İÇ HABERLER
okuma süresi: 4 dak.

4. Kıbrıs Forumu 'şeffaflık’ temelinde gerçekleşecek

4. Kıbrıs Forumu 'şeffaflık’ temelinde gerçekleşecek

Genel başlık "şeffaflık" olarak, bu yıl 4. Kıbrıs Forum, Oxygono Sivil Toplum Örgütü tarafından Delphi Ekonomik Forum ile iş birliği içinde, 29-30 Eylül tarihlerinde Lefkoşa'da düzenleniyor. 4. Kıbrıs Forum, bu yıl da Cumhurbaşkanlığı himayesinde gerçekleşiyor.

Yayın Tarihi: 25/09/23 17:15
okuma süresi: 4 dak.
4. Kıbrıs Forumu 'şeffaflık’ temelinde gerçekleşecek

21 Eylül’de düzenlenen bir basın toplantısında, 4. Kıbrıs Forum'un bu yıl tamamen yenilenmiş bir şekilde gerçekleştirileceği duyuruldu. Başlangıcın üç saatlik bir törenle Lefkoşa Belediye Tiyatrosu'nda yapılacak ve ardından, Lefkoşa merkezindeki dört farklı konferans salonunda, uluslararası politika üretimi konferanslarının standartlarına uygun olarak, toplamda 60 saatlik tartışma gerçekleşecek.

Bu mekanların Classic Hotel, Stelios Foundation, Home of Cooperation ve Chateau Status'da bulunduğu da bildirildi.

Kıbrıs Forum'un Kurucusu ve Yürütme Başkanı Nicolas Kyriakides, her yıl Kıbrıs Forum'un politika üretimine daha fazla katkıda bulunmayı amaçladığını belirtti ve "Bu yılki Kıbrıs Forum'un yeni formatının amacı, konuşmacılar ve katılımcılar arasındaki daha fazla tartışma ve etkileşim süresi sağlamaktır." dedi.

Oxygono Sivil Toplum Örgütü Yönetim Kurulu Başkanı Georgina Athanasiou, bu yılki 4. Kıbrıs Forum'un katılımı artırmak amacıyla bir dizi yenilik getirdiğini ifade ederek, "Amacımız, tartışmalar aracılığıyla şeffaflığın ve hesap verilebilirliğin devlet yönetiminde, iş dünyasında ve toplumda ne kadar güçlü olduğunu araştırmaktır." Açıklamasında bulundu.

Ayrıca, 4. Kıbrıs Forum’un, hem yerel hem de uluslararası bilimsel işbirliklerini güçlendirdiği ve bu, World Bank, Bruegel, LSE Hellenic Observatory, ELIAMEP, Prometheus Research Institute gibi bilgi partnerlerinin içerik üretimine ve konuşmacı seçimine katkıda bulunduğu da belirtildi.

200'den fazla konuşmacı, siyaset, ekonomi ve akademik dünyadan isimler, birçoğu yurtdışından katılan, 4. Kıbrıs Forum'un tartışmalarını çeşitlendirecek ve özellikle dış politika, ekonomi, eşitlik, eğitim vb. konuların yanı sıra hukukun üstünlüğü, demokrasi ve kurumların iyileştirilmesine odaklanacağı kaydedildi. Ayrıca, bu yılki etkinlikte Kıbrıslı Türk konuşmacıların katılımı da artırıldı.

Özellikle, etkinliğe birçok ülkenin diplomatik temsilcileri katılacak ve Birleşmiş Milletler, Avrupa Komisyonu ve Avrupa Parlamentosu'nun Kıbrıs'taki Ofisi gibi kuruluşlar, düzenlenecek olan tartışmalara katkıda bulunacak.

4. Kıbrıs Forum'u onurlandıracak isimler arasında eski Kuzey Makedonya Dışişleri Bakanı Nikola Dimitrov, Globsec'in kurucusu Robert Vaas, Harvard Üniversitesi'nden profesör Terry Martin, Kıbrıs Cumhuriyeti Genel Denetçisi, Bakanlar, Bakan Yardımcıları, Komiserler ve birçok diğer konuşmacı bulunacak.

KATILIM DETAYLARI

Programın daha ayrıntılı bilgilerine ulaşmak ve yerinizi garantilemek için lütfen https://2023.cyprusforum.cy/  adresinden kayıt olun.

Sınırlı yerlerin bulunduğunu göz önünde bulundurarak, yerinizi garantilemek için web sitesi üzerinden kayıt yapmanızı rica ediyoruz.

Katılım ücretsizdir.

KIBRIS FORUM HAKKINDA KISA BİLGİ

Kıbrıs Forum, Kıbrıs'ta politika oluşturmanın en büyük bağımsız organizasyonu olup, Oxygono Sivil Toplum Örgütü tarafından Yunanistan'daki Delphi Ekonomik Forum ile işbirliği içinde düzenlenmektedir. 2020 yılında kurulan bu bağımsız, vizyon sahibi ve kar amacı gütmeyen yıllık bir konferans, tartışmalar aracılığıyla taahhütleri, eylemleri ve sonuçları tetiklemeyi amaçlamaktadır.

Şimdiye kadar elde edilen tüm bilgilere ve bu yılki konferansın yerinizi kayıt etme olanağına https://2023.cyprusforum.cy/ adresinden ulaşabilirsiniz.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.