İÇ HABERLER
okuma süresi: 5 dak.

Ersin Tatar: Federal temelde bir anlaşma için yapılan görüşmeler tüketilmiştir

Ersin Tatar: Federal temelde bir anlaşma için yapılan görüşmeler tüketilmiştir

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Rum Lider Hristodulidis’in BM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmaya işaret ederek, “Federal temelde bir anlaşma için yapılan görüşmeler tüketilmiştir” dedi.

Yayın Tarihi: 20/09/23 22:00
okuma süresi: 5 dak.
Ersin Tatar: Federal temelde bir anlaşma için yapılan görüşmeler tüketilmiştir

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, New York’ta Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’na hitap eden Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Nikos Hristodulidis’in, “Kıbrıs sorununun çözümü için Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararları dışında başka bir temel yoktur ve hiçbir zaman da olmayacaktır” ifadelerini BRT’ye değerlendirdi.

Cumhurbaşkanı Tatar, Rum Lider Hristodulidis’in Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda yaptığı konuşma ile kamuoyu yaratmaya çalıştığını söyledi.

Tatar, Hristodulidis’in Kıbrıs sorunun 1974’te başladığını ifade etmesine tepki göstererek, “Bu gerçeği yansıtmıyor, Kıbrıs sorunu 1963’ten beri sürüyor. 1974 öncesi Kıbrıslı Türklerin çektiği acıları ve yaşadığı göçlerden söz etmiyor. Bu durumda da onun samimiyetini sorguluyorum” dedi.

Tatar açıklamasının devamında şunları kaydetti:

“Bizim için önemli olan Kıbrıs’ta eşitlik temelinde varlığımızı sürdürmektir. Yıllarca federal temelde bir anlaşma için yapılan görüşmeler tüketilmiştir bütün dünya bilmektedir. TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da kuruldaki tarihi konuşmasında bunu ifade etti. Hristodulidisin çözüm önerisi hala federal temelde iki bölgeli iki toplumlu bir federasyon ama sayın Erdoğan da ona cevabını verdi, federal temelde bir anlaşma olamayacağını bütün dünya öğrenmiş bulunmaktadır.”

Rum tarafının niyetinin, özellikle AB’ye girdikten sonra Türk askerinin adadan çekilmesi, sıfır garanti ve o perspektifte Kıbrıslı Türklerin domine edilmiş bir Kıbrıs’ta Rum-Yunan ikilisinin ağırlığı ile Türk halkının yok edilmesi olduğunu belirten Tatar, oynanan tüm oyunların bundan ibaret olduğunu söyledi.

“ERDOĞAN’IN BM GENEL KURULU’NDA SÖYLEDİKLERİ TARİHİ VE DEĞERLİ KONUŞMALARDIR”

Tatar, “Anavatan Türkiye’nin desteği ile KKTC’nin aşama aşama geldiği bir noktada bütün dünyaya, bütün sıkıntıları göğüsleyerek, Erdoğan’ın artık ‘KKTC’yi tanımalısınız bağımsızlığına saygı duymanız gerekmektedir. Bu ülkede diplomatik ve siyasi ekonomik iler kurmanın zamanı gelmiştir’ demesi tarihi ve değerli konuşmalardır.” açıklamasında bulundu.

“Kıbrıs’ta iki ayrı halk vardır ama dünyaya bizim sesimizin ulaşamadığı bir BM’de düşünün ki Rum lider konuşuyor ama ben konuşamıyorum” diyen Tatar, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın halkının orada sesi olduğunu söyledi.

Tatar, “Geçen yıl 77’nci BMGK’da Erdoğan KKTC’yi tanıyın çağrısı yaptı. Bu yıl daha da güçlü bir şekilde tekrarladı. Yeni ve milli siyaset dediğimiz yani Kıbrıs’ta bir anlaşma olacaksa iki devletli bir modele dayalı olarak yapılacak olan bir anlaşmanın ne kadar kalıcı hale geldiğini de bir kez daha bütün dünya ile sayın Erdoğan paylaşmış oluyor” dedi.

“HRİSTODULİDİS’İN AÇIKLAMALARI BİR HAYAL ÜRÜNÜDÜR”

Cumhurbaşkanı Tatar, Rum liderinin açıklamalarının bir hayal ürünü olduğunu belirterek, Kıbrıs’ın gerçekleri ile bağdaşmayan, Kıbrıslı Türkleri yok sayan ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nin domine edeceği bir anlaşma çerçevesi ile Kıbrıs Türk halkının meşru hak ve çıkarlarını yok edecek bir anlayışın hala orada devam ettiğini vurguladı.

Rum lider Hristodulidis’in açıklamalarının samimiyete uymayan bir politika aracı olduğunu ifade eden Tatar, “Bu ilişkiler saygı çerçevesinde yürütülecekse mutlaka KKTC gerçeğinin kabul edilmesi gerekiyor, Kıbrıs’ta sürdürülebilir bir anlaşma olacaksa mutlak suretle iki devletin işbirliği ile olacak” ifadelerini kullandı.

Tatar, ambargolar ve izolasyonların hala haksız bir şekilde KKTC toplumunun üzerinde olduğunu belirterek, Rum liderin açıklamalarını KKTC’nin ekonomik gelişimini engellemek için yapılan bir takım samimiyetsiz açıklamalar olarak değerlendirdi.

Tatar, “Tüm bunlara rağmen anavatan desteği sayesinde farklı sektörlerin oluşması ile KKTC gerçeği daha da kökleşmektedir” dedi

Kaynak: Bayrak Radyo Televizyon Kurumu (BRTK)

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.