İÇ HABERLER
okuma süresi: 7 dak.

Levent Özadam: Siyasilerin birçoğu Ercan Havalimanı konusunda dürüst davranmıyor

Levent Özadam: Siyasilerin birçoğu Ercan Havalimanı konusunda dürüst davranmıyor

Kıbrıs Postası köşe yazarlarından Levent Özadam, 10 yıldan beridir inşaatı devam eden ve yılan hikayesine dönen Ercan Havalimanı konusunda siyasilerin birçoğunun dürüst davranmadığını bugünkü köşesinde yazdı.

Yayın Tarihi: 17/04/23 14:10
Güncelleme Tarihi: 17/04/23 14:40
okuma süresi: 7 dak.
Levent Özadam: Siyasilerin birçoğu Ercan Havalimanı konusunda dürüst davranmıyor
Özel Haber

10 yıldan beridir inşaatı devam eden ve ‘ha bitti’ ‘ha bitecek’ ile yılan hikayesine dönen Ercan Havalimanı ile ilgili tepkiler her geçen gün daha da artıyor. Kıbrıs Postası köşe yazarlarından Levent Özadam, yılan hikayesine dönen Ercan Havalimanı’nı bugünkü köşesine taşıdı.

Siyasilerin birçoğunun dürüst davranmadığını yazan Levent Özadam, “Dost sohbetlerinde çoğuz kez gerçekleri vurgularken medyanın önüne geçince bukalemun gibi oluyorlar. Aslında gayet basit, korktukları için konuşamıyorlar… Birilerini kızdırmamaya hayli gayret gösteriyorlar! İncinmesinler, kurulmasınlar diye olsa gerek… Kim bilir belki de talimatlara karşı duruyor gibi olmamak için de olabilir! Taşyapı Cumhuriyeti’nin patronu bunları geldiği günden beri yerden yere vuruyor ama bizimkiler duymamazlıktan geliyorlar.” ifadelerini kullandı.

Türkiye Cumhuriyeti Recep Tayyip Erdoğan’ın katılmıyla 18 Nisan'da Ercan Havalimanı’nın açılışının yapılması beklenirken, Ercan’daki aksaklıklar dolayısıyla açılış tarihinin ertelenecek olmasına da köşesinde değinen Özadam, “Ercan’ın açılamayacağı da artık kesinleşmiştir. Ama görüyoruz ki verdikleri sözler yine gerçekleşmeyince bu kez de işi sendikaların sırtına yüklemeye çalışıyorlar. Diyemiyorlar, Taşyapı yine sözünü tutamadı diye! Devam etsinler pısırık politikalarına.” dedi.

Ercan Havalimanı’nın teknik konusunda önemli bilgiler edinen Özadam’ın, yazısının devamı şu şekilde:

“Havaalanı konusunda özellikle teknik konusunda olanlarla konuştuk, çok önemli bilgiler sahibi olduk…

Öğrendiklerimizden en önemlisi de bu şekliyle açıldığı taktirde ‘hayati risk’ taşımasıydı…

Aşağıda toparladığımız bilgileri siz değerli okurlarımızla paylaşıyoruz:

"Ercan Havalimanı işletme haklarının devri kapsamında Bakanlar Kurulu tarafından evvelce herhangi bir havalimanı pisti veya terminal binası yapma tecrübesi olmayan Taşyapı firmasına inşaatları yapmak için ÖZEL İZİN verilmişti..

Hatırlanacağını üzere Y.İ.M verilen bu izni KKTC yasaları ve mevzuatına  uygun bulmadığı gerekçesiyle iptal etmiş olmasına rağmen Bakanlar Kurulu tekrar 28.03.2023 tarihinde T&T Havalimanı İşletmeciliği İnşaat ve Sanayi Tic.Şti.Ltd nam ve adına inşaatı yapabilmesi için, Taşyapıİnş.San.Tic.A.Ş.’ne eksik işlerin tamamlanması amacıyla 31.05.2023 tarihine kadar,eski asfalt pistin de yeni pistle aynı olacak şekilde dönüştürülmesi için 31.12.2024 tarihine kadar yeniden ÖZEL İZİN verdi.

Yeni bir pisti hizmete açabilmek için flightcheck, ILS,PAPI, yeni iniş kalkış haritaları ile pistin ACN airportcodificationnumber, ve PCN Pavementcodificationnumber, pürüzlülük ve fren mesafe  testleri gibi uçuş emniyet ve güvenliği ile ilgili testlerin yapılmış ve  ICAO, ,EASA gibi uluslararası platformlarda yayınlanması gerekir.

Özel bilgi, beceri, tecrübe ve teknik donanım gerektiren Flight checklerakredistasyonu olan T.C. Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğüne ( D.H.M.İ) ait test uçağı ile pist testleri ise sadece Ulaştırma Bakanlığı Alt Yapı Yatırımları Genel Müdürlüğü ( A.Y.G.M) ne bağlı birimlerin sahip olduğu özel ekipman ve donanım ile yapılabilmektedir.

Bu testlerin uluslararası standartlarda yapılabilmesi için öncelikle kalıcı elektrik olması gerekir.

Herkesin bildiği üzere Ercan da henüz kalıcı elektrik yoktur ve gerek terminal binasındaki elektro-mekanik sistemler, yolcu köprüleri, patlayıcı kontrol sistemleri (EDS),IT hizmetleri, gerekse uçuş emniyetine yönelik geçici kabul işlemleri ve testler henüz yapılmamıştır.

Test ve kabulleri henüz yapılmayan Ercan Havalimanı alt ve üst yapı tesisleri için geçici işletme ruhsatı ile tesislerin hizmete verilmesi son derece riskli ve havacılıkta yeri olmayan bir yaklaşımdır. Böyle bir yol izlenmesi, ileride doğabilecek tüm riskleri, geçici işletme ruhsatı düzenleyen makamlar üzerinde bırakacak bir fiildir.

Bu testler yapılmadan bir havalimanı terminalini ve pistini açmaya çalışmak; havacılık gibi direkt yolcu can ve mal güvenliğini, uçuş operasyon güvenliğini, hava taşıtı güvenliğinin riske atılması, geri dönüşü ve telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğurabilir.

Henüz ilgili kabuller ve testler yapılmamışken kıymetli yolcuların yeni piste indirilmeye çalışılması hele hele T.C. Cumhurbaşkanının yeni piste indirilmesi hayati risklidir ve manidardır.

Yolcu ve hava taşıtlarının operasyon esnasında maruz kalabileceği risk ve tehditleri ortadan kaldırabilmek için; tüm imalatların uluslararası ve ulusal havacılık literatür, kabul,kural, standart ve tekniklere uygun olarak yapılması ve testlerinin de ulusal ve uluslararası standartlarda yapılıp , onaylanıp yayınlanması gerekmektedir.

Herkes Ercan yeni pist ve terminali ne zaman açılacak diye konuşuyor, oysaki 27.09.2012 de yapılan Ercan ihalesinden  8 ay sonra 03.05.2013’te ihalesi yapılan ve Ercan’ın en az 15 katı büyüklüğündeki İstanbul yeni havalimanı  29 Ekim 2018’de açıldı. 4,5 yıldır hizmet veriyor. Niye bu kadar gecikildi diye soran yok, ceza kesen yok, tam tersi ilave işletme süresi, vergi affı, gelir payı ödemesi ertelenmesi diye ödül veriyorlar.

Ercan sözleşmesinde yeni terminale taşındıktan sonra mevcut terminalin kargo terminaline dönüştürülmesi, mevcut pistin uzatılması ve kaplamasının değiştirilmesi de var. Kimse konuşmuyor.

Taşyapı firmasının kullandığı taşeronlar belki bu işleri biliyorlar ama kamuya karşı sorumlu olan herhangi bir havalimanı yapım tecrübesi olmamasına rağmen Özel İzin verilen Taşyapı olacağından, işimiz Allah’a kalmış durumda…”

Levent Özadam'ın köşesinin tamamını okumak için tıklayınız

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.