İÇ HABERLER
okuma süresi: 5 dak.

Ehliyet alırken de yenilerken de ‘sağlık’ kontrolü yapılmıyor!

Ehliyet alırken de yenilerken de ‘sağlık’ kontrolü yapılmıyor!

Ehliyet alırken ve ehliyet yenilerken 'Sürüş Eğitim İzni ve Sürüş Ehliyetleri Sağlık Tüzüğü' devreye girmediği için sürücülerde sağlık kriteri aranmıyor. Alkol, dikkatsiz veya hızlı sürüş, karanlık yollar gibi etkenler 8 ayda 35 canın yitip gitmesine sebep olurken, bu kez de akıllara sürücülerde 'sağlık kriteri' aranmamasının da kazalara sebep olması takıldı... TKÖD Başkanı Mehmet Zeki Avcı, “Tüzüğün devreye girmesi halinde ehliyet yenileme süresine doktor karar verecek” dedi.

Yayın Tarihi: 15/09/23 15:30
okuma süresi: 5 dak.
Ehliyet alırken de yenilerken de ‘sağlık’ kontrolü yapılmıyor!

Ülkenin yıllardır kanayan yarası trafik kazaları her geçen gün can almaya devam ediyor…

Geçtiğimiz günlerde Güzelyurt-Lefkoşa ana yolunda meydana gelen ve 18 yaşındaki Fatih Can’ın hayatını kaybetmesine sebep olan trafik kazasındaki ihmaller gün geçtikçe ortaya çıkıyor.

Yetersiz sokak aydınlatmaları, aşırı hız ve alkol trafik kazalarına davetiye çıkarırken yitip giden hayatlar evlere ateş düşürüyor…

Öte yandan Kıbrıs Postası’na 18 yaşındaki gencin ölümünden sonra konuşan Mehmet Zeki Avcı, “8 ay içinde 35 kişi trafik kazalarında hayatını kaybetti” şeklinde konuşmuştu.

Fatih Can’ın ölümünün ardındansa, kazanın diğer bacağı olan Mustafa Tuş kaza olduğu günden bu yana tutuklu.

MUSTAFA TUŞ’UN SOL GÖZÜNDE YÜZDE 80 GÖRME KAYBI VAR

Polisin soruşturma kapsamında belirlediğine göre ise Mustafa Tuş’un sol gözünde yüzde 80 görme kaybı var.

CEZAİ EHLİYETİNİN OLUP OLMADIĞI KONTROLLERİNİN ARDINDAN BELLİ OLACAK

Ayrıca Mustafa Tuş’un yüzde 50 engelli raporu olduğu, Barış ve Ruh Hastalıkları Hastanesi’nde de tedavi gördüğü ortaya çıktı. Cezai ehliyetinin olup olmadığı ise yapılacak olan doktor kontrollerinin ardından belli olacak.

18 yaşındaki Fatih Can’ın hayatını kaybettiği kazanın ardından karanlık yollar, dikkatsiz sürüş, yolların tehlikeli oluşu gibi konular yeniden gündeme gelirken, ‘sürücülerin sağlık kontrollerinin’ ne derece yapıldığı da akıllara takıldı.

“GELİŞMİŞ ÜLKELERDEKİ SÜRÜCÜLER DETAYLI SAĞLIK KONTROLÜNDEN GEÇER”

Konu ile ilgili Kıbrıs Postası’na konuşan Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı Mehmet Zeki Avcı, sürücülerde sağlığın en önemli kriterlerden olduğunu ve gelişmiş ülkelerde sürücülerin hepsinin detaylı sağlık kontrollerinden geçerek ehliyet aldıklarını ifade etti.

Avcı, kendilerinin Trafik Kazalarını Önleme Derneği olarak 2007 yılından 2017 yılına kadar 'Sürüş Eğitim İzni ve Sürüş Ehliyetleri Sağlık Tüzüğü' çalışmalarını tamamladıklarını söyleyerek, “Bu tüzüğü Çalışma Bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Avrupa Birliği uzmanlarının da dahil olduğu toplantılar yaparak anlattık” dedi.

“EHLİYET İÇİN SAĞLIK TÜZÜĞÜ TAMAMEN ORTADAN KALDIRILMIŞTI”

Ehliyet için 'Sürüş Eğitim İzni ve Sürüş Ehliyetleri Sağlık Tüzüğü'nün' 2017 yılında Bakanlar Kurulu’ndan geçerek Resmî Gazete'de yayımlandığını da ifade eden Avcı, 2019’da yürürlüğe gireceğinin söylendiğini fakat yürürlüğe sokulmayarak ertelendiğini vurguladı. “En sonunda bu tüzük tamamen kaldırıldı” diyen Avcı, şu anda hiçbir sağlık testinden de geçilmediğini belirtti.

“TÜZÜK DEVREYE SOKULMADI, DEVLETİN TRAFİK KONUSUNDAKİ CİDDİYETİ YETERSİZ”

Bu tüzüğün hayata geçmesi halinde, şoförlerin ve şoför adaylarının gerekli test ve sağlık kontrollerinden geçeceğini ardından da herhangi bir sağlık sorununa göre ehliyet yenileme sürelerinin değişeceğini belirten Avcı, “Bu tüzük devreye sokulmadı, devletin trafik konusundaki ciddiyeti yetersizdir” dedi.

“TÜZÜĞÜN DEVREYE GİRMESİ HALİNDE EHLİYET YENİLEME SÜRESİNE DOKTOR KARAR VERECEK”

Normal ehliyetlerin 10 yılda bir, kamyon-taksi-otobüs vb. kullanan profesyonel ehliyet sahibi kişilerin ise 5 yılda bir ehliyet yenilediğini söyleyen Avcı, tüzüğün devreye girmesi halinde ehliyet yenileme sürelerinin doktora bağlı olacağını kaydetti.

“TÜZÜĞE YENİDEN ÇALIŞILMAYA BAŞLANDI”

Öte yandan Avcı, “Bu haftalar içerisinde Ulaştırma ve Sağlık Bakanlığı bu tüzük üzerine çalışmalara başladı” dedi.

“HERKES KENDİ SAĞLIK FORMUNU KENDİ İNİSİYATİFİNDE DOLDURUYOR”

Avcı, “Gözü görmeyenler, refleksleri yavaş olanlar veya ani kalp krizleri olabiliyor” diyerek sürücü sağlığı konusuna önem verilmediğini ve her bireyin sağlık formunu kendi inisiyatifinde doldurduğunu söyledi.

“18 YAŞINDAN 90 YAŞINA KADAR EHLİYETİNİZİ YENİLEYEBİLİRSİNİZ”

Örneklendirmeler ile konuyu açıklayan Başkan Avcı, “Ehliyet yenilemeler ve uzatmalar ile 18 yaşında ehliyet alan bir kişi, bunu 90 yaşına kadar uzatabilir ve kontrol istenmez” ifadelerini kullandı.

Bunun da hem şoför hem yayalar hem de diğer arabalar konusunda çok tehlikeli olduğunu belirten Avcı, “Herkesin canı tehlikeye giriyor, bu da devletin başka bir ayıbıdır” dedi.

Fotoğraflar: Sosyal medya

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.