İÇ HABERLER
okuma süresi: 3 dak.

Bağımsızlık Yolu Milletvekili adayı Ersoy'dan Veteriner Hekimler Birliğini ziyaret

Bağımsızlık Yolu Milletvekili adayı Ersoy'dan Veteriner Hekimler Birliğini ziyaret

Bağımsızlık Yolu Milletvekili adayı Umut Ersoy, Veteriner Hekimler Birliği'ni ziyaret etti.

Yayın Tarihi: 04/06/23 15:55
okuma süresi: 3 dak.
Bağımsızlık Yolu Milletvekili adayı Ersoy'dan Veteriner Hekimler Birliğini ziyaret

Bağımsızlık Yolu Basın Ofisi'nden yapılan açıklamaya göre Ersoy, görüşmede, Veteriner Hekimler Birliği’nin sıkıntılarını dinleyerek “çözüm önerilerini” açıkladı.

Ersoy, Veteriner Dairesi’nin bütçesinin ve kadrolarının arttırılması, denetimlerin çağın teknolojik imkanlarından faydalanarak yapılması gerektiğini ifade etti.

Halkın ucuz ve güvenli gıdaya ulaşabilmesi için kooperatifçiliğe dayalı bir model oluşturulması gerektiğini belirten Ersoy, bu modelin; tarımcıları ve hayvancıları bir araya getiren, devletin de ortağı olduğu, üretim, satış ve dağıtım ağlarıyla girdi maliyetlerini düşüren, sübvansiyonların daha verimli hale geldiği, böylece daha ucuz ve daha üretken olan bir sistem olduğunu aktardı.

Hayvan Refah Yasası’nın değişikler yapılmış haliyle yasa tasarısını hazırladıklarını ve tasarının hazır olduğunu belirten Ersoy, “Hayvanlara eziyet edenlerin en ağır şekilde cezalandırılması gerektiği” görüşünü paylaştı.

Ersoy, Veteriner Hekimler Birliği’nin sokak hayvanları için çalıştay düzenleme önerisine “olumlu” baktıklarını, barınakların yetersizliğinin ortada olduğunu ve paydaşların bir araya gelerek ileriye dönük politikalar geliştirilmesinin önünü açacağını belirtti.

Ersoy görüşmede, yaz aylarında orman yangınları konusunda, “taşıma suyla değirmenin dönmeyeceğini, yangın helikopterleri, yangın uçakları alınmasını uzun yıllardır dile getirdiklerini” anımsattı. Ersoy, yangının daha ilk aşamasında fark edilip söndürülebilmesi için kamera sistemlerinin çalışır durumda olması, Orman Dairesi’nin gerek insan gücü gerekse ekipman olarak güçlendirilmesi, geçici değil kadrolu personel istihdam edilmesi gerektiğini her fırsatta vurguladıklarını da belirtti.

Bunun yanı sıra yanan orman alanlarının imara açılmaması için 2022 Haziran ayında bir yasa önerisi de hazırlayarak Meclis Başkan Yardımcısına ilettiklerini de anımsatan Ersoy, “Bağımsızlık Yolu hukukçuları tarafından hazırlanan Yanan Ormanların İmara Açılmasının Önlenmesi (Özel Kurallar) Yasa Önerisi her şeyiyle hazır olmasına rağmen hiçbir milletvekili veya parti tarafından benimsenip Meclisin gündemine getirilmediğini” kaydetti.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.