İÇ HABERLER
okuma süresi: 5 dak.

Hüseyin Çavuş: Gençleri üretim sahasına çekebilmek için çalışıyoruz

Hüseyin Çavuş: Gençleri üretim sahasına çekebilmek için çalışıyoruz

Tarım ve Doğal Kaynakları Bakanı Hüseyin Çavuş, gençleri üretim sahasına çekebilmek adına çalışmalar yürüttüklerini, bu noktada eğitimler vereceklerini söyledi.

Yayın Tarihi: 21/09/23 12:17
okuma süresi: 5 dak.
Hüseyin Çavuş: Gençleri üretim sahasına çekebilmek için çalışıyoruz

Tarım ve Doğal Kaynakları Bakanı Hüseyin Çavuş, Kıbrıs Postası TV’de yayınlanan ve Gökhan Altıner’in hazırlayıp sunduğu ‘Sabah Postası’ adlı programa konuk oldu.

Tarım ve Doğal Kaynakları Bakanı Çavuş, kabine yaşanan değişiklik ve bakanlık görevine getirilmesi hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Kabine değişikliğinin Başbakan Ünal Üstel’in takdirinde gelişen bir olay olduğunu belirten Çavuş, “Şahsım adına Başbakan Üstel’e bana bu görevi verdiği için teşekkür ediyorum” dedi.

“UBP KURULTAYI 2024’TE YAPILACAK”

Çavuş, Ulusal Birlik Partisi (UBP) kurultayının tarihi konusundaki tartışmalara da değindi. UBP kurultayının 2024’te yapılacağını kaydeden Çavuş, “Bununla ilgili tartışmalar da sonlandı zaten” ifadelerini kullandı.

Olası bir kurultayda UBP Genel Başkanı Ünal Üstel’in aday olması halinde kendisine destek vereceğini ifade eden Çavuş, “Bana bu görevi veren Ünal Üstel’in güvenini sarsmam. Başbakanımızla birlikte bu yolu sonuna kadar yürürüz” diye konuştu.

Çavuş, geçtiğimiz günlerde KKTC’de temaslarda bulunan Türkiye Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı ile gerçekleştirdiği görüşmeyi de değerlendirdi.

“YUMAKLI İLE AYNI GÖREVİ YAPTIĞIM İÇİN ÇOK MUTLUYUM”

İbrahim Yumaklı ile birlikte geçmişte de çok güzel çalışmalar yaptıklarını söyleyen  Çavuş, “Yumaklı ile aynı görevi yaptığım için çok mutluyum” açıklamasında bulundu.

Çavuş, Yumaklı’nın ziyareti sırasında KKTC Su ve Toprak Kaynakları Master Planı Açılış Toplantısı’nın da yapıldığını hatırlatarak, “Master Planı’nı çok önemsiyoruz. Bu ülenin 50 yıllık su ihtiyacını karşılayacak bir projedir” dedi.

“KKTC SU VE TOPRAK KAYNAKLARI MASTER PLANI ÜLKEMİZ İÇİN ÇOK ÖNEMLİ BİR ÇALIŞMADIR”

Master Planı’nın üretim planlamasını sağlayacağını ve gıda güvenliğinin önünü açacağını kaydeden Çavuş, “Master Planı’nda çıkacak sonuçlar da son derece değerlidir. Bu çalışma sadece suyun değil toprağımızın da kalitesi ortaya çıkaracak. Çalışma ülkemizin için çok önemli” ifadelerini kullandı.

Çavuş, Güzelyurt bölgesine suyun verildiğini aktararak, “Verilen suyu artırarak Güzelyurt’u sulamaya devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

“GÜZELYURT’TAKİ NARENCİYE BAHÇELERİNİ DAHA VERİMLİ BİR NOKTAYA TAŞIMAYI HEDEFLİYORUZ”

Güzelyurt’taki narenciye bahçelerini daha verimli bir noktaya taşımayı hedeflediklerini söyleyen Çavuş, “Tarımsal sanayiyi de destekleyerek o bölgede kalkınmayı sağlamak istiyoruz” diye konuştu.

Bakan Hüseyin Çavuş, tarım sektöründeki sorunları ve bu sorunlara yönelik çözüm önerileriyle ilgili de konuştu. Kronikleşmiş sorunların mevcut olduğunu dile Çavuş, “Ekibimizler birlikte bu sorunların çözülebilmesi için çalışıyoruz” açıklamasında bulundu.

“GENÇLERİ ÜRETİM SAHASINA ÇEKEBİLMEK İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

Gençleri üretim sahasına çekebilmek adına da çalışmalar yürüttüklerini aktaran Çavuş, “Yakın zamanda eğitim çalışmalarına başlayacağız. Gıda güvenliği ile ilgili eğitim vereceğiz” dedi.

Bakan Çavuş, kaçak et sorunuyla yapılması planlanan çalışmaları da değerlendirdi. kaçak et konusunun tamamen bir güvenlik sorunu olduğuna dikkat çeken Çavuş, “Biz de Veteriner Dairesi kontrolünde hijyen denetimlerimizi başlattık” ifadelerini kullandı.

En büyük hedeflerinin denetim ve gıda güvenliği olduğuna vurgu yapan Çavuş, “Tarım Dairesi ve Hayvancılık Dairesi denetimlerini son dönemde sıklaştırdı” diye konuştu.

“ÖNEMLİ OLAN ÜRETİCİ KAZANIRKEN ÜRETİCİNİN DE ALIM GÜCÜNÜ KORUYARAK DENGE KURMAK”

Çavuş, et noktasında da büyüme hedeflerinin olduğunu belirterek, “Bu büyümeyle birlikte fiyatlar stabil olacak. Önemli olan üretici kazanırken üreticinin de alım gücünü koruyarak denge kurmaktır” açıklamasında bulundu.

“Tüketiciyi üretenin ürettiğinden koparırsak eğer üretimin de bir anlamı kalmayacaktır” diyen Çavuş, bu konuda hassasiyetle çalıştıklarını da sözlerine ekledi.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.