihinde KKTC Meclisi tarafından Sayıştay Üyesi olarak atandı.

22 Kasım 2010 tarihinde ise KKTC Meclisi tarafından Sayıştay Başkanı olarak seçildi.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.