İÇ HABERLER
okuma süresi: 3 dak.

Kıbrıs sorunu… Talat: Yeni gelişmeler için Tatar’ın görevini tamamlamasını bekleyeceğiz

Kıbrıs sorunu… Talat: Yeni gelişmeler için Tatar’ın görevini tamamlamasını bekleyeceğiz

İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Kıbrıs sorunun çözümü için yapılan çalışmalar noktasında Merhum Cumhurbaşkanı Denktaş’ın döneminden de geriye gidildiğini belirterek, “Yeni bir gelişme olması için herhalde Cumhurbaşkanı Tatar’ın görevini tamamlamasını bekleyeceğiz” dedi.

Yayın Tarihi: 28/09/23 15:10
okuma süresi: 3 dak.
Kıbrıs sorunu… Talat: Yeni gelişmeler için Tatar’ın görevini tamamlamasını bekleyeceğiz

İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Kıbrıs Postası TV’de yayınlanan ve Ulaş Barış’ın hazırlayıp sunduğu ‘Gündem’ adlı programa konuk oldu.

İkinci Cumhurbaşkanı Talat, ülkenin geldiği son durumu değerlendirdi. Her şeyin karmakarışık bir halde olduğuna dikkat çeken Talat, “Kıbrıs sorunundan tutun da günlük yaşama kadar her konuda ciddi sıkıntılar var” diye konuştu.

“HERHALDE HİÇ BU KADAR KÖTÜ BİR DURUMDA OLMAMIŞTIK”

İnsanların geçim derdi yaşadığına vurgu yapan Talat, “Herhalde hiç bu kadar kötü bir durumda olmamıştık. Kötü bir yönetim de var” ifadelerini kullandı.

Talat, Kıbrıs sorununda gelinen nokta ile ilgili de konuştu. Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın savunduğu tezden dolayı kimsenin kendisiyle görüşmediğine dikkat çeken Talat, “Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nde Kıbrıs’ta bir çözümün iki devlet temelinde olamayacağı tescil edildi. Buna rağmen Tatar hala iki devlet temelinde bir çözüm anlayışını savunursa onunla kimle görüşmez” dedi.

“KIBRIS SORUNUNDA YENİ BİR GELİŞME OLMASI İÇİN TATAR’IN GÖREVİNİ TAMAMLAMASINI BEKLEYECEĞİZ”

Kıbrıslı Türklerin uluslararası alanda adeta yok olduğunu söyleyen Talat, “Kıbrıs sorununda yeni bir gelişme olması için herhalde Cumhurbaşkanı Tatar’ın görevini tamamlamasını bekleyeceğiz” açıklamasında bulundu.

Talat, Türkiye’nin Kıbrıs sorunu konusunda bir manevra yapmasının beklenmediğine değinerek, “Her halükarda Türkiye çok ciddi bir sıkışıklık içine girecek” diye konuştu.

Doğrudan dış yatırımın gelmemesi durumunda Türk ekonomisinin kalkınamayacağına dikkat çeken Talat, konuyla ilgili açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

“Ekonomik kalkınma için siyasi istikrar, demokrasi, hukukun üstünlüğü ve Türkiye’nin kanayan yaralarından biri olan Kıbrıs sorununun çözümü gereklidir. Bu yara uzun süredir kabuk bağladıydı. Türkiye, Annan Planı döneminden Crans Montana görüşmelerine kadar Kıbrıs sorunu konusunda dünyada aklanmıştı.”

Talat, çözüm çalışmalarında Merhum Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın döneminden de geriye gidildiğine işaret ederek, “Denktaş görüşürdü. ‘İki devleti tanımazsanız görüşmem’ demezdi. Hiçbir zaman masadan kaçmadı” ifadelerini kullandı.

REÇETE YOLSUZLUĞU SORUŞTURMASI…

Talat, reçete yolsuzluğu soruşturması ve bunun etkileriyle ilgili de konuştu. Yolsuzluk yapmak isteyen insanlara olanak tanımamak adına doğru usuller uygulanması gerektiğini söyleyen Talat, “Kötü niyetli insanlar, doğru usuller uygulamazsa açığı değerlendirirler” dedi.

Ülkede yasaların ve usullerin yanlış olduğuna dikkat çeken Talat, “Belki de soruşturma kapsamında mahkemeye çıkarılan birçok doktor ve eczacı suçsuzdur. Basın da bunları teşhir ediyor. Bir insan mahkum edilene kadar masumdur” açıklamasında bulundu.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.