İÇ HABERLER
okuma süresi: 3 dak.

Erhan Arıklı: Bilişim adası olmanın altyapısını oluşturmak gerekiyor

Erhan Arıklı: Bilişim adası olmanın altyapısını oluşturmak gerekiyor

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı, “Siber Güvenlik Farkındalık Eğitimi”nde yaptığı konuşmada, bilişim adası olmanın alt yapısını oluşturmak gerektiğine vurgu yaptı. Arıklı, Türkiye Bilişim Derneği ile yapılan iş birliği sonucunda CSM firmalarıyla internet hızını artıracak çalışmalar yapıldığını kaydetti.

Yayın Tarihi: 02/10/23 12:30
okuma süresi: 3 dak.
Erhan Arıklı: Bilişim adası olmanın altyapısını oluşturmak gerekiyor

KKTC’nin “Siber Dayanıklılığının” artırılması amacıyla Bilişim Teknolojileri Haberleşme Kurumu (BTHK) ile Türkiye Bilişim Derneği (TBD) tarafından organize edilen “Siber Güvenlik Farkındalık Eğitimi”nin ilki bugün düzenlendi.

Lefkoşa Grand Pasha otelde düzenlenen eğitimin açılış konuşmaları, BTHK Başkanı Doç. Dr. Kadri Bürüncük, Türkiye Bilişim Derneği (TDB) Genel Başkanı Rahmi Aktepe ve Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Prof. Dr. Erhan Arıklı tarafından yapıldı.

BÜRÜNCÜK

BTHK Başkanı Doç. Dr. Kadri Bürüncük konuşmasında, çok uzun yıllardan beri kurulan ilişkiler sonucunda önemli bir protokole imza attıklarını ve ilk etkinliklerini düzenleme imkanı bulduklarını kaydetti.

Yaşamak ve iletişim kurmak adına olmazsa olmaz bir duruma gelen iletişim araçlarının önemine dikkat çeken Bürüncük, internet alt yapısının güçlendirilerek verilerin güvenli bir şekilde tutulması ve paylaşılmasının önemine değindi.

Daha önce düzenledikleri eğitimlere de değinin Bürüncük, siber eğitimler düzenleyerek teknolojinin gelişmesinin sağlanması gerektiğini kaydetti.

Yıllarca bekleyen 4.5 G ihalelerinin geliştirildiğine değinin Bürüncük, mobil internet ve fiber altyapının da geliştirilmesi gerektiğini belirtti.

Veri paylaşımını hızlandırmak gerektiğine de dikkat çeken Bürüncük, eğitimin tüm katılımcılara faydalı geçmesini diledi.

AKTEPE

Türkiye Bilişim Derneği (TBD) Genel Başkanı Rahmi Aktepe de konuşmasında, Türkiye’de 52 yıl boyunca mutlu süreç yaşadıklarına dikkat çekerek, bunun işbirliği ve ortak akıl olma becerilerine bağladıkların söyledi.

Bilişim teknolojilerinin bilgi toplumu yaratacağını ve hukuk çalışma gurubu oluşturarak büyük bir vizyon sahibi olunacağını dile getiren Aktepe, derneğin çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Temel amacın internetin yaygınlaştırarak ucuzlatılması olduğuna dikkat çeken Aktepe, vatandaşın alım gücüne bağlı olarak rakamların belirlenmesi gerektiğini söyledi.

 Eğitim konusunda internetin tüm mecralara ulaştırılması gerektiğine dikkat çeken Aktepe, e-devlet uygulamasına da ayrı önem verdiklerini kaydetti.

ARIKLI

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı da konuşmasında, yapay zekanın önemine değindi ve doğru kullanılması gerektiğini söyledi.

Bu konuda Ankara'da önemli temaslarda bulunduğunu anlatan Arıklı, adanın bilişim adası olma yönünde yapılacak çalışmaların önemine değindi.

Bilişim adası olmanın alt yapısını oluşturmak gerektiğine değinen Arıklı, TBD ile yapılan iş birliği sonucunda CSM firmalarıyla internet hızını artıracak çalışamazlar yapıldığını kaydetti.

Açılış konuşmaların ardından plaket takdimi yapıldı ve eğitme geçildi.

Kaynak: TAK

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.