İÇ HABERLER
okuma süresi: 3 dak.

Ergün Olgun: Engellenmiyorsa, Atlılar toplu mezarındaki kazı çalışmaları beklemeden başlatılabilir 

Ergün Olgun: Engellenmiyorsa, Atlılar toplu mezarındaki kazı çalışmaları beklemeden başlatılabilir 

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın Özel Temsilcisi Ergün Olgun, Rum Hükümeti Sözcüsünün Atlılar toplu mezarında başlatılması kararlaştırılan kazıyı engellemedikleri iddiasına yanıt vererek, “Rum tarafı gerçekten engellemiyorsa hiç beklemeden 12 Haziran Pazartesi günü kazı çalışmaları başlatılabilir” dedi. 

Yayın Tarihi: 08/06/23 16:59
okuma süresi: 3 dak.
Ergün Olgun: Engellenmiyorsa, Atlılar toplu mezarındaki kazı çalışmaları beklemeden başlatılabilir 

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın Özel Temsilcisi M. Ergün Olgun, Atlılar toplu mezarının kazısının başlatılması konusunda açıklama yaptı. 

Ergün Olgun, Rum Hükümeti Sözcüsünün Atlılar toplu mezarında başlatılması kararlaştırılan kazıyı engellemediklerini iddia ettiğine işaret ederek, “Yıllardır bekletilen ve geçen ocak ayında sağlanan Atlılar toplu mezarının kazısının başlaması mutabakatını Rum tarafı gerçekten engellemiyorsa hiç beklemeden 12 Haziran Pazartesi günü kazı çalışmaları başlatılabilir ve ardından da Sayın Cumhurbaşkanımız ve Rum  lider Kayıp Şahıslar Komitesini (KŞK) Antropoloji Laboratuvarını ziyaret ederek ortak bir açıklamayla insani yönden büyük önem taşıyan KŞK'nın çalışmalarını destekleme çağrısı yapabilir” dedi. 

“BU ADIMIN ATILMASI KŞK ÇALIŞMALARINA YENİ BİR İVME KAZANDIRACAKTIR” 

Özel Temsilci Olgun, “Bu açıklamada iki lider kayıplar konusunda bilgi sahibi olanların daha fazla zaman geçmeden ilgililere bilgi vermeleri ve insani bu konunun siyasallaştırılmaması yönünde çağrı yapabilir. Bunlara ilaveten her iki lider tüm kayıpların bulunması yönünde azami gayret içinde olacakları yönündeki kararlıklarını ifade edebilir” diye devam etti. 

Özel Temsilci, bu adımın atılmasının KŞK çalışmalarına “yeni bir ivme” kazandıracağını söyledi. 

Ergün Olgun, açıklamasında devamla şunları kaydetti: 

“Siyasi çözüm müzakerelerinin çıkmaza girmesinin kök nedeni Rum tarafının adanın tek sahibi gibi davranması ve Kıbrıs Türk Tarafının antlaşmalarla da tescil edilmiş özünden gelen eşitliğine saygı göstermemesidir. Çok kez ifade edildiği gibi Kıbrıs Türk tarafının eşitliğinin bir gereği olarak Rum tarafının icra ettiği/sahip olduğu haklar ve statü paralelinde Kıbrıs Türk Tarafının egemen eşitliğinin ve eşit uluslararası statüsünün teyidi durumunda müzakerelere ertesi gün başlanabilir.” 

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.