İÇ HABERLER
okuma süresi: 2 dak.

Fikri Toros: Kıbrıs konusundaki yeni siyaset Türkiye haricinde başka bir ülkeden kabul görmüyor

Fikri Toros: Kıbrıs konusundaki yeni siyaset Türkiye haricinde başka bir ülkeden kabul görmüyor

CTP Milletvekili Fikri Toros, Kıbrıs sorununun çözümsüzlüğünün toplumlar arasındaki güveni de erozyona uğrattığını söyleyerek, "Kıbrıs konusundaki yeni siyaset Türkiye haricinde başka bir ülkeden kabul görmüyor" dedi.

Yayın Tarihi: 03/10/23 16:55
okuma süresi: 2 dak.
Fikri Toros: Kıbrıs konusundaki yeni siyaset Türkiye haricinde başka bir ülkeden kabul görmüyor

Meclis Genel Kurulu'nda CTP Milletvekili Fikri Toros, “Toplumsal Yalnızlaşma Stratejisi ve Kıbrıs Türk Toplumuna Yansıyan Bedelleri” konulu güncel konuşma yaptı.

Fikri Toros, Kıbrıs Türkünün herhangi bir konservatif yapıya dönüşmeyi kabul etmeyeceğini belirterek, yozlaşmanın ve suç oranının artmasının ülkeyi uluslararası hukuktan ayrı tutanların suçu olduğunu kaydetti.

Kıbrıs konusundaki yeni siyasetin TC haricinde herhangi bir başka ülkeden kabul görmediğini belirten Toros, bu önerinin adanın ebediyen bölünmesini ön gördüğünü savunarak, bu önerinin kabul edilmesinin söz konusu olamayacağını ileri sürdü.

Toros, Crans Montana’dan beri devam eden çıkmazın çözülmesi için yapılan girişimleri sıralayarak, özel temsilci atanmasının faydalarını anlattı ve Cumhurbaşkanı’nın redci bir pozisyon ortaya koyduğunu savunarak bundan vazgeçmesi gerektiğini belirtti.

Siyasi eşitliğin yeniden tartışmaya açılmasına fırsat verilmeden Güvenlik Konseyinin kabul ettiği şekilde devam edilmesi gerektiğini belirten Toros, müzakerelerin ucu açık değil önceden belirlenen takvimlerle devam etmesi gerektiğini kaydetti.

"Kıbrıs konusunda çözümsüzlüğü çözüm olarak lanse edip korunması için çalışan tüm aktörler sebebiyle refahın anahtarı olan federal çözüme sırt çevrildi" diyen Toros, bu pozisyonun amaçlanan tüm hedeflere engel olduğunu söyleyerek konuyla ilgili bir dizi örnek verdi.

Abdullah Gül’ün, Kıbrıs sorununun çözümünün başka konularda da çözümü beraberinde getireceğini belirttiğini ifade eden Toros, çözümsüzlüğün toplumlar arasındaki güveni de erozyona uğrattığını söyledi.

Toros, AB’yle ilişkilerin yürütüldüğü 2 tüzüğün de ilk cümlesinin federasyonu kolaylaştırmak amacıyla düzenlediğinin belirtilmesi olduğunu kaydetti.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.