İÇ HABERLER
okuma süresi: 4 dak.

İlgili kuruluşlardan hükümete: “Engelli istihdamı sözünüzü tutun”

İlgili kuruluşlardan hükümete: “Engelli istihdamı sözünüzü tutun”

Devlette engelli istihdamı konusu her yıl olduğu bu yıl da gündeme geldi. Hükümet, 50 engelli bireyi yıl sonuna kadar istihdam edeceklerini açıklarken, ilgili kuruluşlar ise verilen sözün arkasında durulması gerektiğine vurgu yaptı.

Yayın Tarihi: 12/05/23 11:55
okuma süresi: 4 dak.
İlgili kuruluşlardan hükümete: “Engelli istihdamı sözünüzü tutun”

Başbakan Ünal Üstel’in 50 engelli bireyin yıl sonuna kadar devlete istihdam edileceğini açıklaması, ilgili kuruluşlar tarafından olumlu karşılandı.

Engelli bireylerin haklarını korumak için ülkede faaliyet gösteren dernekler, hükümetin engelli istihdamı konusunda atacağı adıma her türlü desteği vermeye hazır olduklarını belirtti.

Yıllardır kamuda engelli istihdamının gündeme geldiğini, fakat 2006 yılından beri hiçbir engelli bireyin devlette işe alınmadığını kaydeden dernekler, hükümetin sözünde durması gerektiği de ifade etti.

Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği (KTOÖD) Başkanı Günay Kibrit ve KKTC Engelliler Dayanışma Derneği Başkanı Ömer Suay, konuyla ilgili Kıbrıs Postası’na özel açıklamalarda bulundu.

KİBRİT: ENGELLİ ARKADAŞLARIMIZ BÖYLE BİR ŞEYİN OLABİLECEĞİNE İNANMIYORDU

KTOÖD Başkanı Günay Kibrit, istihdam sözünün kendilerini umutlandırdığını ve heyecanlandırdığını belirterek, “Bizim için son derece önemli bir konudur” dedi.

Hiçbir engelli bireyin 2006 yılından itibaren kamuda istihdam edilmediğini  kaydeden Kibrit, “Engelli arkadaşlarımız böyle bir şeyin olabileceğine inanmıyordu” ifadelerini kullandı.

Kibrit, Temmuz ayının sonuna kadar söz konusu istihdamların yapılacağı yönünde bir bilgi aldıklarını söyleyerek, “İnşallah bu gerçekleşir ve bizim de motivasyonumuz daha çok artar” diye konuştu.

Engelli bireyleri kamuya istihdam etmeden önce sivil toplum örgütleriyle istişare edilmesi gerektiğine vurgu yapan Kibrit, “Gerçek anlamda bu işi yapan kurumlarla görüşülmelidir” açıklamasında bulundu.

Kibrit, engelli bireylerin işe girmeleri durumunda yılların getirdiği dışlanmışlıktan dolayı ilk etapta afallayabileceğine dikkat çekerek, “Ama yöneticilerin ve bizim de yardımımızla istihdam edilen engelli bireylerin görevlerini layıkıyla yerine getirebileceğinden şüphem yok” dedi.

SUAY: ÖNEMLİ OLAN ENGELLİ İSTİHDAMI SÖZÜNÜN YERİNE GETİRİLMESİDİR

Engelliler Dayanışma Derneği Başkanı Ömer Suay ise, 2006 yılından itibaren itibaren en büyük kanayan yaraların engelli istihdamı konusu olduğunu belirterek, “Söz her dönem geliyor. Önemli olan bu sözlerin yerine getirilmesidir” ifadelerini kullandı.

Engelli istihdamıyla ilgili hükümet yetkilileriyle görüşmeye hazır olduklarını ifade eden Suay, “Umut ediyorum ki bu sefer söylemden ibaret kalmayacak” diye konuştu.

Suay, şu ana kadar konuyla ilgili kendileriyle bir görüşme yapılmadığını söyleyerek, “Biz bu konudaki her adımı destekliyoruz” açıklamasında bulundu.

“İstihdam edilmesi planlanan engelli bireylerin becerilerine göre görev dağılımı olacak” diyen Suay, Kıbrıs Türk Vakıflar İdaresi’ndeki (Evkaf) çalışma ortamının bu konuya çok güzel bi örnek olduğunu, Evkaf’ta engelli istihdamıyla görev alan personellerin çok doğru çalıştıklarını söyledi.

Suay, engelli bireylerin hak ettikleri özgüven ortamını bulduklarında çok rahat bir şekilde topluma faydalı işlerle uğraşabileceğini de sözlerine ekledi.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.