İÇ HABERLER
okuma süresi: 6 dak.

Bakan Gardiyanoğlu: En büyük arzum, oy birliğiyle yeni asgari ücretin açıklanmasıdır

Bakan Gardiyanoğlu: En büyük arzum, oy birliğiyle yeni asgari ücretin açıklanmasıdır

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardiyanoğlu, herhangi bir siyasi popülizme kurban etmeden, ayakları yere basan veriler üzerinden yeni asgari ücretin belirlenmesini diledi. Gardiyanoğlu, “En büyük arzum ve temennim tartışmalı değil, oy birliğiyle yeni asgari ücretin açıklanmasıdır” dedi.

Yayın Tarihi: 28/11/23 13:35
okuma süresi: 6 dak.
Bakan Gardiyanoğlu: En büyük arzum, oy birliğiyle yeni asgari ücretin açıklanmasıdır

Asgari Ücret Saptama Komisyonu, yeni asgari ücreti belirlemek üzere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Toplantı Salonu’nda toplandı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardiyanoğlu toplantı öncesinde yaptığı konuşmada, basında kendisi için “çiçeği burnunda” tabiri kullanıldığına işaret ederek, “Evet yeni bakanım ama çiçeği bir türlü bulamadım. İnşallah bulurum” dedi.

Sendikaların 2024 yılının Ocak ayından itibaren geçerli olacak asgari ücretin belirlenmesi ile ilgili toplantı çağrısı olduğunu ve bu çağrı üzerine görüşmeleri başlattıklarını dile getiren Gardiyanoğlu, çağrı olmasaydı, bakanlık olarak gelecek hafta toplantılara başlayacaklarını kaydetti.

Gardiyanoğlu, Bakan olarak ilk Asgari Ücret Saptama Komisyonu toplantısı olmasına karşın komisyonun içeriğiyle ilgili bilgi sahibi olduğunu aynı zamanda basında hem işveren hem de işçi tarafının açıklamalarını takip ettiğini belirtti.

Özel sektörden gelen bir siyasetçi olduğunu ancak hayatına işveren olarak değil çalışan olarak başladığını ifade eden Gardiyanoğlu, bilgi, birikim ve tecrübenin sonrasında işveren olduğunu söyledi.

Hem çalışan hem işveren gözüyle bakabilen bir bakan olarak masada olduğunu kaydeden Gardiyanoğlu, herhangi bir siyasi popülizme kurban etmeden, ayakları yere basan veriler üzerinden yeni asgari ücretin belirlenmesini temenni etti.

“İŞVERENSİZ BİR İŞÇİ, İŞÇİSİZ DE BİR İŞVEREN OLMASI MÜMKÜN DEĞİLDİR”

Herkesin ülkedeki ekonomik şartların ne olduğunu iyi bildiğini dile getiren Bakan Gardiyanoğlu, “İşverensiz bir işçi, işçisiz de bir işveren olması mümkün değildir” dedi. Her iki kesimin de birbirinin paydaşı olduğunu ifade eden Gardiyanoğlu, bakan olarak asgari ücret toplantılarını yönetirken temel prensibinin bu olduğunu vurguladı.

“Ne asgari ücretteki hayat pahalılığı yüzde 25’tir ne de yüzde 48.50’dir” diyen Gardiyanoğlu, “Gerek İstatistik Kurumu’nun gerekse Devlet Planlama Örgütü’nün verileri ışığında en büyük arzum ve temennim tartışmalı değil, oy birliğiyle yeni asgari ücretin açıklanmasıdır” şeklinde konuştu.

Ülkenin gerçekleri, ekonomik durumu, hayat pahalılığı rakamlarının belli olduğunu ifade eden Gardiyanoğlu, 10-15 gün içerisinde yeni veriler de geldiğinde hayat pahalılığının son şeklinin ortaya çıkacağını belirtti. Bakan Gardiyanoğlu, tüm verileri masaya koyarak, halkın daha yaşayabilir, daha rahat, daha müreffeh ve işvereni de koruyarak, bir asgari ücretin belirlenmesi temennisini dile getirdi.

SERDAROĞLU

İşçi tarafını temsilen Hür İşçi Sendikaları Federasyonu (Hür-İş) Başkanı Ahmet Serdaroğlu ise, çağrılarına kulak verip masayı toplayan Bakan Gardiyanoğlu’na teşekkür ederek, konuşmasına başladı.

Bir düzeltme yapmak istediğini dile getiren Serdaroğlu, 2024 yılının ilk asgari ücreti için değil, 2023 yılının üçüncü asgari ücretini belirlemek için toplantı çağrısı yaptıklarını söyledi. Serdaroğlu, 2024 yılının ilk asgari ücretini belirlemek için toplantı yapılıyorsa bunu bugünden bilmek istediklerini belirtti.

“Gerçekler doğrultusunda yaşamalıyız ancak maalesef gerçekler göz ardı edildi bugüne kadar” diyen Serdaroğlu, “Aylardır zamlar olurken hiç mi bir işletmenin giderleri artmıyor?” diye sordu. Ticaret Odası, Sanayi Odası, diğer odalar ve işveren temsilcilerinden zamlara hiç ses olmadığını belirten Serdaroğlu, “asgari ücret için toplanma çağrısı yaptıkları ilk günden ise ortalığın sallandığını” söyledi.

Hükümete çağrı yapan Serdaroğlu, sürekli oto galeriler açıldığını ve son model lüks arabalar geldiğini ifade ederek, “Bu arabaları kim alıyor?” diye sordu. “Devlet var olmak isterse vergilerini adaletli bir şekilde toplayacak” diyen Serdaroğlu, devlet gelirlerini artıramıyorsa, giderlerinin her zaman tartışılacağını kaydetti.

“ASGARİ ÜCRET MASASINDA ÖNCE BİRAZ ASGARİ VİCDAN OLACAK”

“Asgari ücret masasında önce biraz asgari vicdan olacak” diye konuşan Serdaroğlu, “Zenginliğe zenginlik katmak doğru bir yaklaşım değil… Bugün ihtiyaçlı olanlar hala ihtiyaçlı pozisyondadır” eleştirisinde bulundu.

Ülkeye gelen işçi kalitesinin düştüğünü, işin ehli insanların gelmediğini ifade eden Serdaroğlu, “Ucuz işçilik kaliteyi getirmez, bu mantık ile yola çıkmamız lazım” dedi.

Açlık sınırının, kişinin sadece gıda gereksinimi sağladığını söyleyen Serdaroğlu, “Geçen aya göre açlık sınırı 18 bin 300 TL’dir ve bu sadece sağlıklı beslenme için gereklidir” şeklinde konuştu.  Bir ay önce açıklanan ekim ayı enflasyonun gerçeği yansıtmadığını savunan Serdaroğlu, “Konuşacağımız hayat pahalılığı gerçek değildir” dedi.

İstatistik Kurumu’na yoksulluk sınırının açıklanması çağrısı da yapan Serdaroğlu, Hür-İş Federasyonu olarak belirledikleri yoksulluk sınırının bugün itibarı ile 45 bin 160 TL olduğunu kaydetti.

1 Aralık itibari ile asgari ücretin belirlenmesi konusunda hassas olduklarını dile getiren Serdaroğlu, hükümetin bu konuda irade koyması durumunda bunun mümkün olabileceğini söyledi. Serdaroğlu, “Aksi takdirde ışıklar sönecek asgari ücretliler için… Kimin asgari ücretli olduğu 3 hafta sonra belli olacak, elektrikleri kesildiği zaman” diye konuştu.

Maliye Bakanlığı’nın açıklamasının kendileri için resmi bir açıklama olduğunu ve bunu göz ardı edemeyeceklerini belirten Serdaroğlu, aralık sonu itibarı ile öngörülen yüzde 48.50’lik oranın yüzde 50’ye yuvarlanmasıyla asgari ücretin oy birliğiyle belirlenebileceğini kaydetti. Serdaroğlu, Bakan Gardiyanoğlu’nun oy birliği çağrısını desteklediklerini söyledi.

Kaynak: TAK

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Wang Yakima28/11/23 07:40
Ben sadece işverenimi sömürmeyi biliyorum. İşveren tüm fabrikaları kapattığında nerede çalışmaya gideceksin?