İÇ HABERLER
okuma süresi: 4 dak.

Muhittin Tolga Özsağlam: Barınma, eğitim ve sağlık sistemimiz çökmüş şekildedir

Muhittin Tolga Özsağlam: Barınma, eğitim ve sağlık sistemimiz çökmüş şekildedir

Akademisyen, Dr. Muhittin Tolga Özsağlam, ülkede barınma, eğitim ve sağlık sisteminin çöktüğünü belirtti ve hükümetin çöken sistemlerle ilgilenmesi gerektiğini ifade etti.

Yayın Tarihi: 04/05/23 13:10
Güncelleme Tarihi: 04/05/23 15:42
okuma süresi: 4 dak.
Muhittin Tolga Özsağlam: Barınma, eğitim ve sağlık sistemimiz çökmüş şekildedir

Akademisyen, Dr. Muhittin Tolga Özsağlam, Kıbrıs Postası TV'de yayınlanan ve Gökhan Altıner'in hazırlayıp sunduğu 'Sabah Postası' adlı programa katılarak gündemi değerlendirdi.

Türkiye’deki 14 Mayıs seçimler ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Özsağlam, “Türk dış politikasında AK Parti’nin son döneminde özellikle bir değişim görüyoruz” dedi.

Bu değişimin özellikle Rusya ile olan ilişkilerini stratejik ortaklığa döndürmesi olarak ifade eden Özsağlam, buna S400’lerin alınması gibi örnekler verdi. Türkiye’nin değişen dış politikasının bir diğer parçasının da Çin olduğunu söyleyen Özsağlam, “Diğeri de çin ile derinleştirilen ilişkiler” şeklinde konuştu.

Batı ile olan ilişkilerde ise inişli çıkışlı bir durum söz konusu olduğunu vurgulayan Özsağlam, “ABD ile ise eski sıcak ilişkileri yok. Türk dış politikasında tamir edilmeye başlayan ilişkiler var” ifadelerini kullandı.

Daha öncesinde Türkiye’nin daha duygusal ilişkileri varken şuan daha pragmatik bir dış politikaya yöneldiğini dile getiren Özsağlam, bir taraftan diplomatik ilişkilerin normalleşme sürecinde iken bir taraftan da rekabetin devam ettiğini söyledi.

“ÇATIŞMALAR VE İŞ BİRLİĞİNİN AYNI ANDA OLDUĞU BİR SÜREÇ YAŞIYORUZ”

Özsağlam, “Çatışmalar ve iş birliğinin aynı anda olduğu bir süreç yaşıyoruz” şeklinde konuştu.

Kıbrıs politikasına işaret eden Özsağlam, “Tarzı siyasette iktidar değişirse bir değişiklik olabilir ancak temel parametrelerden uzaklaşan bir Kıbrıs politikası varsa durumun söz konusu olabileceğine olasılık vermiyorum” şeklinde konuşarak, muhatapların pozisyon değiştirmesi halinde değişiklikler olabileceğini ifade etti.

Avrupa Birliği’nin tutmadığı ve tutamadığı sözler olduğunun altını çizen Özsağlam, “Garanti anlaşmaları sadece Kıbrıs’ın anayasal düzenini değil, Kıbrıs’taki büyük Britanya’nın egemen üslerini de koruyan bir anlaşmadır” dedi.

Özsağlam, Türkiyesiz ve Yunanistansız şekilde anlaşma yapılamayacağına özellikle vurgu yaptı.

"ŞU ANDAKİ GERÇEKLİK İLE FEDERAL BİR YAPININ OLUŞMASI VE SÜRDÜRÜLEBİLMESİ ÇOK ZOR"

Şu andaki gerçeklik ile federal bir yapının oluşması ve sürdürülebilmesinin çok zor olduğuna işaret eden Özsağlam, “Maalesef 20 senedir güven yaratıcı önlemler bir türlü yaratılamadı” ifadelerini kullandı.

Kıbrıs’ta İngilizce dilinin de unutulduğunu belirten Özsağlam, eskiden çok daha bilindiğini ve yaygın olduğunu kaydederek, şu anda eğitim sistemlerinin de çok sıkıntılı bir durumda olduğunu söyledi.

“Özel okulların artan fahiş fiyatları var, tam gün eğitime geçilmesi gerekir bunun için herkes elini taşın altına koymalı” diyen Özsağlam, teknolojinin geliştiği bir dönemde eğitime de para bulunabileceğine inandığını belirtti.

“BARINMA, EĞİTİM, SAĞLIK SİSTEMİMİZ ÇÖKTÜ"

Özsağlam, “Barınma, eğitim, sağlık sistemimiz çöktü” diyerek bunların sosyal devletin asli görevi olduğuna değindi. Özsağlam, bu acı gerçeklerle yüzleşerek hareket edilmesi gerektiğini ifade etti.

“ÇOK ANOMALİ YAŞANAN BİR COĞRAFYA HALİNE GELDİK…”

25 Haziran’da yapılacak olan ara seçimler ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Özsağlam, “CTP’de aday olacak olan çok arkadaş var hayırlısı olsun. Çok anomali yaşanan bir coğrafya haline geldik… Bu yapının içinde normalleşmeliyiz. Karma seçim sistemi de kalkmalı” dedi. ‘CTP’de parti görev verirse CTP üyeleri o görevi kabul eder prensibi’ olduğundan bahseden Özsağlam, milletvekili adaylığı için ‘hayırlısı olsun’ dedi.
Özsağlam, Türkiye'nin 9. cumhurbaşkanı olarak görev yapan Süleyman Demirel’in ‘siyasette 24 saat uzun bir süredir’ şeklindeki söylemlerini hatırlatarak, “Demirel’in en önemli sözüdür” dedi.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.