İÇ HABERLER
okuma süresi: 4 dak.

Filiz Besim: Sadece eczacıları, doktorları linç ediyoruz ama hastalar ve ilaçlar da konuşulmalı

Filiz Besim: Sadece eczacıları, doktorları linç ediyoruz ama hastalar ve ilaçlar da konuşulmalı

CTP Milletvekili Filiz Besim, ‘reçete vurgunu’ meselesini değerlendirerek, “Sadece eczacıları, doktorları linç ediyoruz ama hastalar ve ilaçlar da konuşulmalı” dedi.

Yayın Tarihi: 26/09/23 10:55
okuma süresi: 4 dak.
Filiz Besim: Sadece eczacıları, doktorları linç ediyoruz ama hastalar ve ilaçlar da konuşulmalı

CTP Milletvekili Filiz Besim, Kıbrıs Postası TV’de yayınlanan ve Canan Onurer’in hazırlayıp sunduğu Sabahın Haberleri isimli programa telefonla bağlanarak ‘ilaç vurgunu’ meselesini değerlendirdi.

Filiz Besim, reçete vurgunu meselesinin bir de siyasi boyutunu değerlendirerek, “Biz küçük bir toplum olmanın vermiş olduğu gelenek ile olayları açık konuşmayı çok severiz. Ama esas bu olayda zarar görenin hastalar olduğunu ve esas suçluyu çok konuşmuyoruz” dedi.

“HASTANELERDE AYLARDIR YILLARDIR İLAÇ BULUNMUYOR”

Besim, ilaç konusunun yeni bir gündem olmadığını ve son beş yıldır içine düşülen bir kriz olduğunu ifade ederek, “Neden insanlar ilaca ulaşmak için kısa yollar dendiler? Hastanelerde aylardır yıllardır ilaç bulunmuyor…” ifadelerini kullandı.

Tansiyon, şeker, kanser ilaçlarının bulunamadığını ve büyük eksiklikler olduğunu dile getiren Filiz Besim, İlaç Eczacılık Dairesi’nin içine düştüğü durumunda sorunlu olduğunu kaydetti.

“SADECE SUÇLULARI KONUŞACAĞIMIZA İLAÇ TAKİP SİSTEMİNİ DEVEREYE SOKMALIYIZ”

Daha öncesinde yeşil reçete ile ilgili de birtakım soruşturmalar olduğunun altını çizen Besim, “Sadece suçluları konuşup düşüneceğimize ivedi şekilde İlaç Takip Sistemi’nin kurulmasını sağlamalıyız” dedi.

Sağlık ve Çalışma Bakanlığı’nın iş birliği içinde bu sistemi yapmak zorunda olduğuna da dikkatleri çeken Besim, “İlacı takip etmemenin tek sonucu para ile ilgili değildir. İlacı adaya girdiği andan itibaren devlet takip etmek zorundadır” diyerek, takibin birçok konunun önüne geçeceğini söyledi.

“ECZACILIK DAİRESİ’NE GEREKEN BÜTÇE AYRILMALI”

Besim, hem israfın hem usulsüzlüklerin hem de bilinçsiz ilaç kullanımının bu şekilde engellenebileceğini dile getirerek, İlaç Eczacılık Dairesi’ne gereken bütçenin ayrılması gerektiğine de vurgu yaptı.

“Her gün bize birçok hasta ulaşıyor çünkü ilaca ulaşamıyorlar. Hastalar eczacısına gidiyor eczacı ilacı doktora yazdırıp verebiliyor ama bunu engelleyebiliriz” diyen Besim, özellikle yaşlıların kullandığı ilaçların 3-6 aylık şekilde yazılıp verilmesinde bir sorun olmayacağını kaydetti.

“SAĞLIK BAKANLIĞI’NDAN KONU İLE İLGİLİ HİÇ SES ÇIKMIYOR…”

Devlet hastanesinde ilaç olmadığı için insanlara 1 haftalık ilaç verildiğini bu insanlarında sürekli hastaneye gidemediğini ifade eden Besim, “Sağlık Bakanlığı’ndan konu ile ilgili hiç ses çıkmıyor… Sadece izliyorlar” dedi.

“SADECE ECZACILARI, DOKTORLARI LİNÇ EDİYORUZ AMA HASTALAR VE İLAÇLAR DA KONUŞULMALI”

Hastaların sanki konu değilmiş gibi göründüğünü de söyleyen Besim, “Biz sadece eczacıları, doktorları linç ediyoruz ama hastalar ve ilaçlar da konuşulmalı” diyerek, Sağlık Bakanlığı’nın seyretmemesi gerektiğini belirtti.

“SADECE POLİSİN GÖREVİ OLAN KİŞİLERİ Mİ KONUŞALIM?”

Sapla saman karıştırılmadan sistemin konuşulması gerektiğini belirten Besim, “Sadece polisin görevi olan kişileri mi konuşalım?” şeklinde sorusunu sorarak, mecliste de sadece ilaç eksikliği konuşulduğunu, pandemi bitti biteli genel sağlık sigortasının konuşulmadığını kaydetti.

Besim, “Biz aynı konularda sıkışıp kaldık” dedi.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.