İÇ HABERLER
okuma süresi: 3 dak.

Zorlu Töre, AP Başkanı Metsola'nın sözlerini protesto etti

Zorlu Töre, AP Başkanı Metsola'nın sözlerini protesto etti

Meclis Başkanı Zorlu Töre, Avrupa Parlamentosu Başkanı Roberta Metsola’nın Güney Kıbrıs’ı ziyareti sırasında yaptığı açıklamaları protesto ederek, “Metsola’nın yanlı tutumu Avrupa Parlamentosu’nun tarafsızlığını sorgulatmaktadır” açıklamasında bulundu.

Yayın Tarihi: 01/10/23 18:52
okuma süresi: 3 dak.
Zorlu Töre, AP Başkanı Metsola'nın sözlerini protesto etti

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, Avrupa Parlamentosu Başkanı Roberta Metsola’nın Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne gerçekleştirdiği ziyarette yaptığı açıklamaları protesto etti ve kendisini tarafsızlığa davet etti.

Töre, Metsola'nın sözleri hakkında yazılı açıklama yaptı.

“Avrupa Parlamentosu Başkanı Roberta Metsola’nın, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin (GKRY) 1963 yılında silah zoruyla işgal ettikleri Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kuruluş yıl dönümü olan 16 Ağustos yerine tarihi gerçekleri gizleyerek, 1 Ekim’de kutladıkları sözde Bağımsızlık Günü etkinliklerine katılmak üzere Güney Kıbrıs’a gerçekleştirdiği ziyaretini ve bu bağlamda Rum lider ile yapmış olduğu ortak açıklamada sarf ettiği mesnetsiz ifadeleri şiddetle protesto ediyoruz."  diyen Töre, şunları kaydetti: 

"Avrupa Parlamentosu Başkanı Metsola, Kıbrıs adasına gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin varlığını görmezden gelerek, Kıbrıs konusunda yanlı bir tutum sergilediğini bir kez daha gözler önüne sermektedir.

Metsola’nın bu yanlı tutumu, Başkanı olduğu temel insan haklarına ve demokrasiye önem verdiğini savunan Avrupa Parlamentosu’nun tarafsızlığını da sorgulatmaktadır.

Ayrıca, Metsola’nın Rum Lider ile yaptığı basın toplantısında sarf ettiği sözler Avrupa kurumlarının samimiyetsizliğini bir kez daha gözler önüne sermektedir. Ada’da iki mevcut Devlet, kendi kendini yöneten iki ayrı Halk bulunduğu gerçeği ortadayken, Avrupa Birliği tarafından gayrı yasal bir şekilde tek taraflı olarak Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin üyeliğe kabul edilmesi ve Kıbrıslı Rumlara adanın tek temsilcisi gibi davranılması adadaki mevcut durumun yegane sebebidir.

Avrupa Parlamentosu Başkanı’ndan beklentimiz, temsil ettiği değerlere sahip çıkarak, Kıbrıs konusunda daha tarafsız ve dengeli bir tutum sergilemesi, ayrıca sözcülüğünü yapmak yerine, Rum liderliğine, adadaki mevcut gerçekler doğrultusunda, Kıbrıs Türk halkının özden gelen hakları çerçevesinde egemen eşitlik ve eşit uluslararası statüsü ile iki devletli önerimizi kabul etmeleri yönünde telkinde bulunmasıdır.”

Kaynak: TAK

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Gökhan Akbay02/10/23 10:50
Zorlu beyi birkaç kez canlı olarak dinleme zahmetine katlandım. Onun gibi bir kasaba siyasetçisinin herhangi bir konudaki fikrinin insanlık için ne gibi bir kıymeti harbiyesi var merak ediyorum.