İÇ HABERLER
okuma süresi: 5 dak.

AKSA sözleşmesi imzalandı

AKSA sözleşmesi imzalandı

Aylardır tartışmalara sebep olan KIB-TEK ile AKSA arasında 15 yıllık alım garantisini öngören sözleşme dün akşam imzalandı. Sözleşmeye KIB-TEK Genel Müdürü Dalman Aydın, KIB-TEK Yönetim Kurlu üyeleri ve AKSA yetkilileri imza koydu.

Yayın Tarihi: 20/07/23 16:00
Güncelleme Tarihi: 20/07/23 16:28
okuma süresi: 5 dak.
AKSA sözleşmesi imzalandı

Bakanlar Kurulu'nun geçen hafta yetkilendirdiği Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (KIB-TEK), AKSA ile dün akşam 15 yıllık yeni sözleşme imzaladı. Söz konusu sözleşmeye KIB-TEK Genel Müdürü Dalman Aydın ve KIB-TEK Yönetim Kurulu imza koydu.

Kamu İhale Yasası’nda değişiklik yapılmasıyla birlikte yeni sözleşmeye imkan yaratılırken, tartışmalara sebep olan AKSA sözleşmesi 15 yıl daha yürürlükte olacak.

EL-SEN GENEL SEKRETERİ TUĞCU: YENİ SÖZLEŞME KIBRIS TÜRK HALKINA İHANETTİR

Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (El-Sen) Genel Sekreteri Ahmet Tuğcu, söz konusu sözleşmeyi Kıbrıs Postası’na değerlendirdi.

El-Sen Genel Sekreteri Tuğcu, yeni imzalanan sözleşmenin Kıbrıs Türk halına ihanet niteliği taşıdığını belirterek, “Başbakan Ünal Üstel verdiği sözleri tutmadı. Bize imzalanan sözleşmenin içeriği ile ilgili bilgi verilmedi” dedi.

Geçtiğimiz aylarda eylemlerini bitirdikleri zaman ortaya koyulan taahhütlerin yerine getirilmediğini dile getiren Tuğcu, “Ortak hareket edeceğimizi açıkladığımız diğer 18 örgüte de danışılmadı” ifadelerini kullandı.

Tuğcu, şok eylemler yapabileceklerini, sözleşmenin içeriğini öğrendikten sonra ise eylemlerini şekillendireceklerini de sözlerine ekledi.

AKSA YÖNETİM KURULU BAŞKANI KAZANCI: TÜRKİYE İLE KKTC ARASINDA ENERJİ KÖPRÜSÜ KURACAĞIZ

İmzalanan yeni sözleşmeyle ilgili konuşan Aksa Enerji Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Cemil Kazancı, “Türkiye ile KKTC arasında enterkonnekte denizaltından elektrik kablosuyla bir enerji köprüsü kurmayı hedefliyoruz. Bu dev projenin hayata geçirilmesi için fizibilite sonrası hızlıca adımlarımızı atacağız” dedi. Şirket olarak zorlu projelerin hızla hayata geçirilmesi konusunda global ölçekli tecrübeleri olduğunun altını çizen Kazancı, “KKTC’de de yıllardır hayali kurulan bu enerji köprüsüne Aksa Enerji imzasını atacağız” ifadelerini kullandı.

Aksa Enerji’nin Kalecik Kombine Çevrim Akaryakıt Santrali ile tam 20 yıldır Kuzey Kıbrıs halkına güç verdiğini ve bugün KKTC’nin enerji ihtiyacının yarısını karşıladıklarını belirten Kazancı, “KIB-TEK ile imzaladığımız 15 yıllık yeni sözleşme kapsamında bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da tüm gücümüzle Kıbrıs Türk halkının enerji arz güvenliğine katkı sunmaya devam edeceğiz. Bu bağlamda adadaki mevcut santralimizde 35 MW kapasite artışına giderek kurulu gücümüzü hızlıca 188 MW seviyesine çıkaracağız” şeklinde konuştu.

Aksa Enerji olarak “Sürdürülebilir Yüksek Büyüme” stratejisi doğrultusunda coğrafya ve kaynak çeşitliğine önem verdiklerini vurgulayan Cemil Kazancı, “2030 hedeflerimiz kapsamında mevcut ve yeni coğrafi bölgelerdeki uzun soluklu ve yenilikçi projeleri yakından takip ediyoruz. KKTC ile Türkiye arasında enterkonnekte denizaltı elektrik kablosu ile kurmayı planladığımız enerji köprüsü bu bağlamda yenilikçi olduğu kadar tarihi de sayılacak adımlardan biri olacak” dedi.

AKSA YÖNETİM KURULU ÜYESİ ÖZTÜRKMEN: DESTEĞİMİZİ ARTIRARAK DEVAM EDECEĞİZ

AKSA Enerji Yönetim Kurulu üyesi Korkut Öztürkmen, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “KIB-TEK ile imzaladığımız yeni sözleşme kapsamında, gerçekleştirilecek fizibilite sonrası enterkonnekte, denizaltı kablosuyla Türkiye ile KKTC arasına enerji köprüsü kuracağız” dedi.

Öztürkmen, “İmzaladığımız bu 15 yıllık ABD Doları bazlı yeni sözleşmeyle ayrıca Kalecik Kombine Çevrim Akaryakıt Santrali’ne de 35 MW ek kapasite yatırımı yaparak KKTC’deki kurulu gücümüz 18 MW seviyesine çıkaracak, Kuzey Kıbrıs’ın enerji arz güvenliğine desteğimizi artırarak devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

 

AKSA, KIB-TEK’LE YAPTIĞI 15 YILLIK SÖZLEŞMEYİ KAP’A BİLDİRDİ

AKSA enerji, Kamuoyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yaptığı bildirimde, 19 Temmuz 2023 tarihinde Kuzey Kıbrıs’ın ana enerji sağlayıcısı Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (KIB-TEK) ile 15 yıllık alım garantili ve dövize endeksli bir anlaşma yaptığını açıkladı.

Bildirimde, AKSA’nın Kalecik’te faaliyet gösteren santralinin kapasitesinin 35 MW artırılacağı ve toplam kurulu gücün 188 MW seviyesine çıkacağı bilgisine yer verildi.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Özgür Kocabay20/07/23 18:00
Bu sıcakta eylem yapın bravo İnsanları mağdur edin