İÇ HABERLER
okuma süresi: 4 dak.

KTDD'den, Ankara'ya "Kıbrıslı Türkleri tanıyın" çağrısı

KTDD'den, Ankara'ya "Kıbrıslı Türkleri tanıyın" çağrısı

Kıbrıs Türk Demokrasi Derneği, yaptığı basın açıklaması ile Ankara'yı, Kıbrıslı Türkleri tanımaya çağırdı. Açıklamanın tam metni şöyle:

Yayın Tarihi: 07/02/11 10:49
okuma süresi: 4 dak.
KTDD'den, Ankara'ya "Kıbrıslı Türkleri tanıyın" çağrısı
A- A A+

"Kıbrıslı Türklerin, 28 Ocak Var Olus Mitingi ile, Ankara kaynaklı asimilasyon siyasetlerine ve yerli işbirlikçi UBP Hükümetine karşı toplumsal karşı duruşunu yeniden yükseltmesi ardından, Ankara'dan tırmandırılan tepkiler, Kıbrıs Türk Toplumu'na karşı açık saldırıya dönüşmüştür. Başta Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Tayyip Erdoğan olmak üzere, Kıbrıslı Türklerin haklı taleplerı karşısında, Ankara Hükümet yetkililerinin kızgınlık içinde yaptıklari hakaretler arasında, Ankara'nın gerek Kıbrıs, gerekse Kıbrıs Türk Toplumuna carpik bakışı Dünya önunde bir kez daha deşifre olmuştur.

Artık Yeter deme noktasına getirilen Kıbrıslı Türklerin ortaya koydugu tepkiler karşısında şaşıran Ankara Hükümeti, 1974'ten sonra, Kıbrıs'ın kuzeyinde Türkiye'nin kurduğu sahne ve vitrin düzenlemesini de unutarak tam anlamıyla bir sömürgeci edası ile davranmaktadır. Bu anlayışla, Kıbrıs'ın kuzeyindeki işbirlikçilerine de Kıbrıslı Türklerin bu uyanısını baskılarla engellemeleri yönünde çağrı yapıyor. Dev-Iş Başkani Mehmet Seyis'in dediği gibi," Biz Turkiye'de dövüyoruz siz de dövünüz" demeye getiriyor.

28 Ocak Var Oluş mitingi, Kıbrıs Türk Toplumu'nun Kıbrıs Adasi üzerinde tüm toplumsal değerleri ile barış içinde özgurce yaşayabilme istencinin yeni bir göstergesi olarak tarihe geçecektir. Kıbrıslı Türklerin, basta Ankara kaynaklı asimilasyon siyasetlerine olmak üzere, her tür dayatmaya karşı başkaldırısı yerli işbirlikçiler ve Ankara tarafindan doğru algılanmalıdır. Sözkonusu algılama, Sayın Erdoğan'ın yaptığı gibi polis hafiyesi gibi sadece mitingin fotograf karelerine bakmakla olamaz. Kıbrıs siyasetinizi gözden geçireceksiniz sayın Erdoğan. Işe buradan başlayacaksınız. Herşeyden önce Uluslararası Cenevre Konvansiyonu'nca savaş suçu sayılan nüfus aktarımından vazgeçeceksiniz. BM'nin, AB'nin tanıdığı, hatta sizin de işinize geldiği biçimde kullanmakta olduğunuz 1960 Kibris Cumhuriyeti anlaşmaları ile tanınmis olan, görüşme masasında iki temelden birini olusturan Kıbrıs Turk Toplumu'nu siz de tanıyacaksınız. Ada üzerindeki varlığına, değerlerıne saygı göstereceksiniz. Kıbrıs'ı Marmara'nın Büyük Ada'sıyla karıstırmayacaksınız . Kıbrıs Türk Toplumunu, KKTC kalabalığı içinde yok etmeye kalkmayacaksınız. Kıbrıs'ta Barışın önunu açacaksınız. Bir yandan Kıbrıs Türk Toplumu'nu tüm değerleri ile yok etmekte iken, öte yandan da masa basında ve uluslararası platformlarda Kıbrıs'ta iki toplumlu çözüm, barış anlaşması aradığınızı söylemekle inandırıcı olamazsınız.

Kıbrıs Türk Demokrasi Derneği, Kıbrıslı Türklerin geleceğini, ve toplumsal mutluluğunu, iki bölgeli, iki toplumlu, siyasal eşitliğe dayalı Birleşik Federal Kıbrıs'ta görmektedir. Yaşadığımız süreç de bizlere bir kez daha, Ada üzerindeki Toplumsal var oluşumuzun, ancak böylesi bir çözümle güvenceye kavuşturulabileceğini göstermektedir. Gelinen aşamada Kıbrıslı Türklerin, uluslararası toplumsal tanınmışlığına dayanarak, bir an önce Kıbrıs'ın küzeyinde BM gözetiminde bir nufus sayımı yapılmasını talep etmesi kacınılmaz hale gelmiştir.

Ingiltere'de yaşayan demokrat, yurtsever Kıbrıslı Türklerin örgütü, Kıbrıs Türk Demokrasi Derneği, Ankara'yı, gerçekte bugüne kadar tanımadığı, yok saydığı Kıbrıs Türk Toplumu'nu, bir an önce tanımaya ve Kıbrıslı Türklerin kendi yurtlarında gasp edilmis olan, Kendi Kendini Yönetme Hakkını toplumumuza iade etmeye çağırır.

Derman Saraçoğlu

KIBRIS TÜRK DEMOKRASI DERNEĞİ
GENEL SEKRETERİ
Londra
06 Subat 2011

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.