İÇ HABERLER
okuma süresi: 4 dak.

Fide Kürşat: “Bazı turizm şirketlerine resen vergi yazılırken Turanlı pandeminin mağduru öyle mi?”

Fide Kürşat: “Bazı turizm şirketlerine resen vergi yazılırken Turanlı pandeminin mağduru öyle mi?”

CTP’li Fide Kürşat yerel medyaya “pandeminin ağlayan çocuğu” imajı çizen Taş Yapı şirketi sahibi Ercan Havalimanı İşletmecisi Emrullah Turanlı’ya getirilen vergi affı konusunda "Pandemiden etkilenen sadece Ercan mıydı ki bütçe boyunca vergi afları getiriliyor? Aynı dönemde bazı turizm şirketlerine mesela resen vergiler yazıldı. Pandemide esnaf, tüm özel sektör mağdur olmadı mı? Bir mağdur bu işletmeci mi?” diye sordu.

Yayın Tarihi: 23/08/23 14:55
Güncelleme Tarihi: 23/08/23 16:10
okuma süresi: 4 dak.
Fide Kürşat: “Bazı turizm şirketlerine resen vergi yazılırken Turanlı pandeminin mağduru öyle mi?”

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) İskele Milletvekili, Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi Fide Kürşat, Başbakan Ünal Üstel’in 25 Haziran seçimleri öncesi açıklamakla övündüğü sözde ekonomik paketin piyasaya yansımadığını, vatandaşın eline geçmeyen bir hayat pahalılığının konuşulduğunu, açlık sınırında bir asgari ücretin ‘mesele’ olduğunu vurguladı.

Kürşat, “Mevcut hükümet ne işe yarıyor? İhalesiz akaryakıt arpa alımları… Kıt kanaat kaynaklar eşe dosta ahbaba.. Bütçede para yok kaynak yok söylemi kesinlikle doğru değil…” dedi.

“HERKES KİM DUR DİYECEK BU PAHALILIĞA DİYOR”

Bir ayda tüp gaza yüz TL’yi bulan bir zammın söz konusu olduğunu hatırlatan Fide Kürşat şöyle dedi;

“Yarınki meclis toplantısına çok önem veriyoruz çünkü halkın geçim gündemi belli… Herkes kim dur diyecek bu pahalılığa diyor. Bir ayda tüp gaza 90 TL zam geldi… Vatandaşın eline geçmeyen bir hayat pahalılığı... Asgari ücret bandında açlık sınırı. Sağlıklı beslenme diye bir şey zaten yok. Sosyal yardım alanlar sigorta emeklileri asgarinin de altında maaş alıyor… Sadece özel değil emeklilerin de durumu perişan…

Hükümetin bir an önce asgarinin altında olan maaş ve ücretlerde düzenleme yapması lazım ki özelde çalışanlar daima göz ardı ediliyor…”

“KAYNAKLARI PERVASIZCA HARCIYORLAR”

Katıldığı tv programında soruları yanıtlayan CTP İskele Milletvekili Fide Kürşat sözlerini şöyle sürdürdü;

“Ama bir yandan da TT’ye vergi afları… Pandemiden etkilenen sadece Ercan mıydı ki bütçe boyunca vergi afları getiriliyor? İnsanlara resen vergiler geldi… Bazı turizm şirketlerine resen vergiler yazıldı. Pandemide esnaf, tüm özel sektör mağdur olmadı mı? Bir mağdur bu işletmeci mi? Memleketin kaynakları bu denli pervasızca harcanması doğru mu?”

“EKONOMİK PAKETİN PİYASAYA YANSIMASI NEREDE?”

“25 Haziran seçimleri öncesi açıklanan ekonomik paket vardı. Başbakan Ünal Üstel’in pek övündüğü…

Piyasaya yansıması ne oldu! Yok hükmünde… Tıpkı hükümet gibi…

Yapılan hiçbir sözde iyileştirme piyasaya yansımadı... Mevcut hükümet ne işe yarıyor? İhalesiz akaryakıt arpa alımları… Kıt kanaat kaynaklar eşe dosta ahbaba.. Bütçede para yok kaynak yok söylemi kesinlikle doğru değil…

Hükümette istikrarlı bir şekilde bakan değişimi, müdürler devam.. Sorunların gailesini çekmeyen bir hükümet yapısı var…”

PİLE YOLU MESELESİ…  “YOL TALEBİ 2008’LERDEN BERİ VAR”

Pile yolu konusunda yaşanan gerginlikler ve açıklamaların sorulması üzerine ise Fide Kürşat, haklı durumdayken haksız duruma düşmememiz gerektiğine dikkati çekti;

“[…] orada Pile halkının haklı bir talebi var ve yıllardır bu sorun var. Bu yol talebi 2008’lerden beri var. Ve oradaki yoğunlukla birlikte orada bu tam bir eziyete dönüşmüştü ara bölgede...

Diplomasi yoluyla çözülmesi gereken bir meseleydi. Şiddete başvurarak ve dünya nezdinde bizi sıkıntıya düşürecek bir pozisyonda olmamalıydı... Haklıyken haksız pozisyona düşmemeliyiz.

Yapılan BM açıklamasında Kıbrıs’ta federasyon temelinde siyasi eşitliğe dayalı kalıcı barışın sağlanması yönünde yapılan vurgu önemli… Kıbrıs sorununda (diplomatik çevrelerde öngörülen) Eylül ayında bir hareketlilik söz konusu iken  Ağustos ayında, şimdi bu meselenin yaşanması da ayrıca sıkıntılı…”

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.