İÇ HABERLER
okuma süresi: 4 dak.

Salih Güneş: 125 kişilik yangın ekibi, ülkenin 10 farklı noktasında konuşlandırıldı

Salih Güneş: 125 kişilik yangın ekibi, ülkenin 10 farklı noktasında konuşlandırıldı

Orman Dairesi Müdürü Salih Güneş, 1 Nisan’dan itibaren mevsimlik 125 kişilik yangın ekibi istihdam edildiğini ve farklı noktalarda gözcüler bulundurduklarını kaydederek, “125 kişilik yangın ekibi, ülkenin 10 farklı noktasında konuşlandırıldı” dedi.

Yayın Tarihi: 08/06/23 14:40
Güncelleme Tarihi: 08/06/23 15:26
okuma süresi: 4 dak.
Salih Güneş: 125 kişilik yangın ekibi, ülkenin 10 farklı noktasında konuşlandırıldı

Yaz aylarına girdiğimiz bu günlerde orman yangınları konusu gündemdeki yerini aldı. Olası orman yangınlarına yönelik tedbirler ve hazırlıklar ise başlamış durumda…

Geçtiğimiz ay Yeşilırmak’ta meydana gelen ve büyük bir alanın yok olmasına sebep olan orman yangının başka bölgelerde yaşanmaması için gerekli çalışmalar yapılıyor.

Orman Dairesi Müdürü Salih Güneş, orman yangınlarına karşı aldıkları önlemleri, halkın yapması gerekenleri, ekipmanlarını ve çalışmalarını Kıbrıs Postası’na anlattı.

"KIRSAL ALANLARDA YAŞAYAN KESİM ÇOK DAHA DİKKATLİ OLMALI”

Özellikle kırsal alanlarda yaşayan kesimin çok daha dikkatli olması gerektiğini vurgulayan Orman Dairesi Müdürü Salih Güneş, temizlik amaçlı dahi ateş yakılmaması gerektiğini belirtti. Ormana sınırı olan bölgelerin çok daha hassas olduğunu kaydeden Salih Güneş, “Kuru otlar yangın konusunda çok daha fazla tehlikeye yol açabiliyor” dedi.

1 Nisan-31 Ekim tarihleri arasında her türlü ateş yakmanın yasak olduğunu da hatırlatan Salih Güneş, bu kurala çok dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayarak, yollara izmarit, cam kırığı gibi maddelerin atılmaması gerektiğine değindi.

“VATANDAŞLARIMIZ LÜTFEN DUYARLI OLSUN”

Vatandaşların yangın tehlikesi hissettiği veya duman gördüğü anda ‘177 Orman Yangını İhbar Hattı’nı’ aramasını söyleyen Salih Güneş, “Lütfen vatandaşlarımız duyarlı olsun” şeklinde konuştu.

"125 KİŞİLİK YANGIN EKİBİ, ÜLKENİN 10 FARKLI NOKTASINDA KONUŞLANDIRILDI”

1 Nisan’dan itibaren mevsimlik 125 kişilik yangın ekibinin istihdam edildiğinin altını çizen Güneş, “Bu ekip ülke genelinde 10 farklı noktada konuşlandırıldı ve aynı zamanda farklı noktalarda gözcülerde bulunduruyoruz” ifadelerini kullandı.

"KONUŞLANDIRILAN EKİP YANGIN ARAÇLARI İLE HAZIR ŞEKİLDE BEKLİYOR”

Güneş, konuşlandırılan ekibin yangın araçları ile hazır şekilde beklediğini de vurgulayarak, bunların haricinde orman yollarında temizlikler yapıldığını kaydetti. “Yangın emniyet şeritlerimizi de temizliyoruz, yüzde 50’sini halletmiş durumdayız” şeklinde konuşan Güneş, yolu engelleyen ağaçlar ve dalların da temizlendiğini söyledi.

"EKİPLER ÇIKABİLECEK HER YANGINA MÜDAHALE EDEBİLMEK İÇİN HAZIR ŞEKİLDE BEKLİYOR”

Gerekli belediyelere de uyarılarda bulunduklarını belirten Güneş, her an çıkabilecek olan yangına müdahale edilebilmesi için tüm ekiplerin hazır şekilde beklediklerine vurgu yaptı.

"125 KİŞİLİK EKİBİ 200 KİŞİYE ÇIKARAMAMA SEBEBİMİZ BÜTÇE”

Gönül 10 nokta değil daha fazla noktada hazır bulunalım ister” diyen Güneş, 125 kişilik ekibini büyütmek istediklerini ancak bütçeden dolayı 200 kişiye çıkaramadıklarını ifade etti.

"EKİPMAN YETERLİ OLSA DA OPERATÖR EKSİKLİĞİ VAR”

Ekipman yeterliliği konusunda da açıklamalarda bulunan Salih Güneş, “5 iş makinamız var… Orman Dairesi’nde bu araçları kullanabilecek 2 operatör var, yangın ekibinde ise 1 tane. Ekipman yeterli olsa da operatör eksikliği var” dedi.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.