İÇ HABERLER
okuma süresi: 5 dak.

Ahmet Serdaroğlu: İstatistik Kurumu bağımsız olmalı

Ahmet Serdaroğlu: İstatistik Kurumu bağımsız olmalı

Hür-İş Genel Başkanı Ahmet Serdaroğlu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hasan Taçoy’un asgari ücretle ilgili ortaya koyduğu brüt 14 bin 800 TL’lik rakamıyla ilgili “Tartışmayız bile” ifadesini kullandı. Serdaroğlu, İstatistik Kurumu’nun bağımsız olması gerektiğinin de altını çizdi.

Yayın Tarihi: 08/05/23 14:10
Güncelleme Tarihi: 08/05/23 14:50
okuma süresi: 5 dak.
Ahmet Serdaroğlu: İstatistik Kurumu bağımsız olmalı
Özel Haber
A- A A+

Hür İşçi Sendikaları Federasyonu (Hür-İş) Başkanı Ahmet Serdaroğlu, Kıbrıs Postası TV’de yayınlanan ‘Sabah Postası’ isimli programa konuk oldu.

“İSTATİSTİK KURUMU BAĞIMSIZ OLMALI”

 İstatistik Kurumu’nun bağımsız olması gerektiğinin altını çizen Serdaroğlu, “Sadece toplum için veya çalışan için değil, hükümet edenler için de çok önemli. Doğru verilere ulaşmak hareket kabiliyetini daha kaliteli yapar... Hayat pahalılığının mayıs ayında 5.30 olduğuna inanıyorsan ve adımlarını buna göre devam ettirirsen kendi kendini kandırırsın” dedi.

“HÜKÜMET TOPLUMDAN UZAKLAŞTI”

Hükümetin toplumdan uzaklaştığına işaret eden Serdaroğlu, hükümetin esnafı birbirine düşürdüğünü belirtti.

Kurumların birbiriyle kavga ettiğini ifade eden Serdaroğlu, “Kasap, üreticiyi suçluyor; restoranlar, kasapları suçluyor; herkes birbirini suçluyor.” ifadesini kullandı.

Hayat pahalılığının açıklanması ve ücretlere zam yapılmasının bir anlam ifade etmediğini ve çözüm olarak da görülmediğini dile getiren Serdaroğlu, “Rakamları artırmakla alım gücü yükselmez.” dedi. Serdaroğlu, artırılan rakamın alım gücünün ne olduğunun önemli olduğunu söyledi.

“Gelir vergileri adaletli olmalı.” diyen Serdaroğlu, bazı ürünlere Fiyat İstikrar Fonu’nun uygulanması gerektiğini belirtti.  

“MARKETLER, PANDEMİ DÖNEMİNDE YÜZDE 5’LİK KDV İNDİRİMİNİ VATANDAŞA UYGULAMADI”

Pandemi döneminde marketlere yüzde 5 KDV indirimi yapıldığını; ancak marketlerin bunu vatandaşlara uygulamadığına vurgu yapan Başkan Serdaroğlu, dönemin maliye bakanının ise denetlemek yerine uygulamaya koyduğu sistemi kaldırdığını anlattı.

“EŞEL MOBİL SİSTEMİ SADECE KAMU ÇALIŞANLARINA UYGULANMAMALI”

Eşel mobil sistemiyle ilgili konuşan Serdaroğlu, sistemin 3-4 ay arayla uygulanmasının uzun vadeli çözüm olmadığını; ancak yapılması gerektiğini söyledi. Serdaroğlu, “Anlama ulaşması için hayata geçmeli. Hükümet ortaklarının buna nasıl baktığı çok önemlidir. Hayata geçeceğine dair bir açıklama gelmedi. Sayın Ekonomi ve Enerji Bakanı’nın açıklaması önemlidir. Örgütüm adına her türlü desteği vermeyi hazırız.” dedi.

Eşel mobilin sadece kamu çalışanlarına değil, emeklilere de, işçilere de, özel sektördeki bütün çalışanlara endekslenmesi gerektiğini dile getiren Serdaroğlu, “Asgari ücretlinin 2022 yılında hayat pahalılığını almadığını da gördük. Yüzde 55.76 iken hayat pahalılığı, asgari ücretli yüzde 40 artış aldı.” açıklamasını yaptı.

“ENFLASYONU KENDİ ELİMİZLE YÜKSELTİYORUZ”

TL’nin değer kaybında dövize bağlı ürünlerin fiyatlarının yükseldiğini; fakat dövizin inmesiyle ürün fiyatlarının inmediğine işaret eden Serdaroğlu, yapılan zamların gerçeği yansıtmadığını, fırsatçılık yapıldığını söyledi.

Ukrayna-Rusya savaşı sonrası Kuzey Kıbrıs’a göç olduğunu, ülkeye zenginlerin geldiğini ifade eden Serdaroğlu, bu nedenle birçok fiyatın arttığını belirtti.

“Kendi elimizle enflasyonu yükseltiyoruz.” vurgusunu yapan Serdaroğlu, zenginliğine zenginlik katan işverenler olduğunu kaydetti.

“14 BİN 800’Ü TARTIŞMAYIZ BİLE”

Başkan Serdaroğlu,  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hasan Taçoy’un asgari ücretle ilgili ortaya koyduğu brüt 14 bin 800 TL’lik rakamını değerlendirdi; “İşverenler, 14 bin 800 rakamını güle oynaya onaylarlar. Biz, 14 bin 800’ü tartışmayız bile... Bin TL’nin pazarlığını bile yapmayız. Hükümet, işveren tarafının tavrını  bildiği için bu rakamı açıklıyor.” dedi.

Serdaroğlu, doğru veriler üzerinden gidilmesi gerektiğini kaydederek, İstatistik Kurumu’nun açıkladığı verilerin ‘tamam’ olmadığını söyledi.  

“ASGARİ ÜCRET ARTIK GEÇİM ÜCRETİDİR”

Asgari ücretin artık ‘geçim ücreti’ olduğunun altını çizen Serdaroğlu, bu ortamı hükümet edenlerin yarattığını kaydetti.

Özel sektör çalışanlarının örgütsüz olduğunu hatırlatan Serdaroğlu, yıllarca emekten tasarruf edildiğini belirtti. Hayat pahalılığını tam yansıtmamasına rağmen hayat pahalılığının 15.46 olduğunu dile getiren Serdaroğlu, “Asgari vicdan.” dedi.

“TOPRAK ÜRÜNLERİ KURUMU’NDA ÇALIŞANLAR İNSANLAR, YILLARDIR MEVSİMLİK İŞÇİ”

Ara seçim öncesi yapılan istihdamlarla ilgili de konuşan Serdaroğlu, yaratılan tartışma ortamının hükümet edenler tarafından oluşturulduğunu ifade etti.

Serdaroğlu, “Toprak Ürünleri Kurumu’nda çalışan insanlar, yıllardır mevsimlik işçi olarak çalışıyor, hiçbir özlük hakları verilmiyor.” ifadesini kullandı.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör