İÇ HABERLER
okuma süresi: 4 dak.

Çağlayan Cesurer: Bizim derdimiz tüketilen enerjinin doğru fiyatlandırma ile kullanılmasıdır

Çağlayan Cesurer: Bizim derdimiz tüketilen enerjinin doğru fiyatlandırma ile kullanılmasıdır

El-Sen Başkanı Çağlayan Cesurer, eylem yaparkenki amaçlarının kaos olmadığını dile getirerek, "Bizim derdimiz tüketilen enerjinin doğru fiyatlandırma ile kullanılmasıdır, enerji arz güvenliğidir ve bu ülkede arz güvenliği yoktur, çökmüştür” dedi.

Yayın Tarihi: 05/06/23 11:50
okuma süresi: 4 dak.
Çağlayan Cesurer: Bizim derdimiz tüketilen enerjinin doğru fiyatlandırma ile kullanılmasıdır

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (El-Sen) Başkanı Çağlayan Cesurer, Kıbrıs Postası TV’de yayınlanan ve Gökhan Altıner’in hazırlayıp sunduğu ‘Sabah Postası’ adlı programa konuk olarak katılarak gündemi değerlendirdi.

Kamu İhale (Değişiklik) Yasası ile ilgili bir eylem süreçleri olduğunu hatırlatan El-Sen Başkanı Çağlayan Cesurer, “Burada Kamu İhale Yasası’nda yapılmak istenen değişikliğinin topluma ilerleyen süreçlerde ekonomik külfet getireceği ile ilgili bir eylem yaptık” dedi.

"Biz düzenleme yapın diyorduk ama bazen ihaleler aksıyordu ve bununla ilgili önlemler alınması içindi istediğimiz düzenleme” şeklinde konuşan El-Sen Başkanı Cesurer, bu yapılan düzenlemenin tam Aksa’ya uygun bir şekilde yapılmış olduğuna değindi.

Eylemlerde ısrarla Kıb-Tek’in kendi yatırımlarını yapmak zorunda olduğunun altını çizdiklerini ifade eden Çağlayan Cesurer, “Yüzde 35 daha pahalıya enerji alıyoruz… Aksa ile sözleşme ilk yapıldığında ülkemizde güneş enerjisi yoktu ama şu anda var ve gerek yok” ifadelerini kullandı. Çağlayan Cesurer, 18 örgütle ortak bir deklarasyon yaptıklarını kaydederek, ülkede enerjiye dönük planlamalar yapılmadan herhangi bir özel şirketle anlaşma yapılması halinde 18 örgütünde birlikte hareket edeceğini söyledi.

"ÜSTEL’DEN RANDEVU TALEBİMİZE YANIT YOK”

"Geçtiğimiz günlerde de Başbakan Ünal Üstel’e çağrı yaptık, görüşme talep ettik. Bugün, yarın dediler ama ses yok randevu verilmiyor…” şeklinde konuşan Çağlayan Cesurer, çağrılarına cevap verilmediği için eylem yapmak zorunda kaldıklarını belirtti. Eylem sürecinde ise belli personellere bazı maaş kesintileri yapıldığına değinen Cesurer, “Sözleşmeli olarak alınan avukatlara baskı yapıyorlar rapor çıkartarak işlem yapmaya çalışıyorlar” dedi.

“KÜSTÜK OYNAMAYIZ DİYEREK BU İŞİN BİTECEĞİNİ SANMASINLAR”

Genel müdür ile görüşmeye gittiklerini söyleyen Cesurer, saatlerce genel müdürü beklediklerini ama gelmediğini ifade ederek, “Küstük oynamayız diyerek bu işin biteceğini sanmasınlar, El-Sen üyesi çok bedeller ödedi, ödemeye de devam eder” şeklinde konuştu.

"BİZİM DERDİMİZ TÜKETİLEN ENERJİNİN DOĞRU FİYATLANDIRMA İLE KULLANILMASIDIR”

Dertlerinin kaos olmadığına vurgu yapan Cesurer, “Bizim derdimiz tüketilen enerjinin doğru fiyatlandırma ile kullanılmasıdır, enerji arz güvenliğidir bu ülkede arz güvenliği yoktur çökmüştür” ifadelerini kullandı.

Cesurer, KKTC’nin 2012 yılında Güney Kıbrıs'a 70 MWt enerji sağlandığını şu anda ise Güney'e bağlı olunmasa karanlıklar içinde kalınacağını kaydetti.

Şu anda mevcut santrallerin devam eden bakımları olduğunun da altını çizen Cesurer, şu şekilde konuştu:

"Bakımlara devam edilirse herhangi bir sorun yaşanmaz. Geçen sene en yüksek olduğumuz nokta 357 MWt iken bu yıl 322 MWt’tır. 35 MWt’lIk gerileme 2 santralin devre dışı kalması demektir. Bu yüzden Kıb-Tek’in kendi yatırımlarını hayata geçirmesi gerektiğini kaydediyoruz.”

TÜRKİYE İLE ENTERKONNEKTE SİSTEMİNE RUM KESİMİ MÜSAADE ETMEZ”

Cesurer son olarak, Türkiye ile AB’nin arasında enterkonnekte sistemi olduğunu ve KKTC ile Türkiye'nin kablolu sisteme geçmesine Rum kesiminin bu yüzden müsaade etmeyeceğinin altını çizdi.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.