İÇ HABERLER
okuma süresi: 4 dak.

İki Toplumlu Barış İnisiyatifi, yeni geçiş kapılarının açılması için eylem düzenledi

İki Toplumlu Barış İnisiyatifi, yeni geçiş kapılarının açılması için eylem düzenledi

İki Toplumlu Barış İnisiyatifi, Kıbrıs’ın kuzeyi ve güneyi arasında geçişlerin kolaylaştırılması ve yeni kapıların açılması talebiyle, ara bölgede eylem düzenledi.

Yayın Tarihi: 27/05/23 13:45
okuma süresi: 4 dak.
İki Toplumlu Barış İnisiyatifi, yeni geçiş kapılarının açılması için eylem düzenledi

İki Toplumlu Barış İnisiyatifi, Lefkoşa’da Birleşmiş Milletler (BM) kontrolündeki Ledra Palace Otel karşısında yer alan Dayanışma Evi önünde, iki kesimden örgütlerin katılımıyla, geçişlerin kolaylaştırılması ve yeni kapıların açılması talebiyle eylem düzenlendi.

Eyleme, Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Mehmet Harmancı,Değirmenlik-Akıncılar Belediye Başkanı Ali Karavezirliler, Gazimağusa Belediye Başkanı Süleyman Uluçay,  iki taraftan bazı siyasi parti temsilcileri ve milletvekilleri ile örgüt temsilcileri katıldı. 

Etkinlikte Barış için İki toplumlu Koro -Lena Melanidou, barış şarkıları söyledi, pankartlar açıldı, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’e iletilmek üzere BM temsilcisine İki Toplumlu Barış İnisiyatifi temsilcisi tarafından mektup takdim edildi.

İnisiyatif adına mektubu teslim eden Christos Efthymiou, mektupta, İnisiyatifin yeni kapıların açılması konusunda hazırladığı ortak basın açıklaması, açıklamaya destek veren 110 örgütün ismi ve adada bir çözüm bulunması için müzakere masasının toplanması talebi bulunduğunu belirtti.

Etkinlikte yeni geçiş noktası açılması talep edilen, ayni bölgenin iki köyü,  Akıncılar (Luricina) ve Güney Kıbrıs’tan Athienu (Kiracıköy) köylerinden İsmail Özyol ve Dimitrios Kouzapas da konuşma yaptı.

ÖZYOL

İsmail Özyol konuşmasında, 1974 öncesi Akıncılar’ın 4 bin nüfuslu, tam teşekküllü ortaokulu olan merkezi bir yerleşim yeri olduğunu, ancak bugün nüfusunun 300 civarında olduğunu ve ilkokulunda 5 öğrenci bulunduğunu belirtti.

Bölgenin tek can simidinin bir geçiş noktası açılması olduğuna inandıklarını belirten Özyol, geçiş kapısının sadece iki köye değil bütün adaya büyük katkısı olacağını belirtti.

KOUZAPAS

Athienu köyünden Dimitris Kouzapas da, pek çok yılını iş ve eğitim amaçlı Avrupa’nın pek çok ülkesinde geçirdiğini, Akıncılar ile Athienu’nun bulunduğu bölgedeki kadar anlamsız bir durum görmediğini belirtti.

Athienu’da yaşamın bölgede sıkışmış olmasından dolayı pahalı olduğunu, Lefkoşa’ya arabayla yolculuk mesafesi 10 dakikaya düşürülebilecekken bugünkü durumdan dolayı 40 dakika aldığını kaydeden Kouzapas, ulaşımdaki zorluklardan dolayı bölgedeki gelişimin de kısıtlı kaldığını, Akıncılar köyünde durumun da kötü olduğunu ileri sürdü.

Etkinlikte Ahmet Derya ve  Andrei Deimetreu İnisiyatif adında sunuculuk yaptı. Konuşmalarda, Ana hedefin "sürdürülebilir bir gelecek için tek yolun, Kıbrıs sorunun siyasi eşitliğe dayalı, iki bölgeli ve iki toplumlu federal bir çerçevede çözüm olduğu" belirtildi.

İnsanların dolaşım hakkının önündeki engellerin kaldırılması gerektiğini, geçişlerin kolaylaştırılması ve yaya ve araçlar için yeni kapıların açılmasının şart olduğu belirtilen konuşmalarda, Lefkoşa’da, Akıncılar (Luricina)/Athienu, Kokkina (Erenköy) yanında diğer bölgelerde de yayalar ve araçlar için yeni geçiş noktaları açılmasının gerektiği ifade edildi.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Alexy Flemmings27/05/23 14:30
Yeni geçiş kapılarının açılması, İKİ ÜLKELİ (KKTC, (Rum) Kıbrıs) yapıda da PEKALA gerçekleşiyor: Şimdiye kadar 9 sınır kapısı açıldı: 1. Astromeritis-Bostancı 2. Ayios Dhometios-Metehan 3. Ledra Palace 4. Ledra (Lokmacı) caddesi 5. Pile-Beyarmudu 6. Agios Nikolaos-Akyar 7. Limnitis-Yeşilırmak 8. Derinya-Gazimağusa 9. Aplıç-Lefke. Yeni sınır kapılarının açılması gösterisinde, FEDERASYON (DELİ GÖMLEĞİ) reklamı yapmanın anlamı ne! Hele de: DÜNYADA BİRLEŞME YOK! DÜNYADA YALNIZCA AYRIŞMA VAR! Dünya’da Federasyonlar, Konfederasyonlar, Merkezi Yapılı Ülkeler Bitiyor: 1990'dan bu yana Federasyonların, Konfederasyonların, Merkezi Yapılı Ülkelerin (aynı ırklı, aynı dinli, aynı dilli Sırbistan-Karadağ bile!) ayrışmasıyla dünya kadar ülke bağımsız olup HİÇ BİR TAVİZ VERMEDEN tanındı, NEREDEYSE TAMAMI Birleşmiş Milletler üyesi oldu, 6sı bugün yarın olacak. Birleşen 1 tane yok!: SOVYETLER BİRLİĞİ (FEDERASYON): 1 Ermenistan 2 Azerbaycan 3 Belarus 4 Estonya 5 Gürcistan 6 Kazakistan 7 Kırgızistan 8 Letonya 9 Litvanya 10 Moldova 11 Rusya 12 Tacikistan 13 Türkmenistan 14 Ukrayna 15 Özbekistan YUGOSLAVYA (FEDERASYON) = 1 Bosna Hersek 2 Hırvatistan 3 Makedonya 4 Sırbistan-Karadağ 5 Slovenya AYNI IRKLI, AYNI DİNLİ, AYNI DİLLİ DE AYRILDI!: YENİ PARÇA (Sırbistan-Karadağ) DA PARAMPARÇA OLDU: SIRBİSTAN-KARADAĞ (FEDERASYON)= Sırbistan + KARADAĞ. PARAMPARÇANIN PARÇASI (Sırbistan) DA PARÇALANDI: Sırbistan = Sırbistan + KOSOVA. Kosovo: 111 ülke tanıyor. BM üyesi olmadığı halde, Uluslararası Olimpiyat Komitesi'ne üye oldu; 2016 Rio Olimpiyatlarında mücadele etti; FİFA ve FİBA'ya üye oldu; tüm dünyayla futbol ve basketbol oynuyor. Marşal Adaları, Mikronezya Karolin Adaları, Palau (ABD’den (FEDERASYON) ayrıldılar!) ÇEKOSLOVAKYA (FEDERASYON) = Çek Cumhuriyeti + Slovakya Güney Afrika = Güney Afrika + NAMİBYA. Etiyopya = Etiyopya + ERİTRE. Endonezya = Endonezya + TİMOR-LESTE. Gürcistan = Gürcistan + ABAZYA + GÜNEY OSETYA. Sudan = Sudan + GÜNEY SUDAN. Federasyonların, Konfederasyonların, Devletlerin AYRIŞMASI HİÇ BİTMEYECEK! Trinistra, Filistin, Batı Sahara, Grönland, Quebec, Wallonia, Flanders, Katalonya, Bask, Padova, Kuzey İrlanda, İskoçya, Somaliland, Putland,...