İÇ HABERLER
okuma süresi: 4 dak.

Zeki Çeler’den Bakan Gardiyanoğlu’na sigortalı reçetelerle ilgili çağrı!

Zeki Çeler’den Bakan Gardiyanoğlu’na sigortalı reçetelerle ilgili çağrı!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik eski Bakanı Zeki Çeler, eczanelerin reçete yolsuzluğu soruşturmasından sonra zan altında kalmamak adına artık sigortalı reçetelere yanıt vermediğini kaydetti. Bu konuda Bakan Gardiyanoğlu’na çağrıda bulunan Çeler, “Bakanlığın, vatandaşların şu an için reçeteleri ödemesi ve daha sonrasında bunların parasının iade edilmesi yönünde bir açıklama yapması gerekiyor” dedi.

Yayın Tarihi: 02/10/23 15:35
okuma süresi: 4 dak.
Zeki Çeler’den Bakan Gardiyanoğlu’na sigortalı reçetelerle ilgili çağrı!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik eski Bakanı Zeki Çeler, Kıbrıs Postası TV’de yayınlanan ve Gökhan Altıner’in hazırlayıp sunduğu ‘Sabah Postası’ adlı programa konuk oldu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik eski Bakanı Çeler, sahte reçete yolsuzluğu soruşturmasıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

“BAKAN OLDUĞUM DÖNEM REÇETELER OTOMATİK OLARAK SİSTEMDE GÖRÜLMEYE BAŞLANMIŞTI”

Bakan olduğu dönemde eczanelerin, sigortaların ve serbest hekimlerin bağlandığını, yazılan reçetelerin de otomatik olarak sistemde görülmeye başlandığını hatırlatan Çeler, konuyla ilgili açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

“Bu düzenlemenin ardından ödemeler daha kolay yapılabiliyordu. Ben göreve geldiğimde faturaların ve reçetelerin ödenme noktasında 8 ay bir gerilik vardı. Bu 8 aylık gecikme sadece eczanelere değil vatandaşa da yansımıştı. Eczacılar Birliği ödenemediği için kıyamet kopartmıştı, çünkü ciddi bir sıkıntı içerisindeydiler. İlk şikayet de bir yaşlı teyzeden gelmişti. Reçeteleri kontrol edip temize çektik ve o 8 ayı sıfırladık. Diğer taraftan da ‘sigortalı hastalara hızlı ödeme sistemi’ni hazırlayıp hayata geçirdik.”

Çeler, Sağlık Bakanlığı’nın sigortalı hastalara hızlı ödeme sistemine bağlanmadığından dolayı bazı kontrollerin yapılmadığına değinerek, “Bir yandan da Sosyal Sigortalar Dairesi’nden kaynaklanan sorunlar devam ediyordu” dedi.

“İŞİN EN KÖTÜ TARAFI ÜLKENİN BU HALE GELMİŞ OLMASIDIR”

Ortaya çıkan açığı fark edenlerin bu açığı kullandığına vurgu yapan Çeler, “İşin en kötü tarafı ülkenin bu hale gelmiş olmasıdır. Bu olay sadece maddi bir vurgun değil, aynı zamanda ahlaki anlamda itibar sorunu yarattı” ifadelerini kullandı.

ÇELER’DEN BAKAN GARDİYANOĞLU’NA ÇAĞRI!

Çeler, Kıbrıs Postası TV aracılığıyla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardiyanoğlu’na da bir çağrıda bulundu. “Eczaneler itibar zedelenmesi yüzünden zan altında kalmamak adına artık sigortalı reçetelere yanıt vermiyor. Bu yüzden vatandaş mağdur oluyor” diyen Çeler, bu konuda Bakan Gardiyanoğlu’nun devreye girmesi gerektiğini söyledi.

Çeler, “Bakanlığın, vatandaşların şu an için reçeteleri ödemesi ve daha sonrasında bunların parasının iade edilmesi yönünde bir açıklama yapması gerekiyor. Böyle bir sistem hemen kurulmalıdır. Hem zan altında kalan ve hiçbir suçu olmayan eczanelerin işlemlerine devam edebilmesi, hem de vatandaşın mağdur olmaması açısından bu adım atılmalıdır” diye konuştu.

“İNSANLAR PARA CEZASINDAN KORKMUYOR, EN BÜYÜK KORKU REZİL OLMAKTIR”

İnsanların para cezasından korkmadığını, en büyük korkunun ‘rezil olmak’ olduğunu dile getiren Çeler, “O yüzden bizim dönemimizde işlenen suçları şeffaf bir şekilde yayımlardık” açıklamasında bulundu.

Çeler, Sosyal Sigortalar Dairesi’nin reçete yolsuzluğu olayında kasti bir şey yaptığını düşünmediğini kaydederek, “Dairenin personel sayısı azdır. Pandemi de devreye girince kontrol noktasında eksik kalınmış olabilir” dedi. Çeler, sigortalara gereken değerin verilmediğini, ekipman olarak çok sıkıntı yaşandığını da sözlerine ekledi.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.