İÇ HABERLER
okuma süresi: 4 dak.

Erhan Arıklı: Kudret Özersay, kendisine oy verenlere ihanet ederek istifa etti

Erhan Arıklı: Kudret Özersay, kendisine oy verenlere ihanet ederek istifa etti

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı, HP Genel Başkanı Özersay’ın kendisine ve kendisine oy verenlere ihanet ederek milletvekilliğinden istifa etme kararı aldığını belirterek, “ Özersay bu halka 30 küsur milyon liraya mal oldu” dedi.

Yayın Tarihi: 02/06/23 13:38
Güncelleme Tarihi: 02/06/23 16:38
okuma süresi: 4 dak.
Erhan Arıklı: Kudret Özersay, kendisine oy verenlere ihanet ederek istifa etti
Sosyal Medya

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı, sosyal medya hesabı üzerinden ‘Bir sus be kardeşim’ başlığı altında bir açıklama yaparak, Halkın Partisi (HP) Genel Başkanı Kudret Özersay’a tepki gösterdi.  

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Arıklı, Özersay’ın yokluğunun Meclis’te hissedildiğine işaret ederek, “Ama o kendisine ve kendisine oy verenlere ihanet ederek enteresan bir gerekçe ile Milletvekilliğinden istifa etme kararı aldı. Gerekçesini ‘Gayr-ı meşru hükümete’ tepki diye açıklasa da, herkes bu istifanın altında parti içi çekişmeler ve bu çekişmeleri sonucunda kendisine muhalif iki Milletvekilinden kurtulmak olduğunu biliyor” açıklamasını yaptı.  

Özersay’ın istifasının kabulü için ciddi bir kulis yaptığını aktaran Bakan Arıklı, “İstifasında kararlı olduğunu sürekli vurguladı ve istifanın onanması için bütün parti başkanlarını aradı. Günün sonunda istifa kabul edildi ve böylece ara seçimin de önü açılmış oldu” dedi.  

DAÜ’DEKİ MAAŞI VEKİL MAAŞINDAN ÇOK DAHA FAZLA” 

Arıklı, Özersay’ın vekillikten istifa ederek, maddi bir jest yapmadığını belirterek, “Çünkü DAÜ’deki maaşı, vekil maaşından çok daha fazla... Oysa daha değişik şekilde de protestosunu yapabilirdi Özersay. Mesela Meclis Genel Kurulu’na katılmaz ve maaşını SOS’e bağışlayabilirdi. Oysa tek milletvekili için Ada genelinde yapılacak seçimin devlete maliyeti en az 35 milyon TL idi...” ifadelerini kullandı. 

Erhan Arıklı, Özersay’ın ‘timsah gözyaşları’ döktüğünü de ileri sürerek, “Siyasi partilerin aday belirleme tarzına dahi laf sokuşturuyor” diye konuştu.  

“AKIL SAĞLIĞIMIZLA OYNUYOR” 

Özersay’ın “Siyasi partiler denetimden kaçmak için kendilerine af çıkardılar" şeklindeki açıklamasına dikkat çeken Arıklı, açıklamasında şunları kaydetti: 

“Öte yandan konuyu tam anlamadan, ‘Siyasi partiler denetimden kaçmak için kendilerine af çıkardılar' diye başka bir tez ileri sürüyor. Hatta hızını alamıyor bu yasanın ‘Hüseyin Özgürgün’ için çıkarıldığını iddia edecek kadar akıl sağlığımızla oynuyor. 

Oysa mesele şu; siyasi Partiler, kanun gereği mali yönden 2015’ten beri Anayasa Mahkemesi’nin denetimine tabii. Buna kimsenin itirazı yok. Anayasa Mahkemesi ve Sayıştay, geçmişteki bütün harcamalar için siyasi partilerden fatura talep ediyor. Hatta bırakın Genel Merkezleri, İlçelerden de geçmişte yapılan harcamalar için fatura istiyor. Mevcut Yasa, harcamalar için fatura sunamayan siyasi partinin şimdiki genel başkanına 5 yıl hapis cezası öngörüyor. Yani filanca tarihte, filanca ilçenin yaptığı harcama için fatura sunulmamışsa, mevcut genel başkanın 5 yıl süre ile hapse gönderilmesi gerekiyor. Evet yanlış okumadınız, Yasada maalesef bu tür bir suç için öngörülen ceza, şimdiki genel başkana 5 yıl hapislik. Bu durum elbette ki yargıyı da rahatsız ediyor. Çünkü hukukta suçun şahsiliği en basit hukuk kuralıdır. Filanca tarihteki ilçe başkanın veya genel merkezin yaptığı harcama için fatura almaması, şimdiki genel başkanı niye bağlasın ki?” 

“YAPILAN DEĞİŞİKLİK AF FALAN GETİRMİYOR” 

“Yapılan değişiklik af falan getirmiyor” ifadelerini kullanan Arıklı, “Sadece 5 yıl hapis cezasının yanına alternatif olarak bir de para cezası ekleniyor ki yargının alternatifi olsun. Kudret Özersay'ın ‘Kendilerine af çıkardılar’ dediği konu bu” dedi.  

“VAZGEÇ BE KARDEŞ ARTIK ORTALIĞI KARIŞTIRMA” 

Arıklı, “Diyeceğim o ki; vazgeç be kardeş artık ortalığı karıştırma. Zaten bu halka 30 küsür milyon liraya mal oldun. En iyisi vicdanınla yüzleş...” şeklindeki konuştu.  

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.