İÇ HABERLER
okuma süresi: 2 dak.

İbrahim Benter: Kapalı Maraş ile ilgili alınacak kararlar TMK'ya göre alınmalı

İbrahim Benter: Kapalı Maraş ile ilgili alınacak kararlar TMK'ya göre alınmalı

Evkaf Genel Müdürü, Prof. Dr. İbrahim Benter, Kapalı Maraş’taki otellerin Kıbrıslı Türk iş insanına satıldığına dair iddialarla ilgili olarak, bölgede atılacak olan adımların Taşınmaz Mal Komisyonu'na göre atılması gerektiğini söyledi.

Yayın Tarihi: 05/05/23 16:20
Güncelleme Tarihi: 05/05/23 16:51
okuma süresi: 2 dak.
İbrahim Benter: Kapalı Maraş ile ilgili alınacak kararlar TMK'ya göre alınmalı

Kıbrıs Vakıflar İdaresi (Evkaf) Genel Müdürü, Prof. Dr. İbrahim Benter, Kıbrıs Postası TV’de yayınlanan ve Gökhan Altıner ile Levent Kutay’ın hazırlayıp sunduğu ‘Tek Manşet’ isimli programa katılarak Kapalı Maraş’taki otellerin bir iş insanı tarafından satın alınacağı yönündeki iddiaları değerlendirdi.

Kapalı Maraş’ın ciddi bir problem olduğunu çünkü İngiliz döneminde yanlış devirler olduğunu belirten İbrahim Benter, “Belkide bu şekilde çözülmesi güzeldir, biz bu işe pozitif bakıyoruz” dedi. Atılması gereken adımların hem lokal hem de uluslararası yasalara uygun olması gerektiğini dile getiren Benter, “Yapılan işlemin kabul görmesi için Taşınmaz Mal Komisyonu’ndan geçmesi gerekir” şeklinde konuştu. Benter, “Taşınmaz Mal Komisyonu vakıfları müracaatlara taraf yaptı çünkü vakıfların sunduğu belgeleri, Osmanlı-İngiliz koçanlarını incelemeleri sonuçlarında hakkımız olduğunu gördü” dedi.

“ATILACAK ADIMLAR TAŞINMAZ MAL KOMİSYONU ÜZERİNDEN ATILMALI”

Atılacak adımların Taşınmaz Mal Komisyonu üzerinden atılması gerektiğinin altını çizen Benter, böylece hem müracaat eden kişinin hem de vakıfların haklarının korunabileceğini kaydetti. Benter, arazinin vakıf malı olduğunu herkesin bildiğini de ifade etti. Arazi üzerine bina yapan kişilerin vakıflar ile kira sözleşmesi yapılması gerektiğine değinen Benter, “Bunu herkes kabul ediyor” dedi.

“ZEMİNİN Evkaf’IN OLDUĞUNU İSPAT EDEN KOÇANLARIMIZ VAR”

Benter, “Zemin vakıfındır… Evkaf malı olduğunu açıkça ispat eden Osmanlı koçanlarımız var, İngiliz koçanlarımız var” ifadelerini kullandı.

Özel bir yasa ile işlemlerin daha hızlı ve kolay şekilde yapabileceğinin altını çizen Benter, “Vakıf demek toplum demektir, kar amaçlı özel şirket değiliz kimsenin hakkı yenmemeli” şeklinde konuştu.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.